Občinske javne službe so se povezale z Dravskimi elektrarnami in skupaj so zagnali akcijo čiščenja Dravskega nabrežja. Med čiščenjem okolja so opazili, da je nabrežje precej zanemarjeno. Kot je za Maribor24 povedala Neva Pipan, vodja projekta Izboljšajmo Maribor iz kabineta župana, je bilo med čiščenjem potrebno odstraniti številne odvržene odpadke, invazivne rastline, sanirati nevarna mesta in zavarovati zapuščene, degradirane objekte, ki jih marsikdo zaradi zaraščene goščave niti ne opazi. Ker so bili nezavarovani in preprosto spregledani, so se v njih kopičile smeti, tudi narkomanske igle. V goščavi ob desnem bregu Drave je sicer še veliko kosovnih odpadkov, zato morajo počakati do oktobra, ko bo listje odpadlo in bo teren bolj prehoden.

Neva Pipan

Priprave za bodočo “Dravsko krožno promenado”

Akcija je nastala v odgovor pobudi spletnega projekta Izboljšajmo Maribor, v kateri lahko meščani predlagajo izboljšave ali opozorijo na nepravilnosti v mestu. K reševanju te pobude so bili povabljeni tudi meščani, podobno kot v primeru Piramide. “Z novim vodstvom smo skušali vzpostaviti nov način reševanja teh pobud, da smo v kanale komuniciranje vključili tudi meščane, saj jih na tak način tudi osveščamo, da skupaj skrbimo za okolje, namesto mentalitete ‘naj občina to uredi’,” je dejala Neva Pipan. Kot je pojasnila, gre za obširnejšo akcijo, saj si MOM zelo prizadeva, da bi uredili dravsko nabrežje, ki bi nekega dne lahko zasijalo kot promenada, ki bi povezovala območje od Malečniškega mostu do Mariborskega otoka. “To smo deloma poimenovali Dravska krožna promenada, ki bi naj bila široka vsaj štiri metre, da bi se na njej neovirano srečevale mamice z vozički in kolesarji.”

FOTO: Neva Pipan

oznor

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

oznor

oznor

oznor

Življenje naj pride k reki

Povezali so se tudi s kulturnim umetniškim društvom Zgodba o klopeh in ljudeh, ki je v humanitarne namene poskrbelo za novo klop za Europarkom, in tako so očistili tudi predel, kjer sedaj stoji umetniška klopca. “Mi smo se na nek način vsi povezali. Župan je pokrovitelj projekta, v katerem si želimo, da življenje pride k reki in tako smo zagnali začetek neke zgodbe.”

V soboto se bodo na šestih mestih vzdolž dravskega nabrežja dobili prostovoljci z vodji skupin, ki bodo očistili še preostale smeti. Nigrad je pred tem že uredil nabrežje do te mere, da so omogočili prehod za prostovoljce, sicer bi bilo zanje prenevarno. Odziv s strani občanov je bil po besedah Pipanove zelo pozitiven, odzvalo se je veliko ljudi, ki so pripravljeni pomagati, povabljeni pa so bili tudi pobudniki akcije na aplikaciji Izboljšajmo Maribor.

Mobilnost po reki prihodnost Maribora

Kot nam je še zaupala Pipanova, bi naj v prihodnosti vzpodbudili tudi rečno mobilnost, saj bi lahko tudi Dravo izkoristili, da pridemo na željeno destinacijo. Pri tem bi uporabili nižje plovilo, neke sorte katamaran, v katerega lahko vstopimo in izstopimo kakor na avtobusu. “To je še en način, kako promet preseliti na Dravo, saj je slednja v te namene povsem neizkoriščena,” pojasnjuje Pipanova.