Vnetje očesne veznice naj bi razsajalo med otroci v nekaterih vrtcih na Štajerskem. Okužba se hitro prenese tudi na odrasle zato previdnost pri tem ne bi smela biti odveč. Gre za močno nalezljivo vnetje, otroci pa okužbo najpogosteje staknejo v vrtcu, kjer bi po podatkih bralcev naj bilo okuženih že nekaj otrok. Okuženega boste najlažje spoznali po močno krvavo-rdečih očeh. Čeprav gre za predvsem otroško bolezen, so zanjo dovzetni tudi odrasli, predvsem za virusno obliko bolezni.
V primeru okužbe naj otrok ostane doma
K hitremu širjenju bolezni med otroki precej pripomorejo starši, ki otroka vozijo v vrtec, kljub temu, da vedo za njegovo bolezen. Ta se tako hitro širi predvsem med otroki v vrtcih, pa tudi šolah. Izvedeli smo, da bi naj v nekaterih vrtcih v Avstriji naj okužbo tako staknilo že več otrok, prav tako tudi v Sloveniji, v nekaterih primerih pa se je okužba prenesla tudi na njihove starše. Kot poročajo avstrijski mediji, se naši severni sosedje soočajo s pravo epidemijo virusnega vnetja očesne veznice oziroma očesne gripe, kot jo imenujejo. Velike težave z razsajanjem bolezni imajo predvsem v šolah in vrtcih. V primeru okužbe je zato važno, da otroci ostanejo doma.
Bolezen je zelo nalezljiva, prenaša se tudi na starše
Konjunktivitis je vnetje očesne veznice, sluznice, ki pokriva veke in sprednji del zrkla do roba roženice. Je zelo pogosto, neprijetno, a ponavadi nenevarno vnetje. Največkrat je posledica virusne ali bakterijske okužbe. Bolezenski znaki so odvisni od tega ali gre za virusno ali bakterijsko okužbo. Pri bakterijskem konjunktivitisu je oko pordelo, boleče in skeleče. Vneto je eno ali obe očesi, v začetku ponavadi le eno oko. Zjutraj je oko ponavadi zlepljeno, prisoten je izcedek rumene ali zelene barve. Bakterijsko vnetje se zdravi z antibiotičnimi kapljicami ali mazilom, ki skrajšajo potek bolezni in kužnost bolnika. Bolezen se lahko pogosto prenese tudi na starše.
V primeru virusne okužbe zdravila ni
Virusno vnetje se ponavadi pojavi najprej na enem očesu, zaradi velike nalezljivosti pa se lahko prenese tudi na drugo oko. Oko je pordelo, občutljivo na svetlobo, izcedek pa je voden. Virusni konjunktivitis je zelo nalezljiv, bolnik je kužen od 10 do 12 dni, od začetka simptomov in dokler je prisoten izcedek iz oči. Do spontane ozdravitve pride običajno v 2 do 4 tednih. Za zdravljenje virusnega konjunktivitisa ni učinkovitih specifičnih zdravil, pri zdravljenju lajšamo simptome.
NIJZ ob prisotnosti okužbe svetuje z napotki
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili nekaj ukrepov, s katerimi lahko preprečimo širjenje tako virusnega, kot bakterijskega vnetja očesne veznice. Potrebno se je izogibati dotikanja oči z rokami, umivanje rok lahko znatno zmanjša prenos obeh vrst konjunktivitisa, kar pa je v vrtcih in pri mlajših otrocih težko nadzirati zato ta ukrep pri širjenju konjunktivitisa v kolektivu ni zanesljiv in učinkovit. Priporoča se tudi izogibanje izmenjavi brisač, temeljito čiščenje igrač, ki so onesnažene z izločki otrok in pogosto čiščenje površin, igrač in predmetov, ki se jih otroci pogosto dotikajo. V času obolenja bi se naj izogibali še plavalnih bazenov.
Kužnost lahko traja tudi do slaba dva tedna
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, da sta dosledno umivanje rok in to, da okuženih otrok ne vozimo v vrtec, trenutno edina načina za nadzorovanje širjenja virusnega vnetja v okoljih, kot sta vrtec in šola. Otrok z virusno okužbo je kužen od 10 do 12 dni, od začetka simptomov in dokler je prisoten izcedek iz oči, zato ta čas naj ne obiskujejo vrtca. Nekoliko drugače je v primeru bakterijskega vnetja. Otrok s tovrstno okužbo se lahko v vrtec vrne že 48 ur po pričetku zdravljenja z ustreznim antibiotikom.