Na Ministrstvu za okolje in prostor so spomladi predstavili Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah.

Kaj predlaga zakon?

Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je v svoji predstavitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah poudaril,  da z novim predlogom zaostrujejo možnost posegov na priobalna zemljišča in da se o posegih na priobalna zemljišča ne odloča več politično, temveč strokovno. Vzrok za dopolnitev zakona pa naj bi tičal v tem, da se je v devetnajstih letih, od kar je trenutni zakon v veljavi, pojavila težava z birokratizacijo postopkov, ki bi jih novi zakon odpravil, hkrati pa bi zaostril možnost posegov na priobalna zemljišča.

Po drugi strani pobudniki referenduma opozarjajo, da nov zakon s sabo prinaša veliko pasti. Vodni in obvodni prostori naj bi imeli namreč velik pomen tudi za varovanje podzemne vode ter posledično glavnih virov pitne vode.

Ker je referendum napovedan sredi časa dopustov, smo preverili na kake načine je, poleg rednega glasovanja, mogoče voliti.

Na volišče tudi že prej

Na referendumu O pitni vodi  bo mogoče redno glasovati 11. julija, redno glasovanje pa ni edini način odločanja o prihodnosti pitne vode. Poleg rednega glasovanja, lahko svoje mnenje podate tudi predčasno, od torka 6. 7. 2021 do vključno četrtka 8. 7. 2021. Seznam volišč najdete TUKAJ. 

predčasno je mogoče glasovati od torka 6. 7. 2021 do vključno četrtka 8. 7. 2021. Seznam volišč najdete TUKAJ. 

Na Upravni enoti Maribor opozarjajo, da je glasovati mogoče le v tisti okrajni volilni komisiji, na območju katere imate stalno prebivališče, predhodna najava pa ni potrebna.

Drugi načini glasovanja

Poleg rednega in predčasnega glasovanje, so mogoče tudi druge oblike glasovanja:

po pošti iz tujine ali na konzularnem predstavništvu, če je tam vzpostavljeno volišče. Tak način je mogoč, če ste v tujini kot zdomec ali kot izseljenec. Če nameravate glasovati na ta način, je potrebno o nameri obvestiti Državno volilno komisijo (najkasneje 15 dni pred glasovanjem).

izseljenci, ki bodo na dan volitev v Sloveniji lahko glasujejo v Republiki Sloveniji na sedežu okrajne volilne komisije na t.i. “OMNIA” volišču,  vendar morajo o tem predhodno obvestiti Državno volilno komisijo (najkasneje 3 dni pred glasovanjem).

– če boste na dan volitev izven svojega okraja, pa bi kljub temu želeli glasovati, lahko glasujete na sedežu okrajne volilne komisije na t.i. “OMNIA” volišču, vendar morate o tem najmanj tri dni red volitvami obvestili okrajno volilno komisijo (najkasneje 3 dni pred glasovanjem).

– Tisti, ko bodo v priporu, na služenju zaporne kazni, v bolnišnici ali zavodu, lahko glasujejo tudi po pošti. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, vendar je v vsakem primeru potrebno o nameri obvestiti okrajno volilno komisijo (najkasneje 10 dni pred glasovanjem).

Od doma pa lahko glasujejo bolniki, o čemer je potrebno obvestiti okrajno volilno komisijo (najkasneje 3 dni pred glasovanjem).

Vse vloge za glasovanje na referendumu lahko volivec odda preko postala e-uprava. Mogoče jih je oddati z digitalnim potrdilom ali brez njega.

Vse vloge za glasovanje na referendumu lahko volivec odda preko postala e-uprava. Mogoče jih je oddati z digitalnim potrdilom ali brez njega.

Več kot poldrugi milijon upravičencev

Referendumska kampanja se bo sklenila 9. julija, nato bo nastopil volilni molk. Referendum o zakonu o pitni vodi bo izveden v nedeljo, 11. julija. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah (ZV-1G), ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 30. marca 2021?

Na referendumu bo glas lahko oddalo 1.700.032 volilnih upravičencev, od katerih jih ima 1.598.203 stalno prebivališče v Sloveniji, ostali so izseljenci, je sporočilo ministrstvo za notranje zadeve.