Papež Frančišek je v petek odločil, da bo škofom in kardinalom, ki delajo v Vatikanu, sodilo isto laično razsodišče, ki obravnava druge kazenske primere in ne več elitna komisija prelata.
Nič več elitnih sojenj
Doslej je vatikanskim škofom ter kardinalom ob prekrških sodilo posebno sodišče, ki so ga sestavljali kardinali ter drugi visoki duhovniki, papež Frančišek pa je v petek izdal odlok, ki to določbo vatikanskega zakonika spreminja.
V zadnjih letih je bilo več primerov, ko je Vatikanskim laikom, ujetim v kazenskih preiskavah, sodilo in jih obsodilo običajno sodišče. Medtem pa kardinalom, vpletenim v iste primere, sploh niso sodili, ali pa so bili obravnavani pod posebnimi pogoji.
Medtem pa kardinalom, vpletenim v iste primere, sploh niso sodili, ali pa so bili obravnavani pod posebnimi pogoji.
84-letni papež Frančišek je doslej že večkrat zaostril tudi finančna in protikorupcijska pravila v Vatikanu. Spomladi lani je tako izdal novi gospodarski kodeks s pravili za javna naročila. Hkrati je tudi pozval k varčnosti in transparentnosti pri nabavah.
Privilegiji so zastareli
“Civilno pravo znotraj Vatikana, ki je suverena mestna država, mora delovati brez privilegijev, ki v sodobni čas ne sodijo, so zastareli in niso skladni z odgovornostjo posameznikov,” je odločitev komentiral Frančišek.
Pričakovati je, da bodo spremembe vidne predvsem na področju finančnega kriminala, poroča agencija Reuters, s tem pa bo pravičneje sojeno kardinalom ter škofom, če jim bo dokazana krivda.
Spremembe z ukinitvijo privilegijev po eni strani pomenijo večjo odgovornost za vatikanske škofe in kardinale, po drugi strani pa jim prinašajo tudi pravice, ki jih doslej niso imeli.
Spremembe z ukinitvijo privilegijev po eni strani pomenijo večjo odgovornost za vatikanske škofe in kardinale, po drugi strani pa jim prinašajo tudi pravice, ki jih doslej niso imeli. Po novih pravilih jim bo zdaj pripadala možnost, da se na razsodbo tudi dvakrat pritožijo.
Drugi zaporedni poziv k odgovornosti
Papeževa odločitev je že druga zapored, s katero cerkvene veljake poziva k večji odgovornosti, že v četrtek je namreč objavil pismo, ki vodilnim predstavnikom Vatikana nalaga podati izjavo, da proti njim ne poteka preiskava zaradi terorizma, pranja denarja ali davčne utaje oziroma, da zaradi tega niso bili pravnomočno obsojeni.
Papeževe odločitve manj presenečajo glede na dejstvo, da se je Vatikan v zadnjih letih vedno znova soočal z očitki na račun goljufij različnih dostojanstvenikov ter nepreglednih nepremičninskih poslov.