Na Geodetski upravi Republike Slovenije (GURS) smo se pozanimali, katera geodetska točka v Mestni občini Maribor je najvišja in katera najnižja. Nobena od njiju na terenu ni označena, razlika med njima pa znaša kar skoraj kilometer: 921,5 metra. Najvišjo točko boste našli ob smučarski progi, za obisk najnižje pa bi morali zaplavati ali zapluti po reki Dravi.
Najvišja točka mariborske občine je pri smučarski progi
Najvišja točka v mariborski občini je na sami meji z občino Ruše, na vzpetini na Hočkem Pohorju nad zgornjo postajo smučarske proge Videc. Stolp na bližnjem Razgledniku je na višini 1.147 metrov. Ledinekov vrh, do katerega se pride naprej po pobočju, pa je visok 1.182 metrov, vendar je ta že izven mariborske občine.
Višina najvišje točke v občini Maribor je 1,154,4 metra. Koordinati točke sta e = 543106 in n = 152362.
Na GURS so opozorili, da te meritve sicer niso povsem natančne: “Ker je točka na grebenu v gostem smrekovem gozdu, kar je za določanje najvišje višine z uporabljeno tehnologijo precej neugodno, se lahko koordinati dejansko najvišje točke razlikujeta tudi za nekaj 10 metrov, natančnost določitve višine pa je okoli enega metra, torej precej slabša kot natančnost določitve ob optimalnih pogojih.”
Najnižja točka je na gladini reke Drave
Najnižja točka v Mestni občini Maribor leži na gladini reke Drave. Tudi ta točka je na sami meji občine, vzhodno od Miklavža na Dravskem Polju, kjer reka teče v občino Starše. Na GURS so opozorili, da gre za gladino reke Drave v času lidarskega snemanja: “Gladina reke seveda niha, tako da je višina spremenljiva. Določili bi lahko tudi najnižjo točko na dnu reke, vendar se tudi dno s časom spreminja …”
Najnižja točka v mariborski občini ima višino 232,9 metra. Koordinati točke sta e = 555707 in n = 151742.
Ste že obiskali točko pri Framskem slapu?
Najvišja točka v celi Upravni enoti Maribor je na vzpetini na Slivniškem Pohorju. Točka je slab kilometer zahodno od Framskega slapa, na sami meji z Upravno enoto Ruše. Na GURS so opozorili, da je tudi ta točka v gostem smrekovem gozdu: “Njeni koordinati se lahko od koordinat dejansko najvišje točke razlikujeta tudi za 10 metrov, natančnost določitve višine pa je okoli enega metra.”
Najvišja točka v mariborski upravni enoti je na višini 1.210,9 metra.
Pri Hidroelektrarni Zlatoličje je prav posebna točka
Najnižja točka v mariborski upravni enoti je na gladini odvodnega kanala Drave za Hidroelektrarno Zlatoličje. Točka je pod mostom, vzhodno od hidroelektrarne, na sami meji upravne enote, kjer kanal teče v Upravno enoto Ptuj. Gladina Drave pa seveda niha …
Najnižja točka v Upravni enoti Maribor je na višini 220,1 metra.
Tako so opravili meritve
Obe ekstremni višini mariborske občine so določili s pomočjo lidarskega digitalnega modela reliefa z velikostjo celice 1 x 1 meter. “Gre za pravilno kvadratasto mrežo, ki pokriva celotno državno ozemlje in v kateri je za vsako točko s koordinatama na okrogli meter podana nadmorska višina površja oziroma tal pod vegetacijo ali zemljišča pod stavbami,” so pojasnili na GURS. Zagotovili so, da je točnost nadmorskih višin v najboljšem primeru (na primer na neporaščenem ravnem terenu) boljša od 20 centimetrov, v primeru slabo določene točke pa seveda bistveno slabša.
Zajem točk na terenu so z laserjem izvedli iz letala. Položaj letala v trenutku zajema posamezne točke na terenu so izračunali s pomočjo satelitske tehnologije.
“Natančnejše meritve višin so seveda smiselne, če so točke, ki jim želimo določiti višino, primerno označene oziroma obeležene. Geodetske točke, ki so namenjene najnatančnejši določitvi nadmorske višine, se imenujejo reperji. Običajno gre za kovinski čep, vzidan v tla ali zunanjo steno oziroma fasado grajenega objeka – stavbe, mosta, škarpe in podobno,” so povedali na GURS.