Kultna kavarna na mariborskem Grajskem trgu, ki je dolga leta bila glavno središče družabnega življenja v Mariboru, od začetka novembra še vedno ostaja zapečatena. Včasih je privabljala ugledne mariborske intelektualce in umetnike, zadnja leta pa večinoma študentske sorte.
Išče se nov najemnik
Na vratih in oknih kavarne visijo plakati s telefonsko številko in iščejo novega najemnika. Interes kavarne je ta, da se skupaj oddata tako restavracija kot kavarna in da bo lokal imel enega najemnika. Želijo si tudi, da bi se ime “Astoria” ohranilo.
Po klicu na telefonsko številko iz plakatov, se ni oglasil nihče. Vseeno upamo, da bi kavarna čimprej dobila novega najemnika in tako ponovno zaživela. Grajski trg brez Astorie, ni Grajski trg kot ga Mariborčani poznamo.
Zakaj je lokal zaprt
Pečatenje naj bi bil skrajni ukrep Finančne uprave Republike Slovenije, saj kavarna Astoria ni oddajala davčnih obračunov in kljub pozivom ni plačevala prispevkov za socialno varnost delavcem, pa tudi davčna izvršba je bila neuspešna. Dokler ne bodo poravnali svojih dolgov, bodo vrata te zgodovinske kavarne ostala na žalost še naprej zaprta.
Kavarna Astoria včasih
Kavarna Astoria je svoja vrata odprla že pred drugo svetovno vojno, njen ugledni lastnik gospod Zorko pa je z zaslužkom kupoval zlatnike, katere je skrival v kleti. Med vojno je bila družina izgnana, med drugim tudi zato, ker so se v tridesetih letih v kavarni zbirali ljudje, ki so se borili proti nacizmu ter germanizaciji slovenske družbe in ozemlja.
Po vojni je nova oblast družini Zorko vrnila kavarno z vsem premoženjem, kasneje pa jo je nacionalizirala. Gospod Zorko je kasneje zaradi skrivanja zlatnikov moral v zapor. Kavarna Astoria se je kljub temu obdržala in živela še do nedavnega. Znana je bila tudi po tem, da se je pred leti v njej združeval slovenski kulturni krog.