Pobuda za krožna mesta in regije (CCRI oziroma Circular Cities and Regions Initiative Circular Cities and Regions Initiative), ki jo je začela in financira Evropska unija kot del akcijskega načrta za krožno gospodarstvo v okviru EU Zelenega dogovora, se osredotoča na izvajanje krožnega gospodarstva v evropskih mestih in regijah.

V okviru razpisa, ki ga je CCRI objavila v začetku 2022, je Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor skupaj z E-zavodom Ptuj ( zavodom za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev) pripravila vlogo, ki je bila med več kot sto prispelimi vlogami iz celotne Evrope (mesta in regije) izbrana za izvajanje pilotnih aktivnosti v obdobju 2022 – 2025. Seznam vseh izbranih pilotnih mest/regij je dostopen tukaj. V času izvajanja aktivnosti bodo s strani podpornih članov CCRI Iniciative deležni vse potrebne tehnične pomoči, in to tako na izvedbenem kot tudi strokovnem področju.

Podravje ima na voljo dovolj bioloških virov

V okviru pilotnih aktivnosti bo Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor skupaj z E-zavodom organizirala, vodila in izvedla več aktivnosti, ki bodo pripeljale Podravsko regijo do prve regijske strategije na področju krožnega gospodarstva s posebnim poudarkom na biokrožnem gospodarstvu. Biogospodarstvo zajema vse sektorje in sisteme, ki so odvisni od bioloških virov: živali, rastline, mikroorganizme in pridobljeno biomaso, vključno z organskimi odpadki, kot tudi njihove funkcije in načela. Vključuje in povezuje kopno in morski ekosistem in storitve, ki jih zagotavljajo vsi primarni proizvodni sektorji, ki uporabljajo in proizvajajo biološke vire (kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo in ribogojstvo), ter vse gospodarske in industrijske sektorje, ki uporabljajo biološke vire in procese za proizvodnjo hrane, krme, bioloških izdelkov, energije in storitev. “Želimo vzpodbuditi proizvodnjo materialov s porabo naravnega cikla. Podravje ima namreč okoli 70 odstotkov kmetijskih površin,” so pojasnili na regionalni razvojni agenciji.

Ob pripravi strategije bo Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor skupaj z E-zavodom in deležniki v regiji pripravila še seznam tematskih projektov – Akcijski načrt in Načrt financiranja projektov in prehoda na bio krožno gospodarstvo v regiji.

Ne želijo zgolj oblikovati seznama projektov, temveč bodo poskrbeli tudi za financiranje

“V prvi fazi izvajanja pilotnega projekta bomo v letu 2023 izvedli mapiranje regije za razumevanje celovitega potenciala na področju biokrožnega gospodarstva v regiji, kjer bo priložnost za sodelovanje vseh deležnikov v regiji, tako javnega kot privatnega sektorja, nevladnih in mladinskih organizacij kot tudi zainteresirane javnosti. V okviru teh aktivnosti bo organiziranih več delavnic na različnih lokacijah v regiji, da omogočimo participacijo čim večjemu številu deležnikov,” je pojasnil Igor Kos, svetovalec na Regionalni razvojni agenciji za Podravje – Maribor.

Igor Kos je povzel, da je prvi uspeh, da je bil RRA Podravje – Maribor med več kot sto prijavami izbran za izvajanje pilotnih aktivnosti, poleg tega pa je Slovenija edina od novih članic Evropske unije, torej tistih, ki so se povezavi pridružili po letu 2004, ki je je bila uspešna na razpisu. Ob tem bomo skozi triletni proces, ki bo trajal do leta 2025, deležni brezplačne tehnične pomoči s strani Evropske komisije in partnerjev, ki sodelujejo v iniciativi. “Skozi proces želimo pripraviti regijski strateški dokument, ki bo opredelil priložnosti Podravja, ki ima v primerjavi z ostalimi relativno slabe gospodarske kazalce v regiji. To želimo spremeniti z nekoliko drugačnim pristopom, priložnost pa vidimo v naravnih danostih, ki jih ima Podravje. K sodelovanju bomo povabili vse deležnike v regiji, in to brez posebnih pogojev. Dejavnosti bomo najprej identificirali, nato bomo deležnike s področja biogospodarstva (kmetijske zadruge, čebelarje, prehrambena podjetja, …) na istih področjih povezali, oblikovali skupne cilje in pomagali pripraviti projekte, ki bodo lahko skozi mehanizem, ki ga bomo postavili, financirani,” je še dodal Kos.