V začetku tega tedna, natančneje 14. novembra, so mariborski kriminalisti v sodelovanju z avstrijskimi kolegi izvedli zaključno akcijo predkazenskega postopka v primeru trgovine z ljudmi in prepovedanega prehanja meje.

Akcija je bila izvedena v povezavi mariborskih in avstrijskih kriminalistov

Akcija je bila izvedena iz strani Specializiranega državnega tožilstva Republike Slovenije ter s pomočjo avstrijskega tožilstva na območju Maribora ter avstrijskih mest Gradec, Beljak ter Dunaj. V tem postopku so že znano idenfiticirali 56 žrtev trgovine z ljudmi. Na današnji novinarski konferenci je vodja Sektorja kriminalistične policije PU Maribor Robert Munda predstavil nekatere podrobnosti, a je bil o celotni preiskavi še vedno molčeč, govorilo se je predvsem o hipotetičnih zgodbah in razpletih. A sedaj vemo, da so bili v akciji, ki je delovala celo leto in v kateri so skrivno zbirali obvestila, kazensko ovadenih 13 oseb, od tega 2 pravni.

Prostost odvzeli trinajstim osebam

Devet sklopov kriminalističnih preiskav je pripeljalo do odvzetja prostosti štirih oseb, a je le-tem bilo pridržanje tudi odpravljeno, ko so prenehali veljati razlogi, zaradi katerih je bilo pridržanje sprva odrejeno. Nato so zaradi utemeljenega suma storitve kaznivih dejanj trgovine z ljudmi ovadili devet fizičnih oseb in eno pravno osebo. »Zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje bodo ovadene tri osebe, dve fizični in ena pravna, ki so z zlorabo legalnih institutov preslepili pristojne uradne organe glede svojega namena, torej namena tujcev in njihovega vstopa na ozemlje Republike Slovenije,« je pojasnil Munda.

Trgovina z ljudmi povezana predvsem s prostitucijo

Izsledki kriminalistične preiskave pa kažejo predvsem na trgovino ljudi, ki je bila povezana s prostitucijo. »Na žalost predvsem s prostitucijo,« nadaljuje Munda ter doda, da je bila organizirana tako, da so se izkoriščale tako socialne kot ekonomske razmere žrtev v matičnih državah, ki so bile predmet trgovine z ljudmi. »Izrabili so njihovo revščino, slabo socialno vključenost in slabe možnosti zaposlitve v matičnih državat ter diskriminacijo,« pove Munda. Vse to za lasten dobiček. Robert Munda je nato podal primer, češ, da »nekdo, ki te nastani v objektu, kjer ti nato pojasni pravila in hiearhijo ter način izvajanja prostitucije v zato urejenih sobah, kjer ženske hkrati tudi prebivajo in ti pojasni, da prostitucija poteka vse dni v tednu, najmanj v času od desete do štirindvajsete ure, da je cena prostitucije določena in da morajo za najem sobe plačati 450 evrov za en teden oziroma 70 evrov na dan, da se najemnina plača vnaprej, in da morajo pred policijo prostitucijo prikrivati oziroma trditi, da te stvari ne izvajajo, kaže po našem mnenju vse znake očitanih kaznivih dejanj.«