Njoki so priljubljena italijanska jed, ki jo zelo enostavno pripravimo tudi doma. Pri nas poznamo krompirjeve ali skutne, po želji pa lahko krompir ali del krompirja zamenjamo s pečeno jedilno bučo ali s sladkim krompirjem.

Lahko jih postrežemo z različnimi omakami, zelo priljubljena je smetanova, paradižnikova, carbonara ali pa bolonjska. Za vas smo pripravili recept za krompirjeve in skutne njoke ter predlagali recept za okusno omako s šampinjoni.

Za krompirjeve poiščimo škrobnat krompir

Pomembno je, da uporabimo krompir, ki vsebuje veliko škroba in da ga pred tlačenjem čimbolj osušimo, saj nam bo to omogočilo, da uporabimo čim manj moke in da bodo njoki tako kar se da rahli. Krompir damo v soljeno hladno vodo in pustimo, da se skuha, nato ga olupimo in pretlačimo s tlačilko.

Na kilogram krompirja bi naj uporabili od 150 do največ 300 gramov moke in dva rumenjaka. 

Znan italijanski kuhar Gennaro Contaldo poudari, da ga naj pretlačimo s tlačilko za krompir – nikoli ga ne meljimo v multipraktiku, saj bomo dobili lepljivo kremo. Na kilogram krompirja bi naj uporabili od 150 do 300 gramov moke in dva rumenjaka. Contaldo poudarja, da je najboljša moka tipa 00. Nekateri kuharji svetujejo, da ko kuhamo manjšo količino (na primer za svojo družino), da rumenjake izpustimo, saj bodo tako njoki še bolj rahli.

Obstaja več možnosti priprave. Nekateri svetujejo, da še vroč krompir s tlačilko pretlačimo na čisto površino in dodamo moko ter rumenjake, prepoznaven italiansko-britanski kuhar Gennaro Contaldo pa svetuje, da počakamo, da se krompir pred uporabo ohladi.

Gratinirani njoki FOTO: Ana Lah

Zgnetemo testo in ga pustimo počivati deset minut. Naredimo svaljke in z ostrim pomokanim nožem narežemo njoke. Po želji jih lahko oblikujemo tako, da v sredino njoka naredimo jamico in ga povaljamo čez vilice ali pa strgalnik ali pa jih oblikujemo v kroglice.

Kuhamo jih v slanem kropu in ko priplavajo na površje, so gotovi. Po želji jih lahko tudi prepražimo na maslu.

 

Še hitrejši in enostavnejši so skutni

Skutni njoki s paradižnikovo omako FOTO: Ana Lah

Skutni njoki so nekoliko bolj svežega okusa in enostavnejši za pripravo, saj ne rabimo prehdodno skuhati krompirja. Prilagamo recept za ekspresne in enostavne skutne njoke.

SKUTNI NJOKI (za dve osebi)

 150g skute,

2 žlici mleka,

cca 110g moke ( + nekaj za rezervo in pomokanje pulta),

1 jajce,

Po želji za obogatitev okusa: 2 na drobno sesekljana sušena paradižnika v olju

PARADIŽNIKOVA OMAKA S ŠAMPINJONI:

2 stroka česna,

1 vejica rožmarina,

2 žlici olivnega olja,

1 žlica masla,

1 žlička origana,

1 pest šampinjonov,

2dcl pelatov v konzervi,

sol, poper,

parmezan (ali kateri drugi trdi sir po izbiri)

NJOKI: Zavremo večjo količino slane vode. Skuto, mleko, jajce in posušena paradižnika v multipraktiku zmeljemo v gladko kremo.  V večjo posodo vsujemo moko in dodamo skutino mešanico. Mešamo dokler se ne začne sprijemat, potem pa zgnetemo gladko testo. Po potrebi dodamo še malo moke. Pomokamo delovno površino in maso oblikujemo v cca 1 cm debele svaljke. S pomokanim nožem nato narežemo 1 cm debele blazinice. Kuhamo jih tako dolgo, dokler ne priplavajo na površje, potem jih vzamemo ven in jih prelijemo z malo olivnega olja, da se ne zlepijo.

OMAKA: Šampinjone narežemo na četrtine, oziroma na osmine, če so večji. Rožmarin sesekljamo. V dobro ogreto ponev vlijemo 2 žlici oljčnega olja. Rožmarin  in gobice dobro prepražimo. Ko so gobice že skoraj gotove, v ponev iztisnemo česen in malo pomešamo, da zadiši. Gobice potisnemo na 1 stran ponve, dodamo maslo in njoke. Njoke pražimo tako dolgo, dokler ne dobijo lepe zlatorjave barve, po kakšni minuti jih obrnemo. Ko so pečeni dolijemo pelate, dodamo origano, sol in poper. Večje kose pelatov z vilicami pretlačimo. Počakamo, da omaka zavre, odstavimo z ognja, naribamo 2 žlici trdega sira in premešamo. Postrežemo še toplo z naribanim sirom in nekaj sveže bazilike.

Če vas zanima, kaj vse še lahko pripravite v domači kuhinji, si lahko preberete ostale članke:

KUHAMO DOMA: Kako pripravimo jogurt, skuto in rastlinski napitek

KUHAMO DOMA: Domači pekovski izdelki

KUHAMO DOMA: Priprava domačih testenin je preprostejša, kot si mislite

KUHAMO DOMA: Skrivnosti popolnih njokov

KUHAMO DOMA: Hrustljavi kosmiči z vašimi najljubšimi dodatki

KUHAMO DOMA Stročnice naj postanejo vaše prijateljice

KUHAMO DOMA: Za dober kruh potrebujemo samo moko, vodo in sol