V Melju so danes odprli interaktivni digitalni spomenik, posvečen taboriščema vojnih ujetnikov v Mariboru, in spomenik narodnemu heroju Mihajlu, sovjetskemu vojaku azerbajdžanskega rodu in borcu slovenskih partizanov.

Prizorišče dveh taborov

V Melju so Nemci postavili ujetniški taborišči, eno za zavezniške vojne ujetnike in eno za sovjetske vojne ujetnike, tako imenovano taborišče smrti. V slednjem je v nečloveških razmerah v letih 1941 in 1942 umrlo več kot 3000 sovjetskih vojnih ujetnikov.

Danes je na tem mestu spomenik

Danes so na tem mestu postavili digitalni spomenik oziroma interaktivno digitalno tablo, ki je nastala ob sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Tabla bo v besedi in sliki, v slovenskem in angleškem jeziku prikazovala tedanje dogodke in imena umrlih. Prav tako pa bo na omenjeni tabli mogoče dostopati do informacij ostalih spomenikov, ki stojijo v spominskem gaju Rudolfa Maistra. Hkrati so danes otvorili še spomenik namenjen narodnemu heroju Mihajlu, ki se je boril ob boku slovenskih partizanov. Da ga Nemci ne bi ujeli živega, so ga obkolili, tako si je novembra 1944 sodil sam.

»Ne smemo pozabili zgodovinskih dejstev«

O grozovitih dogodkih, ki so se dogajali na tem mestu danes govorijo številne zgodovinske knjige. Kot poudarja podžupan Mestne občine Maribor, Saša Pelko, ne smemo pozabiti teh zgodovinskih dejstev. »75 let ni tako daleč kot se morda zdi. Nikoli ne smemo pozabiti izjemno pomembne vloge Rdeče armade za našo osvoboditev. Hvaležni moramo biti slehernemu zavezniškemu vojaku, ki je poskrbel, da smo danes lahko svobodni in o teh grozodejstvih govorimo v kontekstu zgodovine. Želim si, da bi ta spomenik odprl oči mladim in pokazal, da so se naši dedje še ne dolgo nazaj morali boriti za nekaj, čemur danes pravimo svoboda in se danes zdi nekaj čisto samoumevnega,« je v svojem govoru povedal Saša Pelko.