Evropski kulturni in tehnološki center Maribor, bolj znan pod imenom Center eksperimentov Maribor, organizira konec januarja 4. festival znanosti. Ta je predvsem namenjen dijakom, srednješolcem in študentom, pa tudi ostalim, ki jih zanimajo tehnološki dosežki in dogajanja na raziskovalnem področju. “Za organizacijo tovrstnega festivala smo se odločili, ker želimo mladim približati področje tehnike, naravoslovnih poklicev, da dobijo več informacij in se bodo posledično lažje odločali za svojo poklicno pot. Vemo, da je teh informacij na trgu premalo,” so pojasnili organizatorji dogodka. Zaradi epidemioloških omejitev je zadnji dve leti festival potekal v virtualni obliki.
4. Festival znanosti Maribor bo 26. januarja potekal v prostorih centra na Zagrebški cesti 18 v Mariboru na Teznem, začel se bo ob 9.00 uri s slavnostno otvoritvijo ter odprtjem razstavnih prostorov.
9:30 – predavanje Ali je etični heker, heker? (Mitja Osojnik in Miloš Krunić, A1)
10:00 – predavanje Knjižnica s kavča (Sandra Jesenek, Mariborska knjižnica)
11:00 – predavanje Ali je etični heker, heker? (Mitja Osojnik in Miloš Krunić, A1)
12:00 – predavanje Kako s hibridnim avtom peljemo v prihodnost? (dijaki TŠC)
12:45 – predavanje Ali je etični heker, heker? (Mirja Osojnik in Miloš Krunić, A1)
13:15 – predavanje Kako s hibridnim avtom peljemo v prihodnost? (dijaki TŠC)Organizatorji si pridružujejo pravico do spremembe programa.
Program bo pester in raznolik
Strokovnjaki iz telekomunikacijskega podjetja A1 bodo na festivalu znanosti predstavili, kako poskrbeti za varnost na spletu, kdo so hekerji in kakšna je njihova motivacija, kako prepoznati napade in se pravočasno zaščititi. Z veliko praktičnimi primeri bodo pokazali varno pot za delo na spletu. Podjetje ADK d.o.o. bo predstavilo svoje izdelke, tudi takšne, ki so plod varjenja robotov. Prikazali bodo tehnološke postopke pri izgradnji žerjavov in pomen inženirjev. Na festivalu bo sodelovalo podjetje Virs d.o.o., ki z lastnimi tehnološkimi inovativnimi rešitvami piše nove in pomembne trende na področju robotizacije in avtomatizacije na slovenskih tleh in na tujem. Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru bo predstavila raziskovalno delo v posameznih laboratorijih in različne eksperimente. Fakulteta za strojništvo Univerze v Mariboru že desetletja izobražuje inženirje, ki pomagajo soustvarjati boljšo prihodnost. Na festivalu bodo predstavili izdelke, narejene s pomočjo 3D tiska, ki so nastali v sodelovanju z medicinsko fakulteto. Predstavil se bo humanoidni robot Nao, ki navdušuje s svojimi plesnimi sposobnostmi, obiskovalci bodo lahko preizkusili očala za navidezno resničnost ter se z njihovo pomočjo potopili v svet zapletenih inženirskih sistemov. Predstavljeni bodo tudi zanimivi in drzni tekstilni izdelki, ki so nastali pod okriljem katedre za tekstilne materiale.
Je nad Mariborom res letel zeppelin? Kdo in kako je poskrbel za dvig Vodnega stolpa v Mariboru? Kako deluje človeško telo? To in še mnogo več bodo obiskovalci festivala izvedeli v zanimivih bazah podatkov in pri raziskovanju elektronskih virov, ki so brezplačno dostopne članom Mariborske knjižnice. Tehniški šolski center bo predstavil, kako mlade vzpodbujajo h kreativnosti v svojih moderno opremljenih učnih prostorih. Mladi dijaki bodo prikazali, kako s hibridnim avtom peljemo v prihodnost. Društvo študentov medicine Maribor bo predstavilo hitre in odzivne akcije pri reševanju življenj in zdravja ter veliko drugega. Sodeloval bo tudi SRIP, Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo – Mreže za prehod v krožno gospodarstvo), ki je povezava slovenskega gospodarstva, izobraževalno-raziskovalnih in razvojnih institucij, nevladnih organizacij in drugih zainteresiranih, v sodelovanju z državo, v nove verige vrednosti po načelih ekonomije zaključenih snovnih tokov. Na Gimnaziji in srednji šoli za kemijo in farmacijo Ruše se dijaki uspešno izobražujejo v programih splošna gimnazija, kemijski tehnik in farmacevtski tehnik. Dijaki so aktivni in imajo veliko znanja in spretnosti na področju laboratorijskega dela, eksperimentov in tehnike. Na 4. Festivalu znanosti Maribor bodo predstavili zanimive eksperimentalne primere iz stroke ter različne dosežke dijakov in šole.
Raziskovalna dejavnost na II. gimnaziji Maribor ima dolgo in bogato tradicijo, saj že več kot tri desetletja vzpodbujajo mlade k raziskovanju in na ta način nekoliko drugačnemu učenju. Veliko njihovih dijakov si je tako pridobilo nova znanja in veščine, odkrilo naklonjenost do izbranega raziskovalnega področja in si s pomočjo tega izbralo študij in poklic. V Centru eksperimentov Maribor spodbujajo željo po dodatnem znanju in radovednost v vseh obdobjih. Ponujajo možnost spoznati raziskovalno dejavnost, napredne tehnologije in delo v modernih industrijah ter nove poklice na področju tehnike in naravoslovja. Izvajajo atraktivne delavnice s področja naravoslovja in tehnike, posvečajo se tudi modernim tematikam. kot so obnovljivi viri energije. Letos bodo predstavili moderni in atraktivni didaktični pripomoček Elektropa, ki so ga razvili z namenom približevanja in lažje razlage obnovljivih virov mladim. Diplomirani ekolog in naravovarstvenik Miha Leitinger pa bo predstavil edinstveni miniaturni ekosistem s tropskimi rastlinami in didaktični pripomoček Moje malo močvirje. Zeleni svet v malem. Sodelovala bo tudi Fakulteta za tehnologijo polimerov, ki bo odgovorila na vprašanje, zakaj dobra plastika ni znanstvena fantastika in kaj ponuja študij tehnologije polimerov.