Po tem, ko je scenarij nastajal s skupnimi močmi – zaradi lockdowna preko videoklicev, so štiri mlada dekleta filmski prvenec Beg posnele v pičlih štirih dneh v dobrih 30 urah. Končni izdelek si že lahko ogledate tudi TUKAJ.
Skupna ideja preko videoklicev
Štiri dekleta, ki so se povezala preko Film factory, obiskujejo različne gimnazije v Mariboru in v Ljutomeru, skupna pa jim je ljubezen do sedme umetnosti: »V filmu sem bila režiserka, igrala pa sem tudi glavno vlogo punce Trine. V ožji ekipi je sodelovala tudi Eva Reponj, ki je igrala vlogo Katje, Špela Kežmah je bila direktorica fotografije in montaže, Vanesa Sagadin je sodelovala kot snemalka zvoka,« je povedala Eva Tergušek. Preko videoklicev so se dekleta srečevala od januarja do marca, film pa je bil posnet junija. Nato je sledila montaža, ki je trajala od konca junija do sredine avgusta.
Dotikajo se dejanskih težav
Eva Tergušek, režiserka filma Beg je povedala: »Idejo za film sem dobila decembra 2020. Sama zgodba je izmišljena, je pa velik del prirejen po resničnih dogodkih, ki se dogajajo meni in mojim bližnjim prijateljem.«
Beg govori o Trini, ki beži pred družino, pred družbo, sama pred sabo. Spozna punco Katjo, s katero hitro postaneta več, kot le prijateljici. Prikazuje realno stanje mladih, ki so del LGBTQ+ skupnosti.
27 igralcev in finančna podpora staršev
Film, ki bo po jutrišnji premieri v Mariboxu na ogled tudi na youtube kanalu. Idejo je režiserka Eva dobila iz vsakdanjih dogodkov, glavna tema pa je realno življenje mladih, ki so del LGBTQ skupnosti. Vlogo Trine je v filmu Beg odigrala kar režiserka sama.
Idejo je režiserka Eva dobila iz vsakdanjih dogodkov, glavna tema pa je realno življenje mladih, ki so del LGBTQ skupnosti. Vlogo Trine je v filmu Beg odigrala kar režiserka sama.
Film je nastal pod mentorstvom mlade diplomantke Hanne Szentpeteri, sodelovanje pa dekleta opišejo tako: »Mentorsko vlogo je prevzela mlada režiserka Hanna Szentpeteri, ki je pred nekaj leti zaključila AGRFT. Spremljala je naše delo in nas usmerjala ob ustvarjanju, vseeno pa nam je pustila veliko samostojnosti. Tehnično podporo smo dobile od Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer.«
“Za samo snemanje nismo imele denarja, za tiste najnujnejše stroške so poskrbeli starši,” pove Eva. Na snemanju je sodelovalo 27 igralcev.
Za samo snemanje nismo imele denarja, za tiste najnujnejše stroške so poskrbeli starši.
Najprej Maribox, nato filmski festivali
Prva projekcija filma bo gledalcem predstavljena že danes popoldne, ko bodo dekleta zaključek projekta na ogled postavile v Mariboxu ob 17. uri. Samostojni dogodek bo namenjen predvsem sodelujočim v filmu in drugim zainteresiranim. Od danes je na ogled tudi na youtube kanalu.
»Naš prvi festival, na katerega bomo film prijavile, je Enimation, festival za mlade ustvarjalce v Mariboru. Ostale festivale bomo videle še sproti. 28. avgusta pa bomo film objavile tudi na Youtube. Želimo si, da bi ljudje ob ogledu filma spoznali sporočilo, ki ga želimo predstaviti. Da bi ljudje začeli sprejemati ljubezen, za boljšo prihodnost nas vseh,« je o načrtih povedala Terguškova.