Sanje so običajen del našega življenja, vendar pogosto odražajo naše trenutno duševno stanje. Tudi nočne more so povsem običajne, toda sodeč po nedavno izvedeni raziskavi je povezava med njimi in resnimi zdravstvenimi težavami.
Kar dvakrat večja verjetnost, da bodo zboleli za Parkinsonovo boleznijo
Raziskovalci z Univerze v Birminghamu v Veliki Britaniji so nedavno odkrili zaskrbljujočo povezavo med nočnimi morami in Parkinsonovo boleznijo. V študiji iz junija 2022, objavljeni v “eClinicalMedicine”, so raziskovalci uporabili podatke iz ZDA, ki so zajemali 12 let, in analizirali 3818 starejših moških, ki živijo sami.
Kot so zapisali v ugotovitvah, je bilo pri udeležencih, ki so imeli pogosto nočne more, kar dvakrat večja verjetnost, da bodo zboleli za Parkinsonovo boleznijo. Tisti, ki so imeli v prvih petih letih študije več nočnih mor, so imeli več kot trikrat večjo verjetnost za razvoj bolezni, “kar nakazuje, da so lahko pogoste nočne more zgodnji simptom Parkinsonove bolezni,” je zapisano v študiji.
Tudi demenca je bolj pogosta pri tistih, ki imajo nočne more
Vendar pa Parkinsonova bolezen ni edina resna bolezen, ki bi lahko bila povezana s slabimi sanjami. Nadaljnja študija istih raziskovalcev, objavljena oktobra 2022 v “eClinicalMedicine”, je odkrila povezavo med nočnimi morami in demenco. Ta študija je preučila podatke več kot 600 ljudi v ZDA, starih od 35 do 64 let, in 2600 ljudi, starih 79 let in več.
“Ugotovili smo, da je bilo pri udeležencih srednjih let, ki so imeli vsak teden nočne more, štirikrat večja verjetnost, da bodo v naslednjem desetletju doživeli kognitivni upad (predhodnik demence), medtem ko je bilo pri starejših udeležencih dvakrat večja verjetnost, da jim bodo diagnosticirali demenco” je avtor študije Abidemi Otaiku zapisal v članku za Science Alert.
Na splošno ti rezultati kažejo, da so lahko pogoste nočne more eden najzgodnejših znakov demence, ki se lahko pojavijo nekaj let ali celo desetletij pred dejanskim razvojem težav s spominom in mišljenjem, sploh pri moških.
Nočne more so povezane še s srčnimi boleznimi
Med letnim srečanjem Združenja strokovnih društev za spanje leta 2020 so pa raziskovalci predstavili tudi študijo, ki povezuje nočne more s srčnimi boleznimi. Raziskava je preučila 3468 vojnih veteranov, od teh jih je približno 31 odstotkov reklo, da so imeli pogoste nočne more, 35 odstotkov pa jih je reklo, da so v prejšnjem tednu doživeli zmerno-moteče nočne more.
Tudi po prilagoditvi rezultatov glede na starost, raso, spol, depresijo in posttravmatsko stresno motnjo so raziskovalci še vedno ugotovili, da so pogoste nočne more pomembno povezane s hipertenzijo in težavami s srcem.
“Diagnoza posttravmatske stresne motnje vključuje motnje spanja kot simptom. Zato smo bili presenečeni, ko smo ugotovili, da so nočne more še vedno povezane s srčno-žilnimi boleznimi, čeprav smo nadzorovali posttravmatske stresne motnje, demografske dejavnike in diagnoze depresije,” je zdravnica Kristi Ulmer z Oddelka za psihiatrijo in vedenjske vede povedala za Medscape Medical Novice.
Seveda pa slabe sanje niso vedno znak večjih težav. To, da imamo nočno moro, je pogosto enostavno odraz stresnih situacij, intenzivnih čustev in podobnega.