“Fotovoltaika v Sloveniji se je zopet znašla pred hudo preizkušnjo, ko nam celo grozi, da bomo morali nehati poslovati. SODO nas je s svojimi nerazumnimi zahtevami v SONDSEE, pripeljal v položaj, ko že dva meseca ne moremo priklapljati sončnih elektrarn. Dejstvo je namreč, da je SODO v SONDSEE predpisal karakteristike razsmernikov, ki jih nima predpisana prav nobenega druga država na svetu in zato tudi noben proizvajalec na svetu takšnih razsmernikov ne proizvaja in jih tudi ne bo proizvajal, saj se zaradi mikro slovenskega tržišča, nihče ne bo lotil razvijanja posebnih razsmernikov za Slovenijo. To je tako kot da bi predpisali, da lahko v Sloveniji registriramo samo avtomobile, ki so 20 % lažji od standardnih avtomobilov, ker stanje naših cest ne dopušča, da bi po njih vozili standardni
avtomobili. In se potem čudili, zakaj moramo hoditi peš, kako to, da Audi, Toyota, Renault itd. niso šli razvijati posebnih avtomobilov za slovenski trg?!” so pred sestankom, ki je potekal prejšnji petek v Celju, zapisali v Združenju slovenske fotovoltaike.
Spomnimo, da je SODO, ki velja za sistemskega operaterja distribucijskega omrežja z električno energijo, najprej pozival investitorje, naj preverijo, ali ima oprema, ki jim jo ponujajo ponudniki proizvodnih naprav, ustrezne certifikate. V združenju so prepričani, da je to višek sprenevedanja, saj, “dobro vedo, da na svetu ni razsmernikov, ki bi izpolnjevali zahteve, ki so predpisane v SONDSEE. S tem delajo ogromno gospodarsko in moralno škodo vsem nam, ki se ukvarjamo z fotovoltaiko v Sloveniji.”
SODO je izdal obvestilo o časovnem odlogu dokazovanja izpolnjevanja zahtev nacionalnih posebnosti
Posledično so, tako v Združenju slovenske fotovoltaike, stranke že začele odklanjati podpise pogodb za izgradnjo sončnih elektrarn. Primož Tručl, predsednik združenja, nam je povedal, da se je ta zaplet v četrtek, torej dan pred sestankom, že začel razpletati. “V četrtek je bilo izdano obvestilo o časovnem odlogu dokazovanja izpolnjevanja zahtev nacionalnih posebnosti iz priloge 5 SONDSEE. Omenjeno sporočilo je bilo v ponedeljek objavljeno tudi na spletni strani družbe SODO.”
Obvestilo o časovnem odlogu dokazovanja izpolnjevanja zahtev nacionalnih posebnosti iz Priloge 5 SONDSEE, in sicer do 31. 12. 2021
Objavljeno: 7. 6. 2021
in Aktualno, Medijsko središče
Priključevanje proizvodnih naprav – zagotavljanje izpolnjevanja zahtev slovenskih nacionalnih posebnosti po Prilogi 5 Sistemskih obratovalnih navodil za distribucijski sistem električne energije (Ur. l. RS 7/21 – v nadaljevanju SONDSEE)Spoštovani!
Dne 19. 1. 2021 so bila v Uradnem listu Republike Slovenije št. 7/21 objavljena nova Sistemska obratovalna navodila distribucijskega sistema električne energije s prilogami (v nadaljevanju SONDSEE), ki so začela veljati naslednji dan po objavi, uporabljati pa 1. 3. 2021.
Glede na to, da imajo uvozniki oz. montažerji opreme za proizvodne naprave težave pri zagotovitvi dokumentov za dokazovanje izpolnjevanja zahtev slovenskih nacionalnih posebnosti po SONDSEE za proizvodne naprave, za katere so bila izdana soglasja za priključitev od vključno 1. 3. 2021 dalje, je SODO sprejel odločitev o časovnem odlogu dokazovanja izpolnjevanja zahtev nacionalnih posebnosti iz Priloge 5, in sicer do 31. 12. 2021, katere namen je uporabnikom distribucijskega sistema omogočiti priklop proizvodnih naprav na distribucijski sistem v čim krajšem možnem času.
Investitor proizvodne naprave oziroma njegov pooblaščenec mora dostaviti dokazila za njegovo proizvodno napravo glede izpolnjevanja nacionalnih posebnosti distribucijskemu operaterju električne energije oziroma njegovemu geografsko pristojnemu izvajalcu nalog distribucijskega operaterja najkasneje do 31. 12. 2021.
Na podlagi navedenega bodo lahko elektrodistribucijska podjetja pričela s priključevanjem sončnih elektrarn v najkrajšem možnem času.
Vir: https://www.sodo.si/
“Po objavi tega sporočila smo računali, da bodo s priklopi začeli v ponedeljek. Tako je bilo s strani SODA tudi sugerirano pooblaščencem, torej distribucijskim podjetjem, ki dejansko priklapljajo elektrarne. S terena zdaj ugotavljamo, da se dejansko ni nič zgodilo. Sicer nihče ničesar ne zavrača, mislim pa, da niso dobili eksplicitnega navodila SODA, ki ga očitno čakajo oziroma pričakujejo. Po zdravorazumski logiki bi se moralo zdaj nadaljevati delo, kot je potekalo za tiste elektrarne, ki jim je bilo soglasje izdano pred 1. marcem. Ne vem, kaj čakajo. Moje podjetje in tudi ostali, ki smo naredili teh 600 čakajočih elektrarn, smo jih pozvali, naj začnejo s priklapljanjem, a odgovora ni bilo,” nam je pojasnil Tručl.
Težavo vidim v tem, da nastaja ozko grlo. Fizično nemogoče je namreč priklopiti 600 elektrarn z obstoječim kadrom. Potrebno bi bilo narediti mali strateški načrt in okrepiti sile na terenu, da se ta zaostanek, to ozko grlo, čim prej odpravi. SODO je to dolžan narediti, saj je tudi kriv, da je to ozko grlo sploh nastalo.
Tručl je prepričan, da se bodo zadeve zagotovo spremenile. “Ministrstvo, ki je nadrejeni organ, je SODO pozvalo naj to uredi. Mislim, da se zapleta čisto na operativni ravni, saj ni dovolj jasne komunikacije. Moje mnenje je, da bi jasna komunikacija zadevo rešila. Nekdo bi moral reči, da če je časovni odlog uveden, naj se to jasno pove, in da se to sporoči odgovornim v distribucijskih podjetjih, da nadaljujejo z delom, ki so ga končali s 1. marcem. Težavo vidim v tem, da nastaja ozko grlo. Fizično nemogoče je namreč priklopiti 600 elektrarn z obstoječim kadrom. Potrebno bi bilo narediti mali strateški načrt in okrepiti sile na terenu, da se ta zaostanek, to ozko grlo, čim prej odpravi. SODO je to dolžan narediti, saj je tudi kriv, da je to ozko grlo sploh nastalo.”