V prvih šestih mesecih letošnjega leta so na PU Maribor zabeležili 133 vlomov v stanovanjske objekte, ki zajemajo stanovanjske hiše, stanovanja in počitniške hiše. »Večjega odstopanja po mesecih nismo beležili. Še največ vlomov je bilo v mesecu februarju, kar 29,« nam je dejal Miran Šadl iz PU Maribor.
Število vlomov večje kar za 53 odstotkov
Primerjava prvih šestih mesecev preteklega leta z letošnjim, je zaskrbljujoča. Statistika namreč kaže, da se je število zvišalo kar za 53 odstotkov. Letos je bilo preiskanih 127, lani 111 vlomov.
»Ker ni absolutne varnosti, tudi ni preproste formule, kako se obvarovati pred vlomi. Dejstvo je, da moramo spremeniti odnos do lastnega premoženja in vlomilcem ponuditi čim manj priložnosti, ki bi ga pritegnile, da se odloči in napade naš objekt,« pojasnijo na PU Maribor.
Z majhnimi ukrepi zmanjšajte možnosti vloma
Predvsem v nočnem času ali, ko v hiši ni nikogar, pustite prižgano luč. Ta je lahko dobra obramba, da se vlomilec izogne vaše hiše. Vsako malomarno ravnanje, kot je puščanje odprtih in priprtih oken, tudi v zgornjih etažah, odklenjenih vrat, slabo varovanih vložkov cilindričnih ključavnic, puščanje orodja, lestev in drugih pripomočkov ob hiši, je lahko vabilo vlomilcu.
Bodite pozorni na neznane in sumljive osebe, zapomnite si opis, čas in prevozno sredstvo.
Najbolj pomembno je, da v primeru vloma, takoj obvestimo policijo in počakamo zunaj stanovanja ali hiše, do prihoda policistov. Policiste tudi seznanimo z vsemi spremembami, ki smo jih izvedli v hiši, do njihovega prihoda.
Kakšni so preventivni ukrepi lahko preverite TUKAJ.