Mnogi med nami radi uporabljajo radiatorje za hitrejše sušenje oblačil. Ta bližnjica se nam zdi učinkovita, vendar pa strokovnjaki za zdravje opozarjajo, da ima lahko negativne posledice za naše dobro počutje in bivalno okolje. Težava, ki jo lahko povzroči sušenje oblačil na radiatorju, je razvoj plesni v vašem domu.
V gospodinjstvih se včasih razvije posebna vrsta glive, imenovane ‘aspergillus’. ‘Aspergillus’ je lahko nevarna, saj lahko vdihavanje njenih spor povzroči resne zdravstvene težave, vključno z usodno okužbo, imenovano aspergiloza. Po mnenju strokovnjakov iz organizacije Asthma + Lung UK večina ljudi sicer ne bo zbolela, če bodo vdihavali drobne koščke plesni, ki jih običajno najdemo v zemlji, kompostu, gnijočem listju, prahu ter v vlažnih zgradbah. Vendar pa so ljudje s pljučnimi boleznimi, kot je astma, ali tisti z oslabljenim imunskim sistemom, bolj dovzetni za težave zaradi vdihavanja plesni.
Prihranek časa, ki pa pripomore k razvoju plesni
Profesor David Dennings, direktor Nacionalnega centra za aspergilozo, je za BBC opozoril, da bi sušenje oblačil na radiatorju lahko pripomoglo k razvoju aspergilusa. To je posledica vlage, ki jo oddajajo mokra oblačila, saj se tako ustvarja idealno gojišče za razvoj glivične plesni. Dr. Dennings je izpostavil, da lahko oblačila, postavljena na stojalo za sušenje ali položena na vroče radiatorje, dvignejo raven vlažnosti v domovih za kar 30 odstotkov. To je še posebej problematično, ko se perilo suši znotraj prostorov, kjer okna niso odprta, kar preprečuje izhod odvečne vlage.
Dr. Dennings je dodal, da je pomembno prezračevati dom, ko se oblačila sušijo notri. “Če se perilo suši notri in je zunaj deževno ali vlažno, obvezno odprite okna in zaprite vrata tega prostora,” svetuje strokovnjak.
Po navedbah dr. Denningsa se tveganje za aspergilozo poveča, če imajo osebe katero od naslednjih bolezni: pljučno bolezen, kot je astma, cistična fibroza ali kronična obstruktivna pljučna bolezen, oslabljen imunski sistem, na primer po presaditvi organa ali med kemoterapijo, če je oseba prebolela tuberkulozo, imela hudo gripo ali koronavirus ter potrebovala umetno ventilacijo.