Včeraj, 8. januarja, je v Sloveniji završala novica o primeru vnosa ošpic na pediatrični kliniki v UKC Ljubljana. Z ošpicami okuženi odrasli je namreč prejšnji teden svojega otroka spremljal na kliniki. V času obiska je bil odrasel že kužen. Trenutno se v UKC Ljubljana ukvarjajo z iskanjem vseh, s katerimi bi lahko kužen moški bil v kontaktu.

Že pred časom so pri NIJZ opozarjali na izbruh virusa ošpic, največ novih okužb je bilo v Srbiji, Kosovu, Italiji, Romuniji, pa tudi na jugu Grčije in v Angliji. Svetovali so tudi, da se vsi, ki še niso cepljeni, cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli namreč kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Virus lahko povzroči hude zaplete, tudi smrt. V Sloveniji precepljenost proti ošpicam upada, najnižja je v Ljubljani. Letos so po besedah Frelihove v Sloveniji zabeležili sedem primerov ošpic, od tega šest primerov januarja. Vsi bolniki so se okužili v tujini.

V Mariboru strah pred ošpicami odveč

V Mariboru smo na srečo še zmeraj precepljeni, gre za 93% precepljenost, kar pomeni, da v mestu vlada kolektivna imunost. “Pri kolektivni imunosti se virus sploh ne more vzpostaviti,” vodja delovnega področja nalezljivih bolezni na Nacionalnem institutu za javno zdravje v Mariboru dr. med. Zoran Simonović. “Super bi sicer bilo, če bi bila precepljenost nad 95%.” Opozoril je, da se kolektivna imunost ohranja samo z rednim cepljenjem otrok ter da se bo ta številka strmo nižala v kolikor starši otrok ne bodo cepili. “Ljudje so padli pod nek svetovni vpliv, ki načeloma nima nobene znanstvene podlage,” je povedal Simonovič ter še dodal, da v kolikor bo število cepljenj manjše se znajo pojaviti tudi ošpice. Vzpodbudno je dodal tudi, da v Mariboru izbruha ošpic ni bilo že nekaj časa, vsaj zadnjih 5 let.

Visoka temperatura, kašelj, izcedek iz nosu, značilen izpuščaj za ušesi in po telesu

Ošpice se prenašajo kapljično. Kužne kapljice so lahko v zraku, kjer se je zadrževal bolnik, obstojne še dve uri. Gre za eno najbolj nalezljivih virusnih okužb, saj zboli kar devet od desetih ljudi, ki pridejo v stik z virusom. Po inkubacijski dobi, ki lahko traja tudi 21 dni, se pojavijo visoka temperatura, kašelj, izcedek iz nosu, nato pa po treh do petih dneh še značilen izpuščaj, ki se pojavi najprej za ušesi, nato pa po celem telesu.

Najpogostejši zapleti zaradi ošpic so vnetje srednjega ušesa, pljučnica in encefalitis, to je vnetje možganov. Eden od štirih bolnikov, ki zboli za ošpicami, potrebuje bolnišnično zdravljenje, je pojasnila Frelihova. Eden od tisočih dobi encefalitis, eden ali dva od tisočih pa zaradi zapletov umreta.