Pole dance oz. ples ob drogu je sodobna umetniška disciplina, ki povezuje ples in gimnastiko, pri čemer plesalka s pomočjo vertikalnega droga izvaja različne plesne prvine. Govorili smo z Jasno iz okolice Maribora, ki je del pandoric na KD Center Plesa. Povedala nam je, kaj jo je pri tem pritegnilo, kakšni so bili začetki, treningi in še mnogo zanimivih dejstev.

Kaj te je pritegnilo, da si se odločila za ples ob drogu?

Samozavest, moč in seksipilnost deklet, ki so odločno nastopile in se vrtele na drogu pred publiko. Ples pandoric sem prvič videla v Narodnem domu in že takrat sem čutila v sebi, da sem nekako del njih in da »švicam« z njimi. To je tisto kar bom trenirala, sem si rekla in se jim še isto leto pridružila.

Kakšni so bili tvoji začetki?

Podobno kot prvi šolski dan. Na dan vpisa sem sedela na KD Centru plesa med nepoznanimi dekleti in se spraševala ali bom zmogla? Se bom lahko vključila? Nikdar namreč še nisem trenirala plesala in zdaj je tu še namesto soplesalca drog? Ja, zame je bil definitivno začetek izjemo težek, zato je bilo potrebno vložiti precej truda in vztrajnosti. To, da sem začetnica pa so pokazale tudi na novo pridobljene modrice.

Meniš, da imajo ljudje še zmeraj preveč predsodkov?

Številni razgledani ter predvsem mladi in mestni ljudje, večinoma vedo, da je ples ob drogu plesna disciplina. Čeprav pri starejših oz. vaških ljudeh še zmeraj ostaja dilema, saj ta ples še zmeraj preveč povezujejo z erotiko. Kar pa mislim, da bo popolnoma izzvenelo, ko bo ples resnično postal del olimpijskih iger!

Kako so tvojo odločitev sprejeli domači?

Haha, saj ne vem ali naj odgovorim na to vprašanje, ampak moj oče do tega trenutka ni vedel, da to treniram. Ata saj nisi jezen? Ali pač? Kot sem omenila nekateri starejši drugače gledajo na to in moj ati je med njimi. Jaz sem se odločila to plesati zase. Enkrat bo že izvedel in takrat bo moral sprejeti, sem si rekla. In mogoče je ravno danes ta dan 🙂? Tudi drugi družinski člani, ki že vedo, niso ravno skakali od veselja, ampak so to nekako sprejeli. Partner je mislil, da se hecam, ko pa me je videl nastopati, mi je za rojstni dan kupil drog!

Kolikokrat tedensko treniraš in kako potekajo treningi?

Treniram dvakrat na teden 90 minut. Z januarjem so se začele vaje za Pandorino skrinjico, zato imamo treninge trikrat na teden. Začnemo z ogrevanjem, vajami za utrditev mišic oz. pridobitev moči predvsem v rokah. Sledi raztegovanje mišic predvsem v nogah. Nato učenje elementov, najprej ob drogu, nato na drogu – odvisno od stopnje osvojenega znanja. Pa učenje koreografij ob glasbi in na koncu še umirimo svoje telo in sprostimo mišice.

Ali kdaj odideš domov v modricah?

Ja, sploh kadar se učimo kak nov in zahteven element. Res pa je, da sploh ne veš kako nastanejo, kar naenkrat so tam. Vem pa, da nastanejo od užitka po znanju ter napredovanju in ne od napora kot to misli večina.

Ali meniš da ženska ob drogu postane bolj samozavestna?

Vsaka, ki trenira, je zagotovo bolj samozavestna, saj je to priložnost, da spoznaš svoje telo, ga zliješ z drogom in samo uživaš. Ni namreč pomembna oblika postave temveč ženstvenost, moč in energija, ki jo oddajaš, ko si tam. Sama sem mamica, ki ji je po porodu drog bil edina svetla lučka, ko sem že popolnoma obupala nad seboj.

Kaj bi priporočala tistim, ki se odločajo za ples ob drogu?

Ne ugajaj drugim in ne bodi to kar nisi, bodi to kar hočeš biti. Pokaži, da si lepa točno takšna kot si, ne glede na postavo. Drog je lahko tvoj najboljši prijatelj, le prepustiti se je treba. Samo začeti je potrebno in z malo truda boš sprejela sebe in svoje telo. Če sem zmogla jaz zmoreš tudi ti.