Državni zbor Republike Slovenije je dne konec septembra lani sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih, kjer je navedeno, da se vključitev necepljenega otroka v javni vrtec in javno sofinanciran program zasebnega vrtca zavrne, če iz potrdila pediatra o zdravstvenem stanju otroka izhaja, da ta ni bil cepljen proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, pa za to ne obstajajo zdravstveni razlogi za opustitev cepljenja.

“Omejitve pri vpisu v vrtec veljajo torej za necepljene otroke, ki se na novo vključujejo v vrtec, saj novela zakona velja od 28. 10. 2020 dalje. Otrok, ki so bili v vrtec vpisani pred novelo zakona in niso cepljeni v skladu z omenjenim zakonom, ni mogoče izključiti iz vrtca,” so navedli na ministrstvu za zdravje.

Otrok, ki so bili v vrtec vpisani pred novelo zakona in niso cepljeni v skladu z omenjenim zakonom, ni mogoče izključiti iz vrtca.

Kot so za naš medij pojasnili na ministrstvu za zdravje, zakon sicer tudi določa, da se v javni vrtec in v javno sofinanciran program zasebnega vrtca, lahko vključi otrok, ki ni cepljen, je pa v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja.

Za trajno opustitev cepljenja zgolj zdravstveni razlogi

Ob tem dodajajo, da je obvezno cepljenje mogoče trajno opustiti le zaradi zdravstvenih razlogov. Vlogo za trajno opustitev obveznega cepljenja na Komisijo za cepljenje pri Ministrstvu za zdravje posreduje otrokov izbrani pediater, podajo pa jo lahko tudi starši ali skrbniki, vendar le v primeru, če pri otroku obstajajo zdravstveni razlogi za trajno opustitev cepljenja. Vlogi mora biti priložena vsa zdravstvena dokumentacija v skladu s Pravilnikom o obrazcu predloga za trajno opustitev cepljenja. Osebni razlog po zakonu ni med razlogi za trajno opustitev cepljenja.

“Obvezno cepljenje se torej lahko opusti samo iz zdravstvenih razlogov. Zdravnik mora na podlagi pregleda in informacij v zdravstveni dokumentaciji ugotoviti, ali pri posamezniku obstajajo morebitni razlogi za opustitev cepljenja. Če presodi, da bi se zaradi cepljenja zdravstveno stanje osebe lahko trajno poslabšalo, potem cepljenje opusti,” navajajo v Združenju za pediatrijo, ki deluje v okviru Slovenskega zdravniškega društva. Možni razlogi za opustitev cepljenja so:

– alergija na sestavine cepiva,
– resen neželen učinek cepiva po predhodnem odmerku istega cepiva,
– bolezen ali zdravstveno stanje, ki je nezdružljivo s cepljenjem.

Če je otrok v času, ko bi moral prejeti cepivo, akutno bolan in ima vročino, se cepljenje prestavi na čas po ozdravitvi.

 

Predlog za opustitev cepljenja mora biti strokovno utemeljen

Zdravnik, ki opravlja cepljenje, mora s pregledom osebe, ki se cepi, in vpogledom v njeno zdravstveno dokumentacijo ugotoviti morebitne razloge za opustitev cepljenja, zaradi katerih bi se zdravstveno stanje osebe trajno poslabšalo.

“Če zdravnik, ki opravlja cepljenje, ugotovi, da obstajajo razlogi za opustitev cepljenja, pošlje predlog za opustitev cepljenja, ki je strokovno utemeljen in obrazložen, na Ministrstvo za zdravje. Zdravstvena dokumentacija osebe je sestavni del predloga za opustitev cepljenja. Na podlagi strokovnega mnenja komisije minister, pristojen za zdravje, izda odločbo o opustitvi oz. neopustitvi cepljenja. Poleg zdravnika, predlog za opustitev cepljenja lahko da tudi oseba ali njeni starši oz. skrbniki,” navajajo na NIJZ.

Strokovno mnenje o opustitvi cepljenja pa mora vsebovati:

– navedbo nalezljive bolezni, proti kateri bi cepljenje opustili,
razloge za opustitev cepljenja z obrazložitvijo,
– časovno obdobje opustitve cepljenja,
– navedbo lastniškega imena cepiva, s katerim bi osebo morali cepiti.

“Komisija prouči predlog za opustitev cepljenja, pri čemer lahko zahteva dodatno dokumentacijo ali dodatne zdravstvene preglede, sicer pa mora svoje mnenje ministru za zdravje posredovati v treh mesecih. Na podlagi strokovnega mnenja komisije nato minister za zdravje izda odločbo o opustitvi ali neopustitvi cepljenja. Odločbo prejmeta zdravnik cepitelj in oseba, ki naj bi se cepila (oziroma njeni starši ali skrbniki). Odločitev se vpiše v zdravstveno dokumentacijo in knjižico o cepljenju. Zoper odločbo ni pritožbe, mogoč pa je ustavni spor,” še navajajo na spletni strani cepljenje.info.

Če odločba določa, da ni razlogov za opustitev obveznega cepljenja, zdravnik cepitelj osebo povabi na cepljenje.

Shema cepljenja otrok v Sloveniji

Obvezna cepljenja

Priporočena cepljenja

Starost otrokaZaščita proti bolezniOdmerek
3 mesecedavica, tetanus, oslovski kašelj, hemofilus influence tipa b, otroška paraliza, hepatitis B*1. odmerek
pnevmokokne okužbe1. odmerek
5 mesecevdavica, tetanus, oslovski kašelj, hemofilus influence tipa b, otroška paraliza, hepatitis B*2. odmerek
pnevmokokne okužbe2. odmerek
6 do 23 mesecevgripa1 ali 2 odmerka**
11 do 18 mesecevošpice, mumps, rdečke1. odmerek
davica, tetanus, oslovski kašelj, hemofilus influence tipa b, otroška paraliza, hepatitis B*3. odmerek
pnevmokokne okužbe3. odmerek
3 letaklopni meningoencefalitis (KME)Trije odmerki***
5 do 6 letošpice, mumps, rdečke2. odmerek
3. razred OŠdavica, tetanus, oslovski kašelj4. odmerek
6. razred OŠHPV (za dekleta)en odmerek

*Koledar cepljenja s 6-valentnim cepivom velja za otroke, rojene od oktobra 2019 dalje.

Za otroke, rojene do konca septembra 2019, se cepilni program izvede po prejšnji shemi s 5-valentnim cepivom proti proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, HIB in otroški paralizi:

  • prve tri odmerke so ti otroci že prejeli do 6. meseca,
  • 4. odmerek so ali ga še bodo prejeli med 12. in 24. mesecem,
  • 5. odmerek (samo proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju) bodo prejeli v 3. razredu osnovne šole.

Ker 5-valentno cepivo ne vsebuje komponente proti hepatitisu B, bodo proti tej bolezni cepljeni po naslednji shemi:

  • 1. odmerek ob sistematskem pregledu za vstop v 1. razred,
  • 2. odmerek mesec dni po prvem in
  • 3. odmerek 6 mesecev po prvem (običajno ob sistematskem pregledu v 1. razredu).

**Cepljenje proti gripi se opravi v sezoni, praviloma z enim odmerkom. Otroci, mlajši od 9 let, ki se prvič cepijo proti gripi, morajo po štirih tednih prejeti še en odmerek.

***Cepilna shema za cepljenje proti KME je:

  • 1. odmerek,
  • 2. odmerek od 1 do 3 mesecev po prvem,
  • 3. odmerek od 5 do 12 mesecev po drugem (pri cepivu FSME-IMMUN) oziroma 9 do 12 mesecev po drugem odmerku (pri cepivu ENCEPUR)
  • prvi obnovitveni odmerek 3 leta po 3. odmerku, naslednji obnovitveni odmerki vsakih 5 let.

 

 

Cepljenje obvezno, a privolitev staršev je potrebna

Čeprav je cepljenje obvezno, mora zdravnik za izvedbo cepljenja pridobiti privolitev, ki jo pri cepljenju otrok podajo starši oziroma skrbniki. V cepljenje lahko starši privolijo na več načinov, in sicer:

– ustno,
– pisno: starši morajo podati pisno privolitev, kadar otroka pripeljejo na cepljenje stari starši ali drugi sorodniki, ali pa kadar cepljenje poteka v okviru sistematskega pregleda, ko otroke na pregled pripeljejo učitelji;
– z dejanjem oziroma ravnanjem, iz katerega lahko zanesljivo sklepamo, da pomeni privolitev. Pri tem ni dovolj, da starši otroka pripeljejo na pregled, temveč se za privolitev šteje šele to, da cepljenje tudi dejansko dopustijo.

Čeprav je cepljenje obvezno, mora zdravnik za izvedbo cepljenja pridobiti privolitev, ki jo pri cepljenju otrok podajo starši oziroma skrbniki.

Dovolj je privolitev enega starša, tistega, ki je ob cepljenju prisoten, saj rutinsko cepljenje ne sodi med posege, ki utegnejo imeti pomembne posledice za otroka, za katere morata privolitev podati oba starša. Je pa potrebno podati privolitev za vsako cepljenje posebej, seveda mora biti privolitev tudi prostovoljna.

Vir: cepljenje.info

Zdravnik lahko zaradi odklanjanja cepljenja poda tudi prijavo

Zakon o nalezljivih boleznih določa, da mora zdravnik o opravljenem cepljenju izdati potrdilo, voditi evidenco in poročati. Leta 2017 je v okviru e-zdravja začel delovati elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju (eRCO), s katerim se podatki o vseh opravljenih cepljenjih in neželenih učinkih samodejno prenašajo in zbirajo. “Če zdravnik, ki opravlja cepljenje, ravna v skladu z določbami zakona, je njegova zakonska dolžnost izpolnjena, lahko pa na podlagi presoje posameznih okoliščin še vedno poda tudi prijavo zaradi odklanjanja cepljenja na Zdravstveni inšpektorat RS,” še navajajo.

Ta najprej povabi osebo oziroma njene starše ali skrbnike, da podajo izjavo in navedejo morebitne razloge, zaradi katerih se izmikajo oziroma onemogočajo cepljenje. Seznani jih tudi, da njihovo dejanje po zakonu predstavlja prekršek, in jih opozori na pravico, da lahko v primeru zdravstvenih razlogov tudi sami podajo predlog za opustitev cepljenja na Komisijo za cepljenje Ministrstva za zdravje. Če se odločijo izkoristiti to pravico, inšpektor določi rok, v katerem morajo predložiti dokazilo o oddani vlogi. Če dokazila do roka ne predložijo, potem velja, da zdravstvenih razlogov za opustitev cepljenja ni. Zato inšpektor izda odločbo o cepljenju in uvede postopek zaradi prekrška.

Inšpektorat najprej povabi osebo oziroma njene starše ali skrbnike, da podajo izjavo in navedejo morebitne razloge, zaradi katerih se izmikajo oziroma onemogočajo cepljenje. Seznani jih tudi, da njihovo dejanje po zakonu predstavlja prekršek,

Zdravstveni inšpektorat RS prične voditi postopek samo takrat, ko prejme prijavo od zdravnika cepitelja. To pomeni, da sami ne moremo prijaviti sosedov, ki nočejo cepiti svojih otrok, tudi če se z njimi glede tega ne strinjamo.

Po Zakonu o nalezljivih boleznih je izmikanje cepljenju prekršek, za katerega je za posameznika predvidena kazen v višini od 400 do 4.000 evrov. Dodatne kazni lahko sledijo, tudi če se starši ne odzovejo vabilu inšpektorata na obravnavo ali ne izvršijo odločbe inšpektorata (na podlagi Zakona o splošnem upravnem postopku).

Zaradi hudih posledic zaradi cepljenja tudi pravica do odškodnine

Kot še navajajo na spletni strani cepljenje.info, so epiva proti nalezljivim boleznim so izjemno varna in temeljito preizkušena, pa vendar se lahko v izjemno redkih primerih zgodi, da cepljenje osebi povzroči zdravstveno škodo. Kadar se ta kaže z resnim in trajnim zmanjšanjem življenjskih funkcij, ima oseba po Zakonu o nalezljivih boleznih pravico do odškodnine v enkratnem znesku 60.000 evrov.

Če oseba zaradi cepljenja umre, imajo njeni starši oziroma zakonec oziroma zunajzakonski partner pravico do odškodnine v enkratnem znesku 10.000 evrov. Če zaradi cepljenja umre oseba, ki ima mladoletne otroke, imajo otroci pravico do odškodnine v enkratnem znesku 20.000 evrov.

O pravici do odškodnine na podlagi strokovnega mnenja Komisije za ugotavljanje vzročne zveze med obveznim cepljenjem in nastalo škodo ter invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje odoloči minister. Odškodnina se izplača iz državnega proračuna. Za škodo, ki nastane zaradi strokovne napake pri opravljanju obveznega cepljenja ali pa je posledica neustrezne kakovosti cepiva, po Zakonu o nalezljivih boleznih ni odgovorna država. Zato se v takšnih primerih za odškodninsko odgovornost uporabljajo predpisi civilnega prava,” še dodajajo.