O čebelarstvu naj bi sicer odbor odločal že v sredo, vendar slovenska nominacija ni prišla na vrsto.
Nominacije z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja dokazuje bogastvo čebelarske dediščine, njeno dolgo zgodovino in tradicionalne izraze kot tudi razširjenost veščin, znanj in praks, ki se prenašajo iz roda v rod.
Lipicanci imajo že stoletja simbolno vlogo
S svojo nepremično in premično dediščino je čebelarstvo močno vpeto v slovenski prostor, v sodobnem času ga zaznamuje tudi čebelarstvo v urbanem okolju, uspešno pa se usmerja tudi v apiterapijo in apiturizem, so zapisali na ministrstvu za kulturo, kjer so vodili projekt priprave nominacije.
Pri pripravi nominacije so sodelovali še strokovnjaki iz Slovenskega etnografskega muzeja, Čebelarskega muzeja iz Radovljice in Čebelarske zveze Slovenije.
Večnacionalna nominacija z naslovom Tradicije reje lipicancev, ki jo je prav tako vodilo slovensko ministrstvo za kulturo, povezuje osem držav – Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Italijo, Madžarsko, Romunijo, Slovaško in Slovenijo.
V vseh osmih državah imajo lipicanci že stoletja simbolno vlogo in še danes predstavljajo številne skupnosti. Njihov simbolni pomen se prenaša skozi ustno izročilo in ljudske pesmi ter priča o tesni čustveni povezanosti med človekom in konjem. Obe nominaciji sta prejeli pozitivno oceno ocenjevalnega telesa.
STA