Električna kolesa so na prvi pogled zelo podobna klasičnim oziroma tradicionalnim kolesom. Najpomembnejša razlika pa je ta, da imajo integriran elektromotor, ki asistira pri pedaliranju, zato je kolesarjenje bistveno lažje in z manj napora.

Električna kolesa so se do danes uspešno integrirala v vse kategorije koles. Tako so idealna za vožnjo po mestu, izjemno popularna so tudi treking in gorska električna kolesa, vse pogosteje pa se jih uporablja tudi za downhill.

1. Kakšen je doseg električnega gorskega kolesa?

Doseg električnega gorskega kolesa je odvisna od kapacitete baterije. Moderna električna kolesa imajo Li-ionske baterije velikosti 500W, seveda pa lahko izberete tudi večje ali manjše.

V idealnih pogojih 400W baterija zdrži približno 100 km, 500W 120 km, 620W baterija pa 150 km.

Vendar je potrebno upoštevati, da proizvajalci koles, med katerimi je tudi Scott, vedno navedejo podatek o dosegu električnega kolesa za osebe težke 70 kg, ki se peljejo s hitrostjo 22 km/h, brez nasprotnega vetra.

Doseg se zmanjša z večanjem telesne teže kolesarja, če povečate stopnjo asistence, ali pri dolgotrajnem vzpenjanju na hribovitem terenu.

2. Kako dolgo traja polnjenje baterije?

Praviloma traja polnjenje baterije od 2 do 5 ur, ali pa celo več. Polnilni cikel baterije je odvisen predvsem od vrste baterije in njene kapacitete – večja kot je, daljši je cikel polnjenja.

Polnjenje baterije je zelo enostavno, in sicer kar preko navadne vtičnice. Ko je baterija napolnjena, vas o tem z zeleno lučko opozori polnilec.

Povprečna cena električnih gorskih koles se giblje med 2.500 in 3.500 EUR. Seveda lahko dobite tudi cenejše in dražje modele, kar pa je odvisno od vaših potreb in želja.
Mirno pa lahko rečemo, da boste za 2.500 EUR že dobili kakovostno električno gorsko kolo priznanih blagovnih znamk Scott, Giant in Bergamont, ki so na področju električnih koles med vodilnimi.

4. Kako težko je električno gorsko kolo?

Električna kolesa tehtajo približno 25 kg in so težja od klasičnih koles – v grobem je ta razlika približno 10 kg, pri lahkih tipih koles pa lahko razlika znaša samo 4 do 6 kg.

Na težo električnih koles v največji meri vpliva tip kolesa in velikost baterije – večja kot je baterija, težje je električno kolo.

5. Kako vzdržljiva je baterija električnega gorskega kolesa?

Življenjska doba baterije je določena s cikli njenega polnjenja. Običajno je to med 300 in 400 cikli polnjenja, nato pa začne baterija izgubljati kapaciteto, s čimer se zmanjša tudi doseg kolesa z enim polnjenjem baterije.

6. Ali lahko uporabljam električno gorsko kolo na javnih poteh ali kolesarskih stezah?

Električno gorsko kolo je primerno za vse terene, zato se z njim brez skrbi lahko vozite tudi po javnih poteh in kolesarskih stezah.

Pri tem morate seveda upoštevati omejitev hitrosti, ki je 25 km/h, ne pozabite pa tudi na druge kolesarje in udeležence v prometu.

7. Ali ima električno gorsko kolo kakšno vzmetenje?

Danes poznamo različne vrste električnih koles, med katerimi so tudi gorska električna kolesa. Ta se od ostalih razlikujejo tudi v njihovem vzmetenju.

V kategoriji električnih gorskih koles tako lahko izbirate med modeli brez vzmetenja, s sprednjim vzmetenjem, ki so primerni za vožnjo po makadamu, ali pa celo polnim vzmetenjem, ki so primerni za zahtevnejše terene in downhill kolesarjenje.

8. Kakšno hitrost doseže električno gorsko kolo?

Večina električnih koles ima omejeno hitrost do 25 km/h, razen koles, ki imajo oznako »speed«. Tem modelom elektromotor pomaga tudi do hitrosti 45 km/h.

Seveda se lahko z električnim kolesom vozite tudi hitreje kot 25 km/h, če to zmorete z lastnim pedaliranjem oziroma če vam to teren dopušča (vožnja po klancu navzdol).

9. Ali električno gorsko kolo potrebuje kakšno posebno vzdrževanje?

Podobno kot tradicionalna koles tudi električna gorska kolesa potrebujejo osnovno vzdrževanje, kot je skrb za verigo, zobnike, zavore, pnevmatike in druge mehanske dele kolesa. Poleg tega pa ne smete pozabiti tudi na elektronske sisteme, zato je prav, da vaše električno gorsko kolo vsaj enkrat na leto odpeljete tudi na servis koles.

Za električno kolo je potrebno občasno poskrbeti tudi pozimi. Ko ga ne uporabljate, je baterijo priporočljivo napolniti vsak mesec, saj ni dobro, da se popolnoma izprazni. In če je kolo v neogrevanem prostoru, pazite, da baterije ne polnite pri temperaturah pod lediščem.

Spoznali ste odgovore na vprašanja pred nakupom električnega gorskega kolesa. Sedaj pa je vaš naslednji cilj kolesarska trgovina – pa ne odlašajte predolgo!