Alma Mater Europea je bogatejša za nov doktorski študijski program – Uporabna umetna inteligenca, ki bo omogočal premagovanje izzivov na številnih področjih, ki so aktualni tako v Sloveniji, Evropi in v svetu od zelenega prehoda, trajnostnega razvoja in zdravja, predvsem v post-covidnem obdobju.

»Tehnologije umetne inteligence so v zadnjih desetih letih naredile nov preboj, ki se iz dneva v dan stopnjuje in se uporablja na vseh področjih, zato je tako v svetu kot tudi pri nas nastala potreba po tovrstnih razvojnih študijskih programih, ki naslavljajo uporabo tehnologije umetne inteligence za razvoj družbe in sveta,« je novinarsko konferenco pričel predsednik Alme Mater prof. dr. Ludvik Toplak, ki je še dejal, da je interdisciplinarna razsežnost novega študijskega programa vidna v obdelavi vsebin in tehnik s področij računalništva, medicine, prava, humanistike, tehnologije in uporabnih znanosti, s čimer nudi preplet izjemno različnih področij.

Prvi tovrstni program v Sloveniji

»Na ta način bodo naši študenti dobili potrebno tehnično in strokovno podlago, ki jim bo omogočala uspešno uporabo znanj umetne inteligence v gospodarstvu in javnih službah. Z razvojem novih doktorskih študijskih programov pa so povezane priložnosti za razvoj novih vsebin, ki jih zahteva trg dela ter nove organizacijske oblike in metode študija,« je še dodal dr. Toplak

Umetna inteligenca je dandanes že del vsakdanjega življenja. Navzoča je ob prepoznavi obraza pri vklopu telefona, ob nakupovanju na spletnih straneh in predvsem pri uporabi priljubljenih platform kot so Facebook, Instagram in Netflix.

Pozitiven vpliv na razvoj mesta

Nov doktorski študijski program odgovarja na številne potrebe in izzive uporabe tehnologije umetne inteligence v družbi na različnih področjih, kar pa zahteva sodobne in znanstvene metode, je izpostavil prof. dr. Matej Mertik, vodja IT programov na Alma Mater, ki meni, da so dobrodošli potenciali in sinergije, ki jih v Mariboru riše nov superračunalniški center skupaj z novim izobraževalnim programom.

Velika dodana vrednost

»Slovenija lahko z vlaganji ter podporo razvoju tega področja uporabne umetne inteligence pridobi veliko dodano vrednost in priložnosti, ki jih nudi razvoj področja in regij za nadaljnjo rast slovenske države tako na tehnološkem, socialno-ekonomskem kot tudi na kulturološkem področju,« je še zaključil dr. Toplak.

Izvajanje študijskega programa se bo pričelo z novim študijskim letom 2023/24 v oktobru.

Pred pomembnimi dogodki

V ponedeljek bodo na Almi Mater gostili okroglo mizo na temo prizadevanj za mednarodno priznanje Slovenije iz mednarodnega zornega kota, kjer bodo svoje mišljenje izrazili nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić, zadnji zunanji minister SFRJ Budimir Lončar in diplomat Valentin Inzko.

Marca pa prav tako pripravljajo 11. mednarodno znanstveno konferenco Za človeka gre, katere tema se bo letos osredotočala na družbeni in tehnološki razvoj v službi varnosti in dostojanstva. Na konferenci bodo gostili velika imena, med drugim sta udeležbo potrdila predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti Klaus Mainzer in ekonomist Jeffrey Sachs.