Danes je mednarodni dan oseb z Downovim sindromom. V podporo vsakega 21. marca oblecite različni nogavici, kot simbolični znak podpore tem osebam. Oni nimajo idealnega para kromosomov, ampak so enkratni v svoji različnosti, so sporočili iz Humanitarčka in dodajo, da je tako malo potrebno, da pokažemo podporo. Tudi na našem uredništvu smo danes oblečeni v dve različni nogavici.

Nevladne organizacije obeležujejo ta dan od leta 2006 dalje. Izbrani datum simbolizira tretji kromosom na 21. paru kromosomov. Downov sindrom je skupen izraz za kromosomsko nepravilnost, pri kateri ima 21. par kromosomov v človeški celici tri kromosome namesto dveh. Ljudje s to kromosomsko motnjo imajo posebne telesne in umske značilnosti. Velika večina primerov Downovega sindroma ni podedovana.

Zdravnik je sindrom odkril leta 1866

Študije navajajo različne podatke o tem, koliko otrok se rodi z Downovim sindromom. Največ študij navaja, da se na vsakih 600 do 700 rojstev rodi en otrok s to kromosomsko motnjo. Tveganje za rojstvo otroka z Downovim sindromom se povečuje z višjo starostjo matere. Langdon Down je bil zdravnik, ki je leta 1866 prvi odkril in opisal ta sindrom. Leta 1959 so odkrili kromosom, ki povzroča Downov sindrom. Boljše poznavanje genetike je prispevalo k razjasnitvi nastanka in značilnosti bolezni.