Področje, ki je za Maribor pomembno v naslednjih štirih letih, je tudi turizem. Tako menijo tudi naši bralci. Na eni strani imamo mestni turizem, ki je vezan na naravno in kulturno dediščino: Muzej Stare trte, mestni griči, Trije ribniki, … in športno-klimatski turizem, vezan na Pohorje. In kakšen je na tem področju program obeh kandidatov za župana Mestne občine Maribor, Saše Arsenoviča in Franca Kanglerja? Soočili smo ju v prostorih obnovljenega hotela Habakuk pod Pohorjem.
Kangler je dejal, da je zelo vesel soočenja pod Pohorjem, hkrati pa žalosten, ker ima Maribor najdražje smučarske vozovnice v Sloveniji, ki stanejo 43 evrov. “Rogla ima 39 evrov, Kranjska Gora in Vogel po 40 evrov, Krvavec 39. Na enem od soočenj sem dobil odgovor, da je to zato, ker smo največji in imamo največ smučišč. Ravno zaradi tega bi lahko skozi maso znižali ceno vozovnice. Kako si bo lahko en Mariborčan, ki zasluži 800, 1000 evrov, privoščil smučanje za 43 evrov? Tukaj je potrebno najti rešitve. Na Pohorju je potrebno izkoristiti tudi letno turistično sezono. Vemo, da je zelo zacvetelo gorsko kolesarjenje, tu prenoči veliko turistov, vesel sem, da je hotel Habakuk obnovljen, da se na Pohorju obnavlja hotel Bellevue, da se gradi bazen. Zraven je urejeno apartmajsko naselje Bolfenk, ki ima nogometno igrišče. V mojem mandatu je velikokrat tja prihajala Crvena zvezda na priprave. V zimskem in letnem času je na priprave v Ledno dvorano prihajala tudi CSKA Moskva. Center mesta ima še veliko priložnosti. Ne smemo zanemarjati, da imamo Staro trto, imamo Piramido, ki je sramota za Maribor. Potrebno jo je urediti ali dobiti v občinsko last. Ne smemo pa zanemariti, da imamo eno največjih vinskih kleti – bivši Vinag. Čeprav je v zasebni lasti, sem prepričan, da, glede na vinske ceste, ki jih imamo v Mariboru, in mariborski vinorodni okoliš z Meranovim in Malečnikom ter ostalimi, je to dobra priložnost za turizem.”
Kangler je v nadaljevanju obljubil, da če bo župan, bo Mariboru, na Trg Leona Štuklja, vrnil vinski sejem, ki bo v času Festivala Lent, trajal pa bo tri dni. Dodal je, da bo ponudnikom v prvih letih z oprostitvijo prispevka prišel naproti. Ponovil je, da bo vsaki prvi petek v mesecu za mlade na Trgu Leona Štuklja organiziral brezplačni koncert, ne izključuje pa možnosti, da bi vsak zadnji petek v mesecu priredil koncert za starejše generacijo z glasbo iz 70-ih 80-ih in 90-ih. “Prvi petek bo za mlade, zadnji za nas starejše.”
Kangler je prepričan, da bodo koncerti za mlade stali zelo malo, Arsenovič se sprašuje, kje bo zanje dobil milijon
Arsenovič se je na to odzval, da ne želi, da bi se vrnili v leto 2013, ko se je za Kanglerja ustavil čas, in svojega tekmeca, ki po njegovem mnenju dela račun brez krčmarja, vprašal, ali ve, koliko stane organizacija takšnega koncerta na Trgu Leona Štuklja? Kangler je odgovoril, da zelo malo, nakar je Arsenovič dejal, da naj konkretno odgovori, koliko stane vse potrebno za izvedbo koncerta. “Ko sem bil župan, sem gledal skozi oči racionalizacije. Kupili smo oder, katerega uporaba stane od 6 do 10 tisoč evrov, kupili smo svoje drsališče, zato da z njim nismo imeli stroškov in so se lahko naši otroci vsako leto drsali. Ko nisem bil več župan, so drsališče prodali sosednji občini, ker ga v Mariboru ne potrebujemo. Ko nisem bil več župan, so prodali oder, ki ga ima zdaj nekdo v zasebni lasti.” Arsenovič je v odzivu povedal, da znaša strošek enega koncerta 20 tisoč evrov, za 50 koncertov bi bilo tako potrebno odšteti milijon. “Kje bi vi dobili milijon evrov, MTB-ja ni več.” Kangler: “Če je danes največji strošek oder, lahko uporabimo vozilo, ki oder pripelje, stisneš gumb, hidravlika naredi svoje …”
Arsenovič je v nadaljevanju dejal, da Kangler nič ne ve o organizaciji dogodkov, kaj šele vinskih sejmov, in dodal: “Vesel sem, da so vsi hotelirji spoznali, da se Maribor prebuja in da smo danes v obnovljenem Habakuku. Arena dela, Bolfenk, Bellevue, imamo še mnoge druge vlagatelje v turizem. Ni samo Maribor, povezali smo se s Pohorjem. V Partnerstvu za Pohorje, katerega predsednik sem že tri leta, delamo skupne projekte. Enkrat bomo prišli do tega, da bomo imeli eno digitalizirano karto, govorim o turizmu 365 – ne samo smučanje, tudi pohodništvo, kolesarstvo in ostali novi trendi. Želimo ohranjati prebivalce na Pohorju in z veliko mero odgovornosti privabiti druge, tako da bo Pohorje vedno ostalo zeleno in bo pljuča ne samo našega mesta, ampak tudi dela Koroške in Savinjske. Gre za tri zgodbe. Ena je mestna občina, ki jo prenavljamo, da imamo obisk kot še nikoli. V Maribor so začeli hoditi turisti ne samo od drugod, ampak tudi iz Slovenije, kar me zelo veseli. Drugo je povezano Pohorje in tretje je povezana Štajerska. Stična točka vsemu temu je Maribor. Moja naloga v naslednjem mandatu je, da ne bomo znali le graditi, temveč to tudi tržiti, preko STO-ja., Spirit-a in seveda tudi z novim podjetjem, ki bo vključevalo vse deležnike. Delali bomo pakete, v katerih bo v idealnem scenariju večerja v Michelinovi restavraciji pri enem izmed Denkov, ogled baleta in naslednji dan peš na Pohorje do Črnih jezer in dalje v Slovenj Gradec, Mislinjo, … Turisti bodo tako ostali v regiji en teden. . Drugo leto delamo največji dogodek v Sloveniji, eyof (OFEM), in to ravno zaradi tega, da privabimo ljudi, ki bodo o regiji ponesli dober glas v svoje domove. Tukaj bodo mladi iz cele Evrope. V Mariboru pravkar poteka 1000 nočitev, turnir v badmintonu, gimnastično tekmovanje, .. Vsa infrastruktura, ki je bila zgrajena, že daje rezultate. Štajerci smo poslovno odlični, znamo izkoriščati potenciale.”
Vroča tema so bile tudi najemnine gostinskih ponudnikov
V repliki je Kangler dejal, da je prav, da smo Štajerci poslovni, Arsenoviču pa očital, da gleda samo na to, kako bi ljudi v mestu obremenil in jim jemal. “Naj pove, ali držijo navedbe, da je imela kavarna Marpurgi na Grajskem trgu v lanskem letu 17.000 evrov najemnine letno, letos pa je ta dvignjena na 46.000 evrov? Ali bomo s tem spodbujali podjetništvo v Mariboru? Tudi tisti, ki imajo male trgovine, skrbijo za ponudbo. Verjetno ima interes, da gostince zapremo, pa potem spimo le v njegovemu hotelu.” Arsenovič je odgovoril: “Marpurgi delajo odlično. Z najemnikom sem v stiku. Vse, kar smo naredili, smo preračunali tako, da lahko on živi več kot dobro. Imajo pa seveda Marpurgi eno prednost pred vsemi ostalimi gostinskimi ponudniki. Ni mu bilo potrebno zgraditi hiše, niti sanitarij, ... in seveda mora biti cena tistega privilegija, da lahko zasede skoraj en trg, drugačna kot nekoga, ki je uredil infrastrukturo. Po mojih informacijah je lastnik lokala zelo zadovoljen, prav tako vsi drugi gostinci, s katerimi se pogovarjam. V mojem mandatu se je začelo dogajati, da delajo vsi trgi. Prej je bila vedno ena točka ali maksimalno dve, sedaj pa je vse polno.” Na Kanglerjevo vztrajanje, ali drži omenjeno povišanje cene, je Arsenovič odgovoril, da to ne drži, točnega zneska pa iz glave ni vedel povedati.