Mariborska družba Teletech je v Ukrajini skupaj z ukrajinskim partnerjem Si Center dobila poldrugi milijon evrov vreden posel izdelave, dobave in triletnega vzdrževanja sistema prenosljivosti mobilnih številk. S tem se bo Ukrajina pridružila trgom, kjer Teletech skrbi za prenos telefonskih številk, je za STA povedal direktor podjetja Tomi Gačnik.

Zmagali v hudi konkurenci

Gačnik je poudaril, da so zmagali v hudi konkurenci, imeli pa so tudi težave zaradi birokratskih postopkov. Ukrajinska državna agencija za telekomunikacije je izvedbo nakupa in izbiro dobavitelja za sistem prenosljivosti mobilnih številk dodelila ukrajinskemu centru za radijske frekvence, ki je prvi natečaj razpisal sredi lanskega leta.

Teletech je po interni evaluaciji dobil največ točk, vendar je bil natečaj razveljavljen. V ponovnem natečaju so jih najprej izločili, vendar jih je prvostopenjsko upravno sodišče (t.i. protimonopolna komisija) vrnilo nazaj v igro, kjer so ob ponovni evaluaciji dobili največ točk in zmagali.

Odločala protimonopolna komisija

Kot pravi Gačnik, je zadovoljen z odločitvijo protimonopolne komisije, ki jo sestavlja tričlanski senat sodnikov. V pol leta trajajočih pritožbah in razpravah na različnih stopnjah in vrstah sodišč, pritožuje se eno izmed neizbranih podjetij z namenom zavlačevanja in po možnosti prekinitve procesa, so sodišča po njegovih pojasnilih v 21 primerih prikimala Teletechu.

“To je fascinantno in zelo učinkovito,” je povedal Gačnik. Ob tem je opozoril, da postopki še niso končani, saj se za namen zavlačevanja procesa uporablja vsako še najmanjšo možnost pritožbe.

Gačnik je z omenjenimi težavami seznanil tudi ukrajinskega predsednika Petra Porošenka ob njegovem nedavnem obisku v Sloveniji. Ta je po njegovih besedah pokazal razumevanje za težave Teletecha, Gačniku in tudi drugim slovenskim podjetnikom pa je na poslovni konferenci predstavil načrte za izkoreninjenje korupcije v državi, ki so se že začeli z postopki v policiji, železnicah in sodstvu.

Izpolnjujejo mednarodne standarde

V sodstvu so, tako Gačnik, že zamenjali 200 višjih sodnikov z novimi, ki izpolnjujejo mednarodno primerljive strokovne standarde. To ga navdaja z upanjem, da bodo postopki tudi v primeru Teletecha hitro dokončani, prihodnji postopki pa veliko bolj transparentni in z manjšimi ovirami. Ukrajina je za Teletech zelo zanimiv trg, je poudaril.

Teletech, ki je bil ustanovljen leta 2004, je sodeloval pri vzpostavitvi sistema prenosljivosti telefonskih številk v Sloveniji, nato pa se je lotil trgov v soseščini, v BiH, Srbiji, Črni gori in Makedoniji.

Po uspešnem nastopu na teh trgih je Teletech pridobil posle tudi drugod, med drugim v Armeniji, na Bahamih, na Trinidadu in Tobagu, v Dominikanski republiki in drugod. V vseh teh leti so postali že tako prepoznavni v svetu prenosljivosti številk, da so jih v zadnjem letu začeli vabiti na razpise ali k različnim poslovnim sodelovanjem, je povedal Gačnik.

Poleg sistemov za prenosljivost številk na nacionalni ali operaterski strani je Teletech, ki letno ustvari za več kot milijon evrov prometa, razvil tudi svoj produkt za t.i. registrirano elektronsko pošto na podlagi svetovnega ETSI standarda REM. Ta produkt je med drugim prodal Pošti Srbije kot nacionalno platformo tako za državne institucije kot tudi za komercialne uporabnike. To platformo je ekipa Teletecha samostojno postavila še v Črni gori in Makedoniji, deloma tudi v Sloveniji, kjer sami tržijo storitev komercialnim uporabnikom.

Zaposlujejo 21 ljudi

Teletech, ki skupaj s svojimi hčerinskimi podjetji zaposluje 21 ljudi, vidi svojo priložnost v 105 državah, kjer še niso uvedli sistema prenosljivosti telefonskih številk. Gre za manj razvite in nerazvite države, kjer delujejo mobilni operaterji.

Sistem prenosljivosti je obvezen, saj ga med drugim v sklopu liberalizacije trgov predpisuje tudi Mednarodni denarni sklad. Slovenija je odlična odskočna deska oz. testni poligon za Teletech, saj članstvo v EU in OECD ponujata odlično priložnost, da z uveljavljeno storitvijo ali platformo prodrejo na nove trge, je še ocenil Gačnik.

STA