Se vam je že kdaj pripetilo, da ste se tako zelo veselili potovanja, da je tik pred odhodom šlo nekaj narobe in ste morali celotno zadevo odpovedati? Ne le to, da vas je dogodek najbrž pošteno vrgel iz tira, a “last minute” odpoved vas lahko precej drago stane. Celo tako, da ne dobite povrnjenih prav nobenih stroškov. Torej, plačano potovanje, vi pa doma. Obstaja rešitev.
Poleg zavarovanj v tujini, ki so namenjena kritju stroškov nujnih zdravstvenih storitev, ko ti nastanejo zaradi bolezni ali nezgode, zavarovalnice nudijo tudi zavarovanje stroška odpovedi (t.i. rizika odpovedi) potovanja. V tem primeru zavarovalnica krije vrednost aranžmaja, letalskih vozovnic in podobno zaradi nepredvidljivih dogodkov (bolezen, nezgoda, ipd.), ki se nam pripetijo, ko smo še doma in zaradi katerih moramo odpovedati rezervirano potovanje.
Pri turističnih agencijah največkrat velja odpovedni rok. Bližje kot je potovanje, manjši je povrnjen znesek vnaprej plačanega aranžmaja. Krijejo se stroški v skladu s splošnimi pogoji poslovanja turistične agencije, ki opredeljujejo obveznosti uporabnikov turističnih storitev v primeru odpovedi ali neudeležbe na potovanju. Pri zavarovalnicah, ki ponujajo zavarovanja pred odhodom v tujino, smo preverili, kakšni so pogoji za uveljavljanje tovrstnega kritja in kdaj smo upravičeni do povrnjenih stroškov. Povprašali smo zavarovalnico Sava, Triglav, Vzajemna in Generali.
Odpoved zaradi nepredvidljivega dogodka
Zavarovalni primer nastane, če zavarovanec pred oziroma na dan predvidenega odhoda pisno odpove potovanje in/ali se ga ne udeleži zaradi dogodkov, ki so opredeljeni v okviru posamezne oblike kritja. Gre torej za odpoved tik pred odhodom zaradi popolnoma nepredvidljivega dogodka.
“Dogodek, glede na katerega se sklene zavarovanje (zavarovalni primer), mora biti bodoč, negotov in neodvisen od izključne volje pogodbenikov. Zavarovalna pogodba je nična, če je tedaj, ko je bila sklenjena, zavarovalni primer že nastal, če je bil že v nastajanju ali je bilo gotovo, da bo nastal, ali če je tedaj že prenehala možnost, da bi nastal,” pa pojasnjujejo pri zavarovalnici Sava. Zavarovalnica nudi zavarovanje rizika odpovedi potovanj z možnostjo izbire osnovnega ali razširjenega kritja.
Obenem pri zavarovalnici Sava tudi navajajo, kateri dogodki so upoštevani v zavarovalnem primeru.
Oblika kritja
Dogodek oz. kritje
Osnovno kritje Razširjeno kritje
Nezgoda, smrt ali poslabšanje zdravstvenega stanja zavarovanca x x Nosečnost x x Nezgoda, smrt ali poslabšanje zdravstvenega stanja družinskih članov zavarovanca, ki ne potujejo x x Premoženjska škoda na zavarovančevi lastnini x Poziv sodnih ali upravnih organov x Nepričakovana izguba zaposlitve x Sprejem v novo službo x Vložitev ločitvenega zahtevka x Pomanjkanje snega x Izbruh epidemije in/ali pandemije x Presaditev organov x Zdravljenje v zdravilišču x Operacija
x
Vir: Zavarovalnica: Sava
Zavarovanec mora ob nastopu nepredvidenega dogodka takoj odpovedati rezervirano potovanje pri turistični agenciji in ji posredovati odpoved potovanja v pisni obliki najkasneje v roku od 3 do 7 dni (odvisno od turistične agencije), ko je nastal eden od dogodkov (bolezen, poškodba, smrt, itd.), ki so kriti v sklopu zavarovanja. Zavarovanec izpolni obrazec za prijavo škode in priloži vso potrebno dokumentacijo.
Zavarovalno kritje pri zavarovalnici Generali pa je podano za nepredvidene dogodke kot so:
- nezgode, smrti ali nepričakovanega takšnega poslabšanja zdravstvenega stanja zavarovanca, ki mu onemogoča potovanje,
- nezgode, smrti ali nepričakovanega takšnega poslabšanja zdravstvenega stanja zavarovančevih otrok, staršev, brata ali sestre, zakonca ali izven zakonskega partnerja, starih staršev, ki zavarovancu onemogočajo potovanje, ob pogoju, da je zavarovanec dolžan navedene osebe v primeru nezgode ali takega poslabšanja zdravstvenega stanja negovati, kar mora biti razvidno iz zdravniškega potrdila,
- poziva sodnih ali upravnih organov, kjer je obvezna osebna prisotnost zavarovanca,
- naravne nesreče ali višje sile, ki zavarovancu onemogočajo potovanje,
- nezgode, smrti ali nepričakovanega takšnega poslabšanja zdravstvenega stanja sopotnika/ov na zasebnem potovanju (ko potuje do 6 oseb), ki niso v sorodstvenem razmerju (npr. fant in punca, ki nista v skupnem gospodinjstvu ali prijatelja/i, ipd.,) oziroma so v širšem sorodstvenem razmerju z zavarovancem pod pogojem, da je/so skupaj z zavarovancem naveden/i na prijavnici in v sami pogodbi o potovanju. To določilo ne velja za primere, ko ne gre za zasebna potovanja (službene poti ipd.).
Pri Zavarovalnici Triglav pa je denimo zavarovanje z rizikom odpovedi uveljavljati za aranžma pri turistični agenciji, aranžma v hotelu ali drugačni nastanitvi, prevoz (velja letalska, ladijska, železniška, avtobusna ali druga vozovnica), najem vozila (rent-a-car) ali prireditev, razstava in druge dogodke (vstopnice za koncerte, muzeje, galerije, športne in kulturne dogodke, za izlete, ekskurzije in tečaje).
Zavarovalnica Triglav, kjer pred odhodom v tujino ponujajo različne pakete, glede na višino kritja, med drugim poleg nepredvidljivih dogodkov, ki lahko vplivajo, da odpovemo potovanje (smrt, nezgode, smrt svojcev, elementarne nesreče, elementarni pozivi in podobno), upošteva tudi primere primere:
- obsežne škode na domu zavarovanca tik pred datumom potovanja (požar, izliv vode, eksplozija, rop ipd.), če zavarovancu izvedba nujnih sanacijskih del onemogoča potovanje,
- opozorila svetovne zdravstvene organizacije ali podobnega organa zaradi elementarne nesreče, epidemije, pandemije ali ogrožene varnosti za območje potovanja,
- terorističnega dejanja do 30 dni pred načrtovanim potovanjem v kraju ali območju načrtovanega potovanja,
- neposredne vključenosti v prometno nesrečo na poti do letališča, avtobusne ali železniške postaje, pristanišča ali drugega kraja, iz katerega je bil naročen odhod na potovanje,
- odpovedi poročnega potovanja zaradi odpovedi poroke,
- začetka postopka razveze ali prenehanje zunajzakonske skupnosti, ki je pravno priznana,
- odpovedi delovnega razmerja s strani delodajalca,
- odpovedi dogodka oz. spremembe datuma dogodka s strani ponudnika, za katerega je bilo individualno urejeno potovanje (za koncerte, muzeje, galerije, športne in kulturne dogodke, izlete, ekskurzije, tečaje).
Za povrnitev stroškov zaradi odpovedi letov s strani organizatorjev potovanj ali v primeru zaprtja hotelov pa se morajo stranke obrniti na organizatorje turističnih storitev. Zavarovanec mora ponudnika turistične storitve obvestiti o odpovedi takoj, ko izve, da se potovanja ne bo mogel udeležiti.
Odpoved mogoča tudi zaradi koronavirusa
V zavarovalnicah, kjer smo preverjali pakete zavarovanj v primeru stroška odpovedi, zavarovalnica krije stroške, tudi če zavarovanec še pred odhodom na potovanje zboli zaradi okužbe s koronavirusom. Edina izjema je asistenca Coris, kjer so nam pojasnili, da covid-19 ni krit, v primeru, da je razlog za odpoved potovanja.
Zavarovalnice pa obenem tudi ne krijejo stroškov, če je potovanje odpovedano le zaradi razglašene epidemije oz. pandemije na območju, kamor potuje zavarovanec oz. če je ta razglašena v kraju bivanja zavarovanca (npr. zaradi omejevalnih ukrepov kot so zaprtje državnih meja, hotelov, omejitve gibanja). Le zavarovalnica Triglav upošteva opozorila svetovne zdravstvene organizacije ali podobnega organa zaradi elementarne nesreče, epidemije, pandemije ali ogrožene varnosti za območje potovanja in v tem primeru krije stroške odpovedi.
Zavarovanje rizika odpovedi potovanj tudi v nobenem primeru ne nudi kritja stroškov odpovedi potovanja zavarovanca, ki nastanejo, v kolikor Ministrstvo za zunanje zadeve odsvetuje potovanje. Prav tako ni kritja v kolikor je krit dogodek že nastal ali je bil v nastajanju v času pred sklenitvijo zavarovanja.
V kolikor bi bilo potniku onemogočeno potovanje iz naslova nepričakovanega poslabšanja zdravstvenega stanja, zato ker je nepričakovano zbolel za koronavirusom po sklenitvi zavarovanja in pred predvidenim odhodom na potovanje, obstaja kritje.
“Zavarovalnica v primeru odpovedi potovanja krije stroške odpovedi, če potrošnik doma (t.j. pred potovanjem) in po sklenitvi zavarovanja zboli za covid-19 oziroma je pozitiven na testu, medtem ko jamstvo, v primeru odhoda v karanteno ali samo-izolacijo zaradi stika z okuženo osebo, v tej zvezi ni podano. V zvezi s »pozitivnim testom« pripominjamo, da takšno okoliščino zavarovalnica ugotavlja predvsem na podlagi potrdil zdravnika,” pojasnjujejo na Zavarovalnici Sava.
V enakem primeru mora pri Zavarovalnici Generali oboleli s covid-19 predložiti le pozitiven PCR, da dokaže prisotnost covid-19, potrdilo zdravnika ni potrebno. V primeru bolezni covid-19 so kriti stroški odpovedi potovanja na enak način kot pri drugih boleznih, največ do 3.000 EUR po osebi na potovanje. “Zavarovanje lahko sklenete pri turistični agenciji, ki ima sklenjen dogovor z Zavarovalnico Generali,” pojasnjujejo pri zavarovalnici.
Zavarovalnica Vzajemna, kjer smo prav tako preverjali možnost zavarovanja v primeru odpovedi potovanja, pa za tujino krije le storitve, ki so povezane z zdravstvenim stanjem zavarovanca, torej ne omogoča zavarovanja v primeru odpovedi paketa. Obenem so nam posredovali nekaj neljubih dogodkov, kjer se je zdravstveno zavarovanje v tujini izkazalo še kako nujno.
Zavarovanec se je odpravil na pohod v gore v severni Italiji. Med pohodom je utrpel možgansko kap. Celotni stroški zdravljenja v tujini in prevozov so znašali 11.900 evrov. Ker je imel sklenjeno zavarovanje za tujino pri Vzajemni, smo stroške krili mi.
Zavarovanec je v ZDA doživel nezgodo, zato je potreboval operacijo stopala. Strošek operacije in oskrbe ob samo eni preživeti noči v bolnišnici je znašal 35.500 evrov.
Dva dni po prihodu v ZDA je zavarovanca začela močno boleti glava, izgubil je orientacijo in začel nerazločno govoriti. Zaradi navedenih težav je bil sprejet v bolnišnico in primer je bil javljen našemu asistenčnemu centru. Postavljena je bila diagnoza: rahla možganska kap. Prevzeli smo stroške zdravljenja v višini skoraj 20.000 evrov.
Zavarovanec je med obiskom Švice po večerji dobil povišano telesno temperaturo in močne bolečine v predelu trebuha. Potrebne so bile preiskave v bolnišnici, kjer so ugotovili, da je šlo za bakterijsko okužbo. Skupni znesek povračila je znašal 3.000 evrov.
Zavarovanec se je na plaži na Hrvaškem spotaknil ob skalo in padel. Potrebna je bila zdravniška oskrba, kjer so ugotovili, da si je zlomil stopalnico. Za oskrbo smo plačali 560 evrov.
Zaradi večdnevne slabosti in driske z bruhanjem je zavarovanka v Egiptu padla in se pri tem udarila v glavo. Rano so oskrbeli, dobila je infuzijo zaradi dehidracije in zdravila proti driski in bruhanju. Skupni znesek povračila je znašal 1.200 evrov.
Nenazadnje pa velja omeniti še, da je zavarovanje v primeru odpovedi potovanj vedno potrebno skleniti istočasno z nakupom potovanja.