Na današnji tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 je državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc predstavil nove bone. Država bo zanje namenila 192,2 milijona evrov.

“Boni so namenjeni izboljšanju gospodarskega položaja v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi,” je povedal Simon Zajc.

Bone bodo prejele vse osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji: odrasli v višini 100, mladoletni pa v višini 50 evrov. Boni bodo veljavni do konca leta, z možnostjo podaljšanja do šest mesecev. Bone bodo upravičenci prejeli na dan 30. junija 2021. Bone bo mogoče unovčiti za storitve s področja gostinstva, turizma, športa in kulture.

Bo bon mogoče koristiti tudi za eno kavo?

Podobno kot lanskoletni bodo tudi letošnji boni prenosljivi in deljivi, torej jih ne bo treba koristiti v enem kosu. Bodo pa lahko ponudniki storitev določili najnižjo vrednost, za katero bo bon mogoče unovčiti. “Da se boni ne bodo koristili samo za eno kavo,” je pojasnil Zajc. Dodal je, da novi boni na stare ne vplivajo: “Glede starih se spreminja le to, da se jih lahko koristi pri novih ponudnikih.”

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc

Sofinanciranje skrajšanega delovnega časa in regresa

V interventni zakon je vključeno tudi 20 milijonov evrov vredno subvencioniranje skrajšanega delovnega časa za zaposlene v obdobju od 1. julija do 30. septembra z možnostjo podaljšanja do konca leta. Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa bi se sicer izteklo 30. junija.

Država bo tudi financirala tudi regres za letni dopust v višini 1.024 evrov na zaposlenega na področju turizma in gostinstva, industrije srečanj, športa in kulture. Ukrep je vreden 22,8 milijona evrov. Velja za tiste, ki so registrirani do 31. maja letos in imajo letošnji upad prometa za več kot 20 odstotkov glede na lansko oziroma predlansko leto.

Pomoč za industrijo srečanj bo znašala tri milijone evrov, za povračila stroškov v času od začetka avgusta do konca letošnjega leta. Država bo sofinancirala 80 odstotkov stroškov zaradi odpovedi ali 60 odstotkov zaradi omejene izvedbe dogodkov. To sicer velja le za dogodke, katerih organizacijski stroški znašajo vsaj 10.000 evrov.

Pomoč tudi za kopališča in smučišča

Za denarna povračila v višini 25 odstotkov upravičenih stroškov za produkcijo filmov ali avdiovizualnih del bo vlada namenila milijon evrov.

Imetnike pravice za vodo za namen kopališč bo vlada po predlogu oprostila plačila povračila za prvo polovico tega leta. Pomoč je ocenjena na 850.000 evrov.

Do pomoči v obsegu 3,7 milijona evrov bodo upravičeni tudi upravljalci žičniških naprav, ki jim bo pripadlo delno povračilo izpada prihodkov od prodanih vozovnic v višini 40 odstotkov, izračunano s primerjavo prejšnjih dveh sezon. Za nova smučišča so predvideli fiksna nadomestila med 500 in 1600 evrov.