Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, saj nas napolni z energijo za ves dan. Prav zato je pomembno, da je hranilen za telo in dušo. Postrezimo ga kar se da privlačno in pazimo na raznolikost. Za vas smo zbrali nekaj privlačnih zamisli.

Šparglji oviti v slanino

Šparglje prerežemo na polovico in jih ovijemo s slanino. Konce pričvrstimo z zobotrebcem. Pečemo na ponvici na visoki temperaturi, dokler ni slanina lepo zapečena in hrustljava. Vedno, ko pečemo šparglje pazimo, da ohranimo njihovi hrustljavost, kar dosežemo s hitro peko na najvišji temperaturi.

Špaglje lahko postrežemo tudi s praženimi orehi. FOTO: Ana Lah

 

Jutranji sendvič kot se spodobi

Po receptu na tej povezavi pripravimo »bagelse«. Te prežemo in jih nadevamo s poljubnimi sestavinami. Lahko jih namažemo z maslom, dodamo malo sveže špinače, paradižnika in poširano ali na oko pečeno jajce. Ljubitelji dimljenega lososa lahko štručke namažemo s sirnim namazom, dodamo kalčke vodne kreše, drobnjak in obložimo z lososom. Pri nadevih smo lahko ustvarjalni, vendar pa vam svetujemo, da vedno uporabite nek namaz, nekaj svežega (vložena ali sveža zelenjava) in bazo sendviča (jajce, sir, meso). Razmišljajmo o različnih teksturah in okus, da bodo naši obroki kar se da bogati.

Jutranji sendvič naj zajema različne elemente. FOTO: Ana Lah

Angleški zajtrk za lačne

Angleški zajtrk je sestavljen iz več elementov. Običajno vsebuje nekaj krompirjevega, kremast fižol, pečene gobe ali paradižnik, krvavico in slanino. Seveda pa ne sme manjkati tudi popečen toast z maslom. Pripravimo ga kot se spodobi, vendar pa elemente po želji dodajamo ali izpuščamo. Dostop do recepta je na tej povezavi.

Angleški zajtk FOTO: Ana Lah

Doma lahko pripravimo tudi toast. Recept najdemo na tej povezavi.

Omleta s kremastim polnilom

Ali ste vedeli, da se prava omleta peče počasi in na nizki temperaturi, da je blede barve? Za vas smo pripravili recept, ki bo v naša jutra prinesel malo sonca. Posnetek priprave najdemo na tem posnetku.

Omleta FOTO: Žiga Brglez

Zelenjava z namazi

Zjutraj je za naše telo zelo dobro, da ga nahranimo s koristnimi hranili, zato je zelenjava v kombinaciji z različnimi namazi odlična ideja.

Recept za namaz z bučnim oljem najdemo na tej povezavi.

Recept za pripravo domačega čičerikinega namaza najdemo tukaj.

Sveža zelenjava nas hidrira in napolni s hranili. FOTO: Ana Lah

Ekstravagantno

Riž je pri nas precej nenavaden jutranji obrok, vendar pa ga v Aziji naravnost obožujejo. Če imamo možnost dostopa do nekoliko bolj eksotičnih sestavin, lahko pripravo malezijski zajtrk. Recept priprave najdemo na tej povezavi.

Malezijski zajtrk FOTO: Ana Lah

Ameriške palačinke z grškim jogurtom

Za te palačinke ne izgubljamo časa z ločevanjem rumenjakov in beljakov, ampak za izredno mehkobo poskrbi kar jogurt.

Recept je primeren za 2 zelo lačni ali pa za 3 normalno lačne osebe.

Za palačinke potrebujemo: 

200 g navadnega jogurta,

1 jajce,

50 ml olja (lahko uporabimo tudi oljčno olje)

1 žličko vaniljevega izvlečka,

25 gramov sladkorja,

120 gramov moke (priporočamo 60 gramov bele in 60 gramov polnozrnate)

1 žlička pecilnega praška,

1 žlička sode bikarbone,

ščepec soli,

maslo (za peko palačink),

med ali kateri drugi dodatek za postrežbo

Ameriške palačinke FOTO: Ana Lah

V skledi z metlico dobro premešamo jogurt, jajce, olje, sol, sladkor in vaniljev izvleček. Obe vrsti moke, pecilni prašek, sodo bikarbono presejemo k mokrim sestavinam. Mešamo tako, da zraven pri vsakem krogu, ki ga naredimo z metlico črkujemo P-A-L-A-Č-I-N-K-E, torej naredimo lahko največ 9x krogov. Ne skrbimo tudi, če je v masi še nekaj grudic. Prav to je namreč skrivnost popolnih puhastih palačink.

Segrejemo ponev na srednjo temperaturo in jo namastimo z maslom. Ko se stopi in se ponev segreje, vanjo z žlico previdno polagamo majhne kupčke mase. Pomembno je, da mase ne mažemo po ponvi ampak pustimo, da se razporedi sama. Palačinke pečemo počasi in jih med peko ne premikamo. Ko se ob strani pojavijo mehurčke jih lahko obrnemo (najlažje z nožem za mazanje ali pa z vilicami) in pečemo še kakšno minuto ali dve na drugi strani. Obarvati se morajo zlatorjavo. Položimo jih eno na drugo na krožnik, v ponev vržemo nov košček masla in pečemo tako dolgo, dokler ne porabimo cele mase.

Postrežemo s koščkom masla in medom. Seveda lahko namesto meda prelijemo s čokoladnim ganašem, nugatovim namazom, karamelno omako, sadno omako, z grškim jogurtom in sadjem,…

Palačinke postrežemo s poljubnimi dodatki. FOTO: Ana Lah

Če vas zanima, kaj vse še lahko pripravite v domači kuhinji, si lahko preberete ostale članke:

KUHAMO DOMA: Kako pripravimo jogurt, skuto in rastlinski napitek

KUHAMO DOMA: Domači pekovski izdelki

KUHAMO DOMA: Priprava domačih testenin je preprostejša, kot si mislite

KUHAMO DOMA: Skrivnosti popolnih njokov

KUHAMO DOMA: Hrustljavi kosmiči z vašimi najljubšimi dodatki

KUHAMO DOMA Stročnice naj postanejo vaše prijateljice

KUHAMO DOMA: Za dober kruh potrebujemo samo moko, vodo in sol

KUHAMO DOMA: Regrat je bolj vsestranski, kot si predstavljamo