Potem ko je za sredo, 11. januarja, napovedana stavka zdravnikov in zobozdravnikov, v kateri se bodo borili za izboljšanje položaja, danes po številnih krajih v Sloveniji poteka stavka pacientk in pacientov. V Mariboru so se stavkajoči zbrali na Trgu svobode, prebrali svoje zahteve in osebne zgodbe, nato so se podali proti Zdravstvenemu domu Adolfa Drolca in na vrata prilepili zahteve. Zbralo se je okoli 150 stavkajočih.

Prebrali tudi osebne zgodbe pacientov in pacientk

V Mariboru so organizatorji ob predstavi svojih zahtev spregovorili o pomembnosti zdravja ter zapostavljanju le-tega s strani države. “130-tisočim, tako imenovanim neopredeljenim posameznikom in posameznicam, ki so ostali brez osebnega zdravnika, kar 7 tisoč izmed teh je iz Maribora, je kršena pravica do zdravstvene oskrbe,” so opozorili ter poudarili še, da se dolge čakalne vrste preskakujejo z denarjem preko samoplačniškega sistema.

Kot so poudarili, je olje na ogenj prilila še novica o visokih plačah zdravnikov ter novica o preobremenjenih zdravnikih, ki imajo “sedaj naenkrat” čas delati za neopredeljene paciente.

Na protestu je sledilo prebiranje osebnih zgodb pacientov, nato so se stavkajoči sprehodili proti Zdravstvenemu domu Adolfa Drolca. Zahteve, ki so jih prebrali na stavki, so tam prilepili na vrata.

“Čas je, da se v ospredje razprave o zdravstvenem sistemu postavi interese in pravice prebivalk in prebivalcev”

Organizator prve velike stavke pacientk in pacientov v zgodovini Sloveniji je iniciativa Glas ljudstva. “Čas je, da se v ospredje razprave o zdravstvenem sistemu postavi interese in pravice prebivalk in prebivalcev, torej pacientk in pacientov. Slovenski javni zdravstveni sistem je že desetletja plen različnih interesnih skupin, ki jim je skrb za paciente zadnja briga. Posledice so vse bolj očitne – danes je brez izbranega zdravnika, vstopne točke v javno zdravstvo, že več kakor 130.000 posameznic in posameznikov, več kot 60 pa jih vsak dan izgubi izbranega zdravnika. Ob tem pa zdravstveni sistem poka po šivih, sredstva se vedno bolj pretakajo k zdravnikom – podjetnikom, s tem pa v smer privatizacije zdravstva, hkrati pa stavko napovedujejo zdravniki, ki so med najbolje plačanimi v državi,” so sporočili iz iniciative.

Poudarjajo, da stavka sicer ni uperjena proti zdravnikom, ki vztrajajo v okviru javnega zdravstvenega sistema, temveč je stavka za obnovo javnega zdravstva; stavka pacientk in pacientov ter tudi zdravnikov in vseh zdravstvenih delavcev, ki še vztrajajo v javnem zdravstvenem sistemu. Odgovornost za nastalo situacijo po njihovem mnenju nosi kar nekaj preteklih vlad, od trenutne vlade pa pričakujejo ukrepe in sistemske rešitve za ohranitev javnega zdravstva.

Na stavki so predstavljene naslednje zahteve:
1. Dostop do izbranega zdravnika za vse;
2. Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja;
3. Ustavitev odtekanja javnega denarja k zasebnikom;
4. Ukinitev oz. konec spodbujanja dvojnih praks (dvoživk);
5. Ukinitev komercialnih zavarovanj, ki omogočajo preskakovanje čakalnih vrst.

Stavka pacientov sicer ne poteka samo v Mariboru, ampak po številnih krajih po Sloveniji, v Ljubljani poteka na Trgu republike. Kot je napovedal, se je je udeležil tudi premier Robert Golob.