Potem ko se nezadržno približuje 23. oktober, dan, ko bomo v Sloveniji volili novega predsednika ali predsednico, smo na Maribor24 predstavili vseh sedem kandidatov, njihova programska izhodišča, vizije in cilje. En teden pred predsedniškimi volitvami smo za vas pripravili nabor področij, ki so pomembna za našo državo ter državljanke in državljane in vas pozvali, da v anketi označite za vas pomembno temo, torej tisto, ki bi ji moral novi predsednik posvečati največ pozornosti in o tej temi podati dodatna pojasnila.
Najbolj pomemben gospodarski razvoj in samooskrba
V anketi je sodelovalo 51 bralcev in bralk našega medija. Največ (12 glasov, kar predstavlja 24 odstotkov) sodelujočih tako meni, da bi moral prihodnji predsednik ali predsednica pozornost namenjati gospodarskem razvoju in samooskrbi Slovenije, kar se zdi logičen pomislek v časih, ko se soočamo z energetsko krizo in vprašljivimi dobavami hrane. Skoraj enako pomembna se zdi vprašanim vloga predsednika pri zagotavljanju ustavnega reda. Gre predvsem za pristojnosti predsednika, pri tem pa so glasna nekatera namigovanja, da bi moral predsednik poleg reprezentativne, povezovalne in simbolične funkcije opravljati tudi nekaj več ustavnih in zakonskih pristojnosti, ki bi jih bilo treba okrepiti. Temu področju so sodelujoči namenili 11 glasov, kar znaša 22 odstotkov vprašanih. Devet glasov oziroma 18 odstotkov vprašanih meni, da bi se moral prihodnji predsednik ali predsednica konkretneje ukvarjati s socialno problematiko, 7 glasov, kar znaša 14 odstotkov sodelujočih pa od predsednika oziroma predsednice pričakuje več pojasnil o varnosti naše države. Šest glasov, kar znaša 12 odstotkov vprašanih meni, da bi moral prihodnji predsednik ali predsednica več pozornosti nameniti decentralizaciji, oziroma bolj enakovredni zastopanosti Z in V kohezijske regije, kamor sodi tudi Maribor. Trije vprašani oziroma šest odstotkov vseh vprašanih od novega predsednika ali predsednice pričakuje več rešitev glede prihodnosti mladih. Dva vprašana oziroma štirje odstotki vseh vprašanih menita, da bi se moral bodoči predsednik ali predsednica ukvarjati z vlogo Evropske unije in vplivom na našo državo, en vprašani oziroma dva odstotka sodelujočih pa je mnenja, da bi se moral prihodnji predsednik ali predsednica ukvarjati z energetsko krizo na globalnem nivoju, kar je rezultat, ki delno preseneča. Nihče od sodelujočih ni izpostavil, da bi se moral prihodnji predsednik ali predsednica ukvarjati z vprašanji o odnosih z državami Z Balkana ter vprašanj o prihajajočih referendumih.
V prihodnjem tednu boste lahko na Maribor24 še zadnjič pred volitvami oddali svoj glas v anketi in nam tako pomagali napovedati rezultat volitev.