Mariborsko okrožno sodišče je kot neutemeljene zavrnilo vse ugovore zoper obtožnico Specializiranega državnega tožilstva, ki sedem ljudi, od tega štiri tuje državljane, povezane z delovanjem nezakonitih klicnih centrov, bremeni kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, so za STA pojasnili na tožilstvu. Obtožnica je s tem postala pravnomočna.
Na mariborskem sodišču za zdaj še niso navedli, kdaj bo razpisana glavna obravnava, so pa za STA povedali, da sta v zvezi z omenjenim primerom v priporu še vedno dva obdolžena zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti ter štirje iz pripornega razloga begosumnosti.
Na območjih policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje in Kranj so januarja opravili 16 hišnih preiskav. Prostost so sprva odvzeli devetim osebam, preiskovalni sodnik pa je po zaslišanju za šest oseb odredil pripor, in sicer za dva slovenska državljana in štiri tuje državljane azijskega porekla. Identificirali so 32 žrtev trgovine z ljudmi azijskega porekla.
Žrtve so zaklenili v klicne centre in jim omejili svobodo gibanja
Specializirano državno tožilstvo je kasneje za sedem osumljencev vložilo zahtevo za sodno preiskavo. Šest jih sumijo kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, enega pa pomoči pri omenjenem kaznivemu dejanju. Vse skupaj naj bi vodila oseba iz Tajvana.
Žrtve, ki praviloma prihajajo iz Tajvana, so zaklenili v klicne centre, jim omejili svobodo gibanja, odvzeli osebne dokumente, denar in mobilne telefone ter jih z različnimi navodili, zahtevami in grožnjami prisilili, da so po navodilih vodje posameznega centra izvrševale kazniva dejanja goljufije, so takrat pojasnili na tožilstvu.
Tajvanci hiš niso smeli zapustiti, četudi bi se želeli vrniti domov, pa to ne bi bilo mogoče, saj za to niso imeli dokumentov in finančnih sredstev, praviloma tudi ne govorijo nobenega tujega jezika. V kolikor niso sledili ukazom vodje hiše, so nad njimi izvajali psihično in fizično nasilje na način, da so bili za vsako napako kaznovani, na primer z večurnim stanjem na posebnem mestu, obrnjeni k zidu. Omejevali so jim hrano in spanje.
Slovenski člani združbe so po navedbah tožilstva delovali po navodilih vodje združbe, ki je v Slovenijo prihajal občasno, sicer pa je deloval iz Tajvana, kjer se tudi nahaja.