Selničani in prebivalci obronkov Kobanskega v Dravski dolini dobro poznajo pležuh. Več generacijam nazaj je bil predvsem mlajšim pogosto edino prevozno sredstvo v zimskih mesecih. Uporabljali so ga za zabavo na snegu, z njim so se vozili v dolino, v šolo, k maši in podobno.
Natančen datum, leto, izdelovalec ali prvi uporabnik ni znan, kajti zapisi v vaških kronikah namreč ne obstajajo. Po ustnem izročilu je znano le to, da je selniški pležuh star več kot dvesto 200 let.

Skozi čas je pležuh doživljal spremembe

Na podnožje – dogo, ki je imela obliko smučke in je bila iz ukrivljene deske od neuporabnega soda, so pritrdili dva nosilna stebrička – čoka, na njiju še sedež – zic in krmilno palico – rido. S tem je pležuh bil narejen in pripravljen za spust v dolino. Tako je bilo nekoč.
Skozi čas je pležuh doživljal spremembe. Iznajdljivi posamezniki so ga, v želji po doseganju večjih hitrostih, spremenili, dodali in prilagodili novim zahtevam, kot so: lažja vodljivost, trpežnejši materiali, drugačen izgled, … Tako je danes precej spremenjen in izgleda veliko drugače od tistega izpred 200 let.

Na podnožje – dogo, ki je imela obliko smučke in je bila iz ukrivljene deske od neuporabnega soda, so pritrdili dva nosilna stebrička – čoka, na njiju še sedež – zic in krmilno palico – rido. S tem je Pležuh bil narejen in pripravljen za spust v dolino.

V zgodnji sedemdesetih letih so se z njim nekaj sezon, kot tekmovalna disciplina, vozili na športnih dnevih selniške osnovne šole, nakar je utonil v pozabo. Vse do leta 1993, ko je manjša skupina selniških fantov obujala spomine na otroška leta in zimske radosti. Spomnili so se na nepozabne vožnje s pležuhom in nagajivosti, ki so jih v rani mladosti družile v zimski dnevih in tudi nočeh. Takoj naslednjo zimsko sezono so pripravili 1. uradni spust s pležuhi, ki je vzpodbudil izjemno zanimanje v Selnici in širši okolici, tako je tekma postala tradicionalna.

Selniški plejžuhar’i

V Društvu Country club Selnica ob Dravi uspešno nadaljujejo z ohranjanjem tega redkega primerka ljudskega izročila

Najbolj dejavni selniški pležuharji so se organizirali v Društvo za ohranjanje ljudskega izročila – Country club Selnica ob Dravi , kjer uspešno nadaljujejo z ohranjanjem in predstavljanjem tega izredno redkega primerka ljudskega izročila na Slovenskem.

Predsednik društva Janez Dolinšek nam je povedal, da trenutno selijo etnološko zbirko “selniški plejžuh”, ki je bila do sedaj na bivšem mejnem prehodu Sveti Duh na Ostrem Vrhu. Nova lokacija zbirke bo v istem kraju, le da v prostorih Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Škorpijon.

Predsednik društva Janez Dolinšek nam je povedal, da trenutno selijo etnološko zbirko “selniški plejžuh”, ki je bila do sedaj na bivšem mejnem prehodu Sveti Duh na Ostrem Vrhu. Nova lokacija zbirke bo v istem kraju, le da v prostorih Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Škorpijon. Preseljena zbirka bo na ogled takoj, ko bodo ukrepi sproščeni in ko bodo otroci znova lahko prihajali v omenjeni center. “Ob zbirki imamo še projekcijo na zaslonu v slovenskem in angleškem jeziku. Gre za kratki dokumentarni film o pležuhu  v produkciji nacionalne televizije.”

Zbirka je uradno potrjena s strani Pokrajinskega muzeja Maribor, obsega pa različne eksponate, od pležuhov, oblačil, slik, likalnikov, … “Gre za polkmečko zbirko, ki temelji na pležuhu, dodani pa so tudi stari običaji izpred 100 let,” je še pojasnil Janez Dolinšek.

Uradne dirke s pležuhi na Snežnem stadionu tokrat ne bo

Zaradi pomanjkanja snega na idiličnem smučišču Sv. Duh na Ostrem Vrhu (občina Selnica ob Dravi) so morali čez nekaj let to izvirno in edinstveno etnološko prireditev, ki združuje slovensko ljudsko izročilo, druženja v naravi – na snegu in turistično predstavitev, preseliti na Snežni Stadion pod Mariborsko Pohorje.

Dolinšek ob tej dodaja: “Tudi če bo letos dovolj snega, dirke na Pohorju ne bomo organizirali, ker ne uspemo zbrati dovolj sredstev. Ta klasična dirka na Snežnem stadionu nas stane nekaj tisoč evrov, približno polovico so zagotovile občine, ostalo smo morali sami. To nam je zdaj predraga stvar.”