Cenjene bralke, cenjeni bralci Maribor24! Maribor premore ljudi, ki delajo razliko. Osebnosti, ki to (p)ostanejo. Prepoznavni, prodorni, izpostavljeni in/ali pogumni. Tisti, ki ime Maribor ponesejo širše od občinskih meja. Tisti, ki nas poosebljajo, predstavljajo in/ali promovirajo. Nas in naše ime. Hkrati pa ostajajo in postajajo prepoznavni v mestu in so v letu 2021 tako ali drugače zaznamovali mesto ter dogajanje v njem.
Izbori Maribor24:
- Ikona: MB osebnost leta 2021
- Faca: Junak/inja leta 2021
- Fatalka: vplivna ženska 2021
- Raketa: usodna ženska 2021
- Mladinec/ka: mladi upi 2021
Glasovanje poteka do srede, 22. decembra. Razglasitve v posameznih kategorijah bodo zadnjem tednu leta od 27. do 30. decembra. Vabljeni h glasovanju!
Ikona leta 2021
- Tomaž Barada, športni funkcionar (40%, 1.104 glasov)
- Ivan Lorenčič, ravnatelj (18%, 489 glasov)
- Edward Clug, koreograf (8%, 221 glasov)
- Vladimir Rukavina, direktor Narodnega doma (8%, 218 glasov)
- Tone Partljič, pisatelj (8%, 217 glasov)
- Avgust Demšar, pisatelj (8%, 215 glasov)
- Saša Arsenovič, župan (8%, 214 glasov)
- Dragica Turjak, direktorica Mariborske knjižnice (4%, 108 glasov)
Saša Arsenovič, župan. Po svoje je med kandidati, priznamo, tudi zato, ker se nam obeta supervolilno leto, ko bodo tudi lokalne volitve, ko bo na testu tudi on. Župan ureja mesto, prenovljen je bil nenazadnje Ljudski vrt, zagotovljen je denar za Center Rotovž, končan bo Vojašniški trg, četudi so kritike upravičene, da zgolj v središču mesta oziroma v bližini objektov, ki so v lasti njegovega podjetja. Nedavni protesti proti njemu so pokazali, da se vsi ne strinjajo z njegovim vodenjem, a obenem se je znova pokazalo, da ga mnogi v mestu podpirajo. Z njim smo opravili tudi intervju.
Tomaž Barada, športni funkcionar. Sredi oktobra je najavil kandidaturo za predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije. Pohitel je. Še leto dni časa ima do volitev. Ampak ob sebi je nabral zveneča imena: podpirajo ga aktualni predsednik Bogdan Gabrovec, ki ne bo več kandidiral, legendarni olimpijec Miro Cerar, kanuist Benjamin Savšek… Barada je na ikonični konferenci potočil solze in zagotovil, da ni nikomur dolžen ničesar.
Edward Clug, koreograf. Je kaj, česar ne zmore? Ob koncu leta je znova imel svoj balet v Bolšoj teatru v Moskvi, ko se je predstavil z baletom Mojster in Margareta v dveh dejanjih. Na Bledu je poleti predstavil svoje videnje Povodnega moža ob odprtju slovenskega predsedovanja Svetu Evrope, kar bomo očitno podoživeli tudi na Dravi prihodnje poletje. Človek, ki Mariboru pravi dom, hkrati pa ime ponaša na najbolj prestižne odre.
Avgust Demšar, pisatelj. Njegovega inšpektorja Martina Vrenka je v začetku leta v seriji na TV Slovenija po njegovih kriminalnih romanih spoznala še vsa preostala Slovenija. Jeseni smo se udeležili sprehoda, ko nas je popeljal po različnih kotičkih mesta in tako pokazal še vse tisto, česar nismo ujeli na malih zaslonih. Aja, če slučajno res še ne veste, Avgust Demšar je psevdonim.
Ivan Lorenčič, ravnatelj. Dolgoletni ravnatelj II. gimnazije je letos sklenil ravnateljevanje na prepoznavni mariborski gimnaziji, kjer je bil ravnatelj kar 32 let in spodbujal številne generacije pri ustvarjalnosti, strokovnosti, prebojnosti. Februarja je prejel tudi Večerov bob leta za minulo leto z izjavo: »Če nič ne tvegaš, tvegaš največ, ker ostaneš tam, kjer si.«
Tone Partljič, pisatelj. Letos je postal več kot zaslužen častni občan mesta Maribor. Ki je še vedno silno luciden, kar je pokazal tudi v nedavnem intervjuju za Maribor24: »Postajamo mesto, ki manj `špega` za Ljubljano in se oddaljuje od dupleške pameti.« Obenem pa je izdal še eno silno bralno knjigo, Ljudje z otoka, ki po delih Sebastjan in most, Ljudje iz Maribora in Pesnici kaže, da je v neverjetni pisateljski kondiciji. Ja, pri 81. letih.
Vladimir Rukavina, direktor Narodnega doma. Morda bi se vključitev t.i. Gogota zdel samoumeven, če ne bi Rukavina s sodelavci po lanskih koncertih s turna tudi letos izvedel svojevrstni protest z organizacijo balkonskih koncertov Dovolj je. Čas je bil za kulturo v živo. Na glas. Akcija, ki se je prenesla tudi po Sloveniji. Izvedba Festivala Lent pa je pokazala prilagodljivost festivala, ki ga drugo leto čaka 30. izvedba. Letos je Lent namreč dočakal tudi dva avgustovska vikenda.
Dragica Turjak, direktorica Mariborske knjižnice. Če kdo pooseblja upanje, ki stopi pred vse drugo, potem je to ona. Leta je kazala, razlagala, izpostavljala, v kakšnem stanju je osrednja rotovška knjižnica. Groznem. Z živo verigo je oktobra povezala mesto in pokazala, koliko (mu) knjige pomenijo. Nato je konec leta dočakala ključno vest: zaključeno finančno konstrukcijo za Center Rotovž.