V Elektru Maribor so danes z odprtjem Akademije distribucije obeležili stoletnico začetka delovanja njihovega predhodnika – Mestnega električnega podjetja Maribor. Po krajši slovesnosti so gostom predstavili zunanji vadbeni poligon za nadzemne in podzemne vode in naprave, ki ob predavalnici in spominski sobi predstavlja del akademije.

Prva luč zasvetila v Mariboru

Kot je v nagovoru spomnil predsednik uprave mariborskega elektrodistributerja Boris Sovič, se je elektrifikacija Slovenije že leta 1883 pričela prav v Mariboru, kjer je zasvetila prva luč na teh prostorih in to samo štiri leta po izumu prve Edisonove žarnice na ogleno nitko.

Leta 1917 je mariborska občina v takrat novoustanovljeno podjetje nastavila prvega direktorja Karla Ruprechta, pod čigar vodstvom je to že v prvih letih obstoja opravljalo pomembne naloge, nadaljevalo z gradnjo električnegaomrežja, zagotavljalo nemoteno in zadostno dobavo elektrike in skrbelo za postopke plačevanja in finančnega poslovanja.

“Današnji uspehi podjetja temeljijo tudi na rezultatih generacij zaposlenih in odjemalcev. Sodelavci Elektra Maribor se čutimo naslednike pionirskih podvigov vizionarjev, ki so postavili temelje elektrifikacije na Slovenskem in v Mariboru,” je dejal prvi mož podjetja, ki danes zaposluje več kot 750 ljudi in z elektrikooskrbuje 216.000 uporabnikov severovzhodne Slovenije.

merilna mesta odčitavajo na daljavo

Družba se zdaj že lahko pohvali s tem, da je skoraj polovica od skupaj 16.000 kilometrov njihovih vodov že speljanih pod zemljo, kar 61 odstotkov merilnih mest pa že odčitavajo na daljavo. V celoti bodo to opravljali najpozneje po letu 2024, ob tem pa se intenzivno pripravljajo na ostale izzive digitalizacije in dekarbonizacije.

Ob pomembni obletnici so se lotili tudi ustanovitve akademije kot pomembnega razvojnega projekta družbe. Kot je povedal direktor projektov v podjetju Peter Kaube, se bo akademija usmerila v spodbujanje medpoklicnega in medgeneracijskega prenosa in širjenja znanja med zaposlenimi, pa tudi v skrb za uporabnike z informiranjem in svetovanjem o sodobnih elektrodistribucijskih tehnologijah, povezovanje z izobraževalnimi in raziskovalnimi organizacijami in ohranjanje tehnične dediščine.

Prikaz naprednih tehnologij

“Center bo služil za demonstracije in prikaz naprednih tehnologij, novih materialov ter za povezovanje akademije z izobraževalnimi ustanovami, inštitucijami ter lokalnimi skupnostmi,” je dejal Kaube in dodal, da bo zunanji vadbeni poligon namenjen prenosu znanja za delo ter za trening veščin za delo na nadzemni in kabelski mreži srednje in nizke napetosti.

Del prostorov ob poligonu so namenili predavalnici, ki je usposobljena za strokovno izobraževanje za pridobitev specialnih znanj na področju energetskih naprav, objektov ter novih tehnologij, muzejski del pa bo namenjen prikazu zgodovinske opreme, ki so jo nekoč uporabljali za izvajanje distribucije električne energije.

STA