Slovenski državljani, ki so po 28. marcu pridobili novo osebno izkaznico, so preteklih nekaj dni v poštne nabiralnike prejeli začetna gesla za aktivacijo elektronske osebne izkaznice in nastavitev kode PIN. S tem bodo izkaznico lahko uporabljali tudi za prijavo v elektronske storitve in elektronsko podpisovanje, so sporočili z ministrstva za javno upravo.
Kot so za nas pojasnili na Ministrstvu za javno upravo, so državljani začeli v torek, 18. oktobra 2022 prejemati gesla za aktivacijo elektronske osebne izkaznice in nastavitev kode PIN. “Gre za skoraj 300.000 oseb, zato bo pošiljanje trajalo nekaj dni. Do preteklega petka je bilo na pošto oddani dobrih 200.000 ovojnic, tako da bo pošiljanje predvidoma zaključeno do sredine tega tedna,” so dodali.
Kako poteka aktivacija osebne izkaznice?
Aktivacija e-osebne izkaznice pomeni nastavitev kode PIN s pomočjo začetnega gesla.
Za aktivacijo elektronske osebne izkaznice uporabniki potrebujejo:
- osebno izkaznico (osebna izkaznica s čipom),
- začetno geslo za nastavitev kode PIN oz. uporabniškega gesla za digitalno
- potrdilo za visoko raven identifikacije in za digitalno potrdilo za e-podpis,
- dostop do interneta.
In ustrezno opremo:
- osebni računalnik z operacijskim sistemom Windows ali MacOS,
- čitalnik pametnih kartic,
- programsko opremo eOIActivator.
Natančna navodila, kako aktivirati elektronsko osebno izkaznico z aktivacijskim geslom so objavljena na spletni strani Državnega centra za storitve zaupanja, pa tudi v sporočilu za javnost na spletni strani gov.si.
“Državljani lahko elektronsko osebno izkaznico uporabljajo za prijavo v elektronske storitve in elektronsko podpisovanje. Njena uporaba v elektronskih storitvah, ki za prijavo uporabljajo SI-PASS, je že možna, prilagoditev ostalih elektronskih storitev pa bo izvedena postopoma,” so še pojasnili na Ministrstvu za javno upravo.
Osebno izkaznico je treba aktivirati le enkrat
Če bodo uporabniki novo osebno izkaznico uporabljali za prijavo v elektronske storitve in elektronsko podpisovanje, jo morajo pred prvo uporabo aktivirati. To storijo samo enkrat in za to potrebujejo enkratno geslo, ki ga prejmejo po pošti oziroma prevzamejo na upravni enoti. Ko osebno izkaznico aktivirajo, začetnega gesla več ne potrebujejo. Za redno uporabo si namreč v postopku aktivacije nastavijo svojo kodo PIN.
Zaenkrat je uporaba možna z uporabo čitalnika pametnih kartic in programske opreme IDProtect Client na operacijskih sistemih Windows in Mac. V kratkem bo na voljo tudi mobilna aplikacija na pametnih telefonih, ki bo služila kot čitalnik elektronske osebne izkaznice ter orodje za upravljanje in uporabo elektronske osebne izkaznice.
Mobilna aplikacija bo dostopna v trgovinah App Store, Google Play in App Gallery.
“Dodatne informacije o elektronski osebni izkaznici in programska oprema so dostopni na spletni strani Državnega centra za storitve zaupanja. Podpora uporabnikom je na voljo preko Enotnega kontaktnega centra: tel.: 080 2002 ali e-pošti: [email protected],” so še dodali.
Stare veljavne osebne izkaznice ni treba zamenjati, cena za nove pa ostaja zaenkrat nespremenjena
Dosedanjih veljavnih osebnih izkaznic ni treba zamenjati. Vse obstoječe osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka njihove veljavnosti. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti, so pojasnili na Ministrstvu za notranje zadeve. Sicer je bilo v Sloveniji od 28. marca 2022 do vključno 19. oktobra 2022 izdanih 339.625 osebnih izkaznic.
V nadaljevanju so na Ministrstvu za notranje zadeve še zagotovili, da bodo stroški izdelave novih osebnih izkaznic zaenkrat ostali nespremenjeni, ne glede na obstoječo krizo.
Kot je zapisano na spletni strani gov.si je cena biometrične osebne izkaznice:
- z veljavnostjo deset let (ali trajno): 29,53 evra (od dosedanje bo dražja za dobrih deset evrov).
- za otroško osebno izkaznico do tretjega leta starosti: 22,27 evra,
- za starost od tri do 12 let: 24,07 evra,
- za starost od 12 do 18 let: 24,93 evra.
Cena osebne izkaznice, ki jo plača državljan, je sestavljena iz stroškov za obrazec s personalizacijo ter za spremni dopis in ovojnico. Strošek izdelave osebne izkaznice, ki se izda državljanom do 12. leta starosti, je 19,07 evra, za osebne izkaznice, ki se izdajo državljanom po dopolnjenem 12. letu starosti, pa 19,93 evra.
Dodatno se za izdajo plača tudi upravna taksa, ki je odvisna od veljavnosti izdaje osebne izkaznice in morebitnih drugih okoliščin (nujna obravnava, predhodne pogrešitve, kraje ali izgube, predhodno neskrbno ravnanje z dokumentom). Vrednost upravnih taks izhaja iz tarifne številke 14 Zakona o upravnih taksah.
Nova osebna izkaznica bo lahko popolnoma nadomestila kartico zdravstvenega zavarovanja
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so za nas pojasnili, da se bo lahko nova osebna izkaznica uporabljala na enak način kot kartica zdravstvenega zavarovanja, torej ob vsakem obisku zdravnika, lekarne in podobno.
“Državljani se bomo zato lahko odločili, da po novem kartice zdravstvenega zavarovanja ne bomo več uporabljali, saj jo bo lahko nova osebna izkaznica popolnoma nadomestila, in sicer predvidoma v prvi polovici prihodnjega leta,” so dodali. Za to uporabo aktivacija elektronske osebne izkaznice ni potrebna.