Danes je potekala akcija Dan za Stražun. Tako sta v mestnem gozdu potekali čistilna akcija ter posvet o viziji upravljanja Stražunskega gozda. Poleg čiščenja gozda so imele občanke in občani možnost sodelovati na posvetu o Stražunu, kjer so lahko predstavili svoja mnenja in ideje.
Posvet na štirih točkah
Posvet je potekal v gozdu na štirih točkah, ki so hkrati točke čistilne akcije, in sicer na tezenskem vhodu v Stražun, na pobreški strani, v gozdu pri klopeh in v Brezju. Na teh točkah je potekala moderirana razprava za prihodnost mestnega gozda. Med prvimi tremi točkami je potekal organiziran sprehod, ki je trajal približno uro. Organiziran sprehod je bil ob 10.00, 10.30, ob 11.00 in 12.00.
Točka pri Brezju je samostojna točka, tam je bila vsake pol ure nova razprava.
“Dan za Stražun bo prvi v nizu dogodkov demokratičnega vključujočega procesa, kjer želimo skupaj z lokalnim prebivalstvom pripraviti vizijo trajnostnega upravljanja z mestnim gozdom. Mestni gozd je bogastvo vseh, navkljub razdrobljenemu lastništvu pa je bistvena njegova vloga, ki jo ima za vse prebivalce. V času globalnega segrevanja mestni gozdovi dvigajo kvaliteto življenja, čistijo zrak, filtrirajo pitno vodo, poleti zmanjšujejo vročino, ponujajo prostor za pobeg, a lokalna skupnost jih mora v tem primeru primerno zaščititi,” je povedala Nina Tome iz društva Focus, kjer skupaj z Mestno občino Maribor v okviru projekta Care4Climate organizirajo Dan za Stražun.
Celotno zavarovano območje Stražuna sicer zajema približno 200 hektarjev, od tega je zavarovanega gozda s posebnim namenom 147 hektarjev. Zaradi lastniške strukture pa je urejanje Stražuna tudi eden največjih izzivov mestne občine, država ima namreč v lasti 6,5 hektarjev, mariborska občina 20 hektarjev, preostalo pa je v zasebni lasti.
Prvi del čistilne akcije, je bil organiziran na desnem bregu. Prihodnji teden pa bo tudi na levem bregu stekla čistilna akcija.