Delo na domu se je v času pandemije covida-19 vseskozi izkazal za učinkovit ukrep z vidika zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu in omejevanja širjenja koronavirusne bolezni v celotni družbi, so izpostavili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Poziv so že poslali

Novembra je ministrstvo vsem delodajalcem preko portala e-davkov poslalo poziv k odrejanju dela na domu in dopolnitve ocene tveganja z nošenjem zaščitne maske. Prek dopisa so jim tudi sporočili, da bodo pristojni inšpektorji na terenu spremembo ocene tveganja preverjali.

Cigler Kralj je delodajalce pozval, naj izkoristijo možnost začasnega odrejanja opravljanja dela na domu, kar lahko storijo elektronsko, preko portala Spot.

Kot so pojasnili na ministrstvu, zakon o delovnih razmerjih opravljanje dela na domu omogoča na dveh podlagah, lahko gre za soglasje delodajalca in delavca, lahko pa delodajalec opravljanje dela na drugem kraju odredit enostransko v primerih, ko je ogroženo življenje in zdravje ljudi ali premoženje delodajalca. “Obveznost opravljanja dela na domu v tem primeru lahko traja le začasno, dokler trajajo take okoliščine in je sprememba kraja opravljanja dela nujna in potrebna,” so ob tem izpostavili na ministrstvu.

Obveznost opravljanja dela na domu v tem primeru lahko traja le začasno, dokler trajajo take okoliščine in je sprememba kraja opravljanja dela nujna in potrebna.

Delodajalci morajo biti v primeru enostranske odreditve dela na domu zaradi izjemnih okoliščin po opozorilih ministrstva pozorni na opredelitev vsebine, ki je ključna za izvrševanje delovnopravnih pravic in obveznosti. O nameravanem organiziranju dela na domu pa so dolžni obvestiti Inšpektorat RS za delo.

Delodajalci, ki so vpisani v poslovni register Slovenije, obvestilo vložijo elektronsko, preko portala Spot.

STA