V socialni trgovini Sotra, lahko nakupujejo potrošniki, ki imajo minimalne dohodke, ki jim ne omogočajo dostojnega življenja. Trgovina deluje od 20. novembra 2013. »Zaradi tega so stigmatizirani, kar jih potiska na prag revščine ali pa so že v revščini. Poslanstvo socialne trgovine je pomagati socialno šibkim osebam, zato omogočamo nakup osnovnih življenjskih izdelkov najobčutljivejšim kupcem,« je dejala direktorica Sotre, Iva Poropat. Z ustreznimi službami so se dogovorili za zgornjo mejo prihodkov na posameznika, ki trenutno znaša 490 evrov.
Pravico za nakup imajo v prvi vrsti osebe, ki prejemajo socialno pomoč ter upokojenci s pokojnino do 490 evrov. Za nakupovanje v trgovini je potrebna nakupovalna kartica, katero potrošniki prejmejo v trgovini ob priloženem dokazilu.
Pravico za nakup imajo v prvi vrsti osebe, ki prejemajo socialno pomoč ter upokojenci s pokojnino do 490 evrov. Za le-te je njihovo finančno stanje najlažje dokazljivo z odločbo Centra za socialno delo, potrdilom o višini pokojnine ali potrdilom o prejemanju nadomestila, ki ga izda Zavod RS za zaposlovanje.
Za nakupovanje v trgovini je potrebna nakupovalna kartica
Za nakupovanje v trgovini je potrebna nakupovalna kartica, katero potrošniki prejmejo v trgovini ob priloženem dokazilu. Iva Poropat je dejala: »Z namenom preprečevanja zlorab in uresničevanja osnovnega poslanstva socialne trgovine, ki ne predstavlja nelojalne konkurence, smo predvideli tudi določene omejitve pri nakupih.« Določene omejitve so časovne, vrednostne in količinske. A za te, do sedaj, kot so pojasnili na Sotri, še ni bilo potrebe, saj so nakupi uporabnikov zaradi nizkih dohodkov, minimalni.
V trgovini so kupcem na voljo osnovna živila, izdelki za osebno higieno in izdelki za gospodinjstvo. Podjetja, ki sodelujejo s Sotro, so po besedah Ive Poropat predvsem podjetja, ki imajo v javnosti pozitivni videz in humanitarno noto in razumejo, da je socialno podjetje ustanovljeno z namenom lajšanja socialnih problemov.
V trgovini so kupcem na voljo osnovna živila, izdelki za osebno higieno in izdelki za gospodinjstvo. Podjetja, ki sodelujejo s Sotro, so, po besedah Ive Poropat, predvsem podjetja, ki imajo v javnosti pozitivni videz in humanitarno noto in razumejo, da je socialno podjetje ustanovljeno z namenom lajšanja socialnih problemov. Probleme rešujejo z ugodno ponudbo živil ter zaposlovanjem istih ciljnih skupin. Poleg pomoči socialno ogroženim, zaposlujejo ljudi, ki na trgu dela težje dobijo možnost za zaposlitev in se velikokrat sami umeščajo v segment socialno ogroženih ljudi. Tako so izbrali osebe, starejše od 50 let, osebe mlajše od 25 let brez ali osebe z nizko stopnjo izobrazbe ter invalide. Trenutno je zaposlenih 6 oseb.
V Sotri spodbujajo tudi prostovoljstvo
Ob koncu nam je Iva Poropat dejala: “Ena od oblik sodelovanja, ki ga v SOTRI spodbujamo je tudi prostovoljstvo, saj lahko sodelovanje s prostovoljci pomembno prispeva k boljši delovni klimi, med zaposlenimi pa razvija občutek za solidarnost, odgovornost in strpnost ter krepi lojalnost podjetju. Na naši INFO točki so dobrodošli tudi dijaki in študentje, ki bi želeli z našim uporabniki občasno »poklepetati«, velikokrat se zgodi, da vstopijo v našo trgovino ljudje, ki si želijo zgolj prijazne besede. Zbiramo pa tudi različna oblačila, šolske potrebščine, igrače itd. za otroke naših uporabnikov.”