Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih.
Edini razlog za spremembe zakonika vidijo v tem, da se izenači raznospolne in istospolne partnerje v vseh pravnih posledicah iz zakonika, tudi glede posvojitev in možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo.
Sprejeto zakonsko ureditev vidijo tudi kot kršitev ustave, po kateri država varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere. Posledice sprememb neprimerno posegajo v tradicionalno razumevanje zakonske zveze in družine, saj slednjo popolnoma redefinira, so poudarili predlagatelji veta.
Spremembe družinskega zakonika je državni zbor naložilo ustavno sodišče, ki je v začetku julija odločilo, da je veljavna ureditev v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije. DZ je spremembe sprejel 4. oktobra z 48 glasovi za in 29 glasovi proti. Za so glasovali poslanci koalicije in poslanec italijanske narodne skupnosti, proti pa so bili v SDS in NSi.
STA