V letošnjem letu je minilo 20 let od ustanovitve Kulturno izobraževalnega društva Janez Urbas, ki ima sedež na Spodnjem Slemenu v občini Selnica ob Dravi. Društvo je poimenovano po narodnem heroju Janezu Urbasu, ki je bil v obdobju pred 2. drugo svetovno vojno 30 let župan v tedanji Selnici, društvo pa danes vodi njegov vnuk Janez Urbas, ki je bil v času županovanja Saboleka in Lepa 12 let selniški podžupan, kasneje pa se je kasneje umaknil iz lokalne politike in se posvetil društvenemu delovanju. Pove nam, da želijo ponovno združiti prebivalce Slemena, jih povezati v obujanju starih kmečkih običajev in jim ponuditi možnost dodatnega kmetijskega izobraževanja. Prebivalci Slemena se namreč povečini, v 80 odstotkih, ukvarjajo s kmetijstvom. Z organiziranjem prireditev, izgradnjo igrišč in ostale infrastrukture pa si prizadevajo, da v tem hribovitem delu Selnice ostane čim več mladih.
Društvo ima korenine v času, ki so krajani Slemena odločno rekli ne odlagališču odpadkov
Društvo je bilo ustanovljeno leta leta 2002, ko se je v okviru projekta Cegor pojavila ideja, da bi na lokaciji Sleme v selniški občini uredili odlagališče odpadkov, čemur so tamkajšnji krajani močno nasprotovali in se povezali v društvo. To je nato vsa leta aktivno delovalo, prirejalo čistilne akcije, skrbelo za urejenost kraja in podobno. “Šli smo celo tako daleč, da smo povezali zamejske Slovence iz Italije, Avstrije in Madžarske in pri nas zanje organizirali deset srečanj. Postavili smo denimo tudi veliko razstavo Moj Slemen, na kateri smo podrobneje predstavili vse kmetije na tem območju. V zadnjem obdobju smo priredili eno večjih gobarskih razstav, na kateri smo predstavili 454 vrst gob, najbolj pa smo ponosni na obnovo zapuščenega objekta nekdanje osnovne šole na Slemenu,” nam pove Janez Urbas.
Eden največjih projektov je ureditev objekta nekdanje šole
Pri obnovi objekta z udarniškim delom sodelujejo vsi krajani, projekt pa finančno podpira in vzpodbuja Občina Selnica ob Dravi. Urbas pravi, da so v zadnjih letih nekdanjo šolo, ki je bila tik pred propadom, uredili do te mere, da v njej že organizirajo dogodke in prireditve. “Uredili smo objekt, poskrbeli za novo streho, vgradili novo stavbno pohištvo, dodali manjšo kuhinjo, ki nam pride prav pri pogostitvah. Tam se že dogajajo druženja, praznovanja rojstnih dni, razna srečanja, med drugim smo gostili Martino Ipša, gledališče KU-KUC, organizirali ličkanje koruze, izdelovali adventne venčke, pripravili smo celo sveto mašo.”
Osnovna šola Slemen je začela kot osemletka delovati leta 1953, kasneje so jo kot podružnico Osnovne šole Selnica ob Dravi spremenili v štiriletko in je kot taka delovala do leta 1980, ko so jo zaprli, otroke pa začeli voziti v dolino. Do leta 2004 so jo občasno uporabljali taborniki, potem je bila zaradi 12-letne tožbe zaradi lastništva zapuščena. Ko je objekt znova prešel v last občine, so ga začeli leta 2017 obnavljati. Po Urbasovih besedah sicer obnova tako imenovanega Vaškega doma Slemen še ni zaključena: “Pripraviti moramo vse potrebno za fasado, ki jo bomo uredili prihodnje leto, prav tako pa moramo zaključiti še dela na sanitarijah.”