Nekdanja ugledna sodnika za človekove pravice in tolmačenje ustave sta se postavila na stran kreditojemalcev, ki so pred leti posojila najeli v švicarskih frankih. Pravita, da je položaj teh ljudi nesprejemljiv in da naj Slovenija zaplet reši preden pride do evropskih institucij.

Položaj kreditojemalcev nesprejemljiv

Kreditojemalci, ki so se odločili pravico zaradi domnevno spornih kreditov v švicarskih frankih poiskati na sodišču, zaenkrat niso bili uspešni. Najdlje je primer družine Čeh, ki je padel tako na okrožnem kot višjem sodišču, družina pa se je pritožila na vrhovno sodišče. Dva ugledna pravnika, nekdanji sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Boštjan M. Zupančič in nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič zato ugotavljata, da je položaj »švicarjev« moralno, kazenskopravno in ustavnopravno nesprejemljiv.

»Status 16.000 opeharjenih posojilojemalcev je nesprejemljiv. Tudi z bistveno ožjega stališča civilnega prava se postavlja vprašanje neupravičene obogatitve bank. Ker so te s civilnopravnega stališča očitno ravnale v slabi veri, se postavlja tudi kazenskopravno vprašanje odgovornosti vodilnih oseb v bankah – za goljufijo,« sta v pravnem mnenju zapisala nekdanja sodnika.

Slovenija naj to reši sama, čim prej

Najbolj pomembna pa je po mnenju Ribičiča in Zupančiča ugotovitev, da ima Slovenija pred ustavnim sodiščem zadnjo priložnost, da problem razreši v domačem pravnem redu in tako državi prihrani sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice. »V tem primeru bi breme nepoštenega ravnanja bank bilo spet preloženo na ramena davkoplačevalcev, da o moralni škodi, ki bi bila pred Evropskim sodiščem za človekove pravice spet narejena Sloveniji sploh ne govorimo.«

V društvu Frank pa dodajajo, da pravno mnenje samo potrjuje, da je v primeru posojil v švicarskih frankih šlo za škodljiva posojila, pri katerih so kreditojemalci prevzeli nesorazmerno oziroma celotno tveganje. »Banke so po mnenju obeh uglednih avtorjev pravnega mnenja z zavajajočim oglaševanjem zlorabljale svoj položaj. S tveganji so obremenile neinformirane in zavedene posojilojemalce,« pravi predsednica združenja Alja Pestar.