Ta teden v osrednjih dnevnih rubrikah o izdelavi košar, številu migrantov, slovenskemu covid testu, Dejanu Pušenjaku, unovčenih bonih, cepljenih otrocih v vrtcu in o zbolevanju otrok za rakom.
DNEVNA: Na Peščenem Vrhu še vedno pletejo košare in izdelujejo sirkove ter brezove metle
FOTO in VIDEO: V občini Cerkvenjak v Slovenskih goricah deluje društvo Krdebač, ki še vedno ohranja tradicijo pletenja izdelkov iz vrhovih šib, sirka in breze. Ob tem pa njihovi člani kot Rimljani prirejajo Rimski tabor in sodelujejo na Rimskih igrah na Ptuju.
DNEVNA: “Celovitega podatka, koliko migrantov biva v Mariboru, nimamo”
Migranti, ki bivajo v Sloveniji, se srečujejo z nemalo izzivi, epidemija koronavirusa pa je njihove stiske še poglobila. Osamljenost je bila tudi pri migrantih na prvem mestu, težko so sledili stalno spreminjajočim se ukrepom, otroci in mladostniki so potrebovali veliko pomoči pri učenju prek spleta, posebej srednješolci so bili velikokrat obupani in so resno razmišljali, da bi zapustili šolo. Številne organizacije migrantom pri vključevanju v družbo pomagajo z različnimi aktivnostmi, a so bile te zaradi epidemije močno okrnjene.
DNEVNA: Novi slovenski covid test-dovolj so tri kapljice sline
V iskanju najpreprostejših rešitev za testiranje na SARS-CoV-2 je Kemijski inštitut pripravil dve različici testa na covid – 19, za katerega so potrebne le tri kapljice sline. Da bi bil test, ki trenutno kaže več kot 70% ujemanje z uradnimi PCR testi, priznan kot diagnostična metoda, mora uspešno prestati več faz testiranja. Svoje znanje so za netržne namene pripravljeni deliti.
DNEVNA: »In sva odšla oba, pes in jaz«
Dejan Pušenjak je prvič videl psa v pisarni na banki v Avstriji, ko se je dinarje menjavalo v šilinge. Dolgoletni novinar Katedre, Dela in urednik na Večeru, ki ureja občinski Časopis za prijazen Maribor, je izdal knjigo Retrovizor. Zanj je to (naj)daljši novinarski tekst. Zakaj bi »punkti« tipa Grad, MKC, Thalia, Arty, Tildo’s, Salon, Huda kava lahko imeli vsak po 200 strani, kako se lahko sproščeno piše o brezposelnosti in zakaj je toliko simbolike v tem, ali imaš lahko psa v novinarski redakciji ali ne.
DNEVNA: Maribor po številu unovčenih bonov pred mnogimi občinami, a rezerv je še veliko
Največ nočitev je bilo v Mariboru lani ustvarjenih v januarju, februarju in avgustu. Število unovčenih turističnih bonov v Mariboru je bilo do 1. oktobra 6.152 ter je z izjemo prestolnice in turistično uveljavljenih obmorskih (Koper) in termalnih (Ptuj) mest preseglo rezultate drugih mestnih občin.
DNEVNA: Otrok, ki ni cepljen proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, ne more v vrtec
Otrok, ki niso bili cepljeni proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, za opustitev cepljenja pa ne obstajajo zdravstveni razlogi, ni možno vpisati v javni vrtec. Po Zakonu o nalezljivih boleznih je izmikanje cepljenju prekršek, za katerega je za posameznika predvidena kazen v višini od 400 do 4 tisoč evrov.
DNEVNA: Veliko ljudi še vedno ne ve, da tudi otroci zbolevajo za rakom
Število otrok, ki letno zboli za rakom se veča, a umrljivost upada. Najpogostejši rak pri otrocih je levkemija, v zadnjem letu je na odkrivanje raka odraslih vplivala tudi epidemija covid-19, število novih pacientov pa se na hemato-onkološkem oddelku Pediatrične klinike v Ljubljani vendarle ni zmanjšalo.. V Društvu Junaki 3. nadstropja nudijo podporo staršem in družinam otrok z rakom, obenem pa seznanjajo javnost o pojavnosti otroškega raka.