V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor so danes slovesno odprli nove prostore tamkajšnjega Centra za krepitev zdravja. Največji tovrstni center v državi deluje že več let, zdaj pa je v šestem nadstropju osrednje enote zdravstvenega doma na Vošnjakovi ulici dobil nove prostore, poroča STA.
Skupna vrednost vložka v nove prostore je 373.000 evrov, od tega je ministrstvo za zdravje zagotovilo projektna sredstva v višini nekaj več kot 292.000 evrov. Mariborski zdravstveni dom je primaknili 80.800 evrov za opremo.
Pomoč nudi 20 strokovnjakov
Direktor mariborskega zdravstvenega doma Jernej Završnik je povedal: “Naš zdravstvenovzgojni center je bil na razpisu februarja 2018 izbran izmed 25 zdravstvenih domov, ki so postali Center za krepitev zdravja. Kadrovsko smo se okrepili, zaposlili strokovnjake in sedaj je v našem centru za krepitev zdravja 20 zaposlenih. Veseli me, da smo, s skupnimi močmi, uspeli naši mladi ekipi zagotoviti tudi nove primerne prostore.”
Vodja Centra za krepitev zdravja Nataša Vindar pa je dejala: “Skupaj z našimi na novo zaposlenimi strokovnjaki, ki zajemajo diplomirane medicinske sestre, diplomiranega kineziologa, diplomirano klinično dietetičarko, diplomirane fizioterapevte, magistro psihologije in magistro kinezilogije, izvajamo zdravstvenovzgojne in psihoedukativne delavnice, ki so brezplačne in strokovno vodene, ter se povezujemo z lokalno skupnostjo in medsektorsko delujemo.”
Center je bil skoraj leto dni zaprt
Centri za krepitev zdravja so samostojne enote v zdravstvenih domovih in izvajajo različne preventivne programe. S sodobnimi metodami želijo ljudi seznaniti s koristmi zdravega načina življenja. Odprtje novih prostorov v Mariboru je sicer zakasnila epidemija covida-19, zaradi katere je bil center fizično skoraj leto dni zaprt.
Letno v mariborskem centru za krepitev zdravja, ki pokriva 12 občin oziroma več kot 215.000 prebivalcev, zajemajo s svojimi aktivnostmi od 6.000 do 8.000 ljudi.
Za preprečevanje in obvladovanje kroničnih bolezni
Predstojnik centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Radivoje Pribaković Brinovec je pojasnil, da so centri za krepitev zdravja nadgradnja pristopa, ki ga v Sloveniji poznamo že približno 20 let.
“Gre za pristop, usmerjen k preprečevanju in obvladovanju kroničnih nenalezljivih bolezni. Ko skozi preventivni pregled pri izbranem osebnem zdravniku ugotovimo tveganja, ki smo jim izpostavljeni, povezana z nezdravim življenjskim slogom ali nekimi težkimi okoliščinami, osebo usmerimo v center za krepitev zdravja, kjer so strokovnjaki, ki pomagajo na različnih področjih. Ne gre preprosto samo za neko hujšanje ali spodbujanje k večji aktivnosti oziroma zdravi prehrani, ampak nudijo celostno podporo,” je povedal.