V začetku lanskega poletja je bila glavna tema pogovora v Mariboru želva hlastavka, ki sta jo našla dva Mariborčana. Takrat je v Mariboru tudi stekla prava iskalna akcija za tujerodno vrsto želve, ki pri nas v naravi ne živi. Pri zgornjih ribnikih v mariborskem mestnem parku so jo prvič opazili 13. maja 2016. Pristojni na Mestni občini Maribor so takrat obiskovalcem priporočali, da se želvi ne približujejo, sami pa so sprožili ukrepe za ulov želve in njeno varno odstranitev. A neuspešno, saj je želva po več kot letu dni še vedno med pogrešanimi.

Želva hlastavka je sicer ena izmed najtežjih vrst sladkovodnih želv, ki v naravi živi na območju Severne Amerike. Ima izjemno močne čeljusti, tehta pa do 60 kilogramov. Hrani se predvsem z ribami, pa tudi z žabami, z majhnimi kačami, s ptiči in z drugimi majhnimi živalmi. Čeljusti ima dovolj močne, da lahko človeku odgrizne prst.

V ribniku ima hrane v izobilju

Ker nas je zanimalo, kaj menijo strokovnjaki, če je možno, da je želva v Mariboru prezimila, ter koliko bi v tem času zrasla, smo se obrnili na Akvarij-terarij v Mariboru: “Glede na to, da hlastavke hitro rastejo in glede na to, da ima “naša” hlastavka v ribniku hrane v izobilju, je verjetnost, da je od lani zrastla za kakšnih 5 centimetrov. Hlastavke niso tropske želve in zaradi tega prenesejo tudi nizke temperature. Tako je verjetnost, da je prezimila, zelo velika. Ko postane hladneje vse močvirske želve otrpnejo, ko pa nastopi ekstremni mraz se zarijejo v blato.”