Pogovarjali smo se z mag. Štefanom Žvabom, neodvisnim kandidatom za župana občine Šentilj.
Kandidirate za župana občine Šentilj. Katere kompetence v svoji karieri bi lahko označili kot pomembne za vodenje občine?
V svoji poklicni karieri sem se veliko izobraževal in nadgrajeval svoje znanje iz različnih področjih ter se šolal tudi v tujini (ZDA). Imam skoraj tridesetletne izkušnje na vodilnih in vodstvenih mestih, kjer sem pridobil tudi ogromno praktičnega znanja. Kot predavatelj ekonomije na visokih strokovnih šolah po Sloveniji (15 let) pa imam še pedagoško andragoške kompetence, ki veliko pripomorejo k timskemu delu.
Kakšno je stanje komunalne infrastrukture v občini, kaj je potrebno še postoriti in od kod vzeti sredstva? EU sredstev za komunalo v novi perspektivi več ne bo na voljo v obsegu kot do sedaj. Koliko je občina že zadolžena?
Kar se tiče komunalne infrastrukture, je bilo v občini Šentilj kar veliko postorjenega. Vendar pa še vseeno niso vsi kraji dobili potrebne infrastrukture. Tu imam v mislih predvsem Cirknico, Kanižo, delno Ceršak, Zgornjo Velko, kjer bo nujno potrebno urediti kanalizacijsko infrastrukturo. Ker je Občina prekomerno zadolžena bomo morali pridobiti EU sredstva, za katera bo potrebno imeti v novi finančni perspektivi veliko več znanja in izkušenj.
Kar se tiče komunalne infrastrukture, je bilo v občini Šentilj kar veliko postorjenega. Vendar pa še vseeno niso vsi kraji dobili potrebne infrastrukture. Tu imam v mislih predvsem Cirknico, Kanižo, delno Ceršak, Zgornjo Velko, kjer bo nujno potrebno urediti kanalizacijsko infrastrukturo.
Občina Šentilj je sestavljena iz več »centrov«. Kako uskladiti interese Šentilja, Sladkega Vrha, Velke, Ceršaka. Verjetno težka naloga?
Že v moji viziji razvoja Občine piše, da bo program finančno in krajevno uravnotežen in da bo deloval na principu trajnostnega razvoja, brez prekomernega zadolževanja. Ti interesi se bodo usklajevali glede na potrebe in ne glede na politično pripadnost ali celo lobiranje.
S čem bi privabili družine, da se preselijo v vašo občino? Kaj ima Šentilj, česar ostali ne morejo ponuditi?
V prvi vrsti ima zelo dobre cestne povezave in vso potrebno infrastrukturo za prijetno bivanje od lepo urejenih šol, vrtcev, igrišč. V drugi vrsti pa je Šentilj vstopna točka v EU, ki ponuja veliko neizkoriščenih podjetniških potencialov.
Občina Šentilj bo nudila celovite pogoje za nastanek in razvoj novonastalih podjetij, kjer si lahko posameznik ustvari dolgoročno osebnostno vizijo in zaposlitev.
Občina Šentilj bo nudila celovite pogoje za nastanek in razvoj novo nastalih podjetij, kjer si lahko posameznik ustvari dolgoročno osebnostno vizijo in zaposlitev.
Enako vprašanje za podjetnike in kmete, zakaj bi nekdo odprl obrat ali kmetoval prav v vaši občini? Ima potencial za kakšno domače ali tuje vlaganje?
Občina bo vsem novonastalim podjetjem nudila v prvi vrsti strokovno pomoč pri ustanavljanju podjetij in nudila boljše pogoje za samo delovanje le-teh (nižje najemnine, kupnine zemljišč…).
Pri mladih kmetovalcih pa vidim Občino kot promotorja večje samooskrbe, kjer bi lahko z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijah prodajali svoje produkte in pridelke, posledično pa tako zagotovili bolj zdravo prehrano šolarjem in ostalim občanom.
Pri mladih kmetovalcih pa vidim Občino kot promotorja večje samooskrbe, kjer bi lahko z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijah prodajali svoje produkte in pridelke, posledično pa tako zagotovili bolj zdravo prehrano šolarjem in ostalim občanom.
Šentilj je znan tudi po igralnici. Je tukaj še kaj prostora za razvoj, dodatne turistične kapacitete?
Šentilj je res znan po igralništvu, škoda je samo to, da ni nastanitvenih kapacitet za goste in tako se gostje ne ustavljajo in ne trošijo denarja pri nas. Razvoj turizma vidim ravno v gradnji manjših nastanitvenih kapacitet v naši občini in s kulturnim, športnim, gospodarskim povezovanjem s sosednjo Avstrijo.
Kot obmejna občina, kakšno sodelovanje načrtujete s sosednjimi avstrijskimi občinami, kje je možno sodelovanje, sinergije? Ali ostane samo pri tem, da veliko občanov dela pri njih »preko meje«?
Sinergijske učinke povezovanja vidim predvsem na področju turizma in gospodarstva, novih delovnih mest. Tik ob meji imajo sosedje veliko turistov, pa bi se verjetno radi oglasili pri nas, toda žal jim ne nudimo dovolj dobrih storitev. S povečanjem prenočitvenih kapacitet in večji ponudbi predvsem v ruralnih področjih občine Šentilj vidim prihodnost razvoja turizma.
Občani si želijo živeti in delati pri nas, zato jim bomo nudili vso potrebno strokovno podporo, infrastrukturno urejena področja, prav tako da bodo s pomočjo Občine lahko pridobivali EU sredstva.
Občani si želijo živeti in delati pri nas, zato jim bomo nudili vso potrebno strokovno podporo, infrastrukturno urejena področja, poleg tega pa bodo lahko s pomočjo Občine pridobivali EU sredstva.
Kaj lahko Občina ponudi mladim, zakaj bi mladi po šolanju ostal v Šentilju?
Mladim bom omogočil druženje preko novoustanovljenih mladinskih klubov, raznih društev in z ureditvijo športnih centrov, tako da bodo svoj prosti čas preživljali zelo ustvarjalno, vsak na svojem področju. Mladi si želijo več kreativnosti na različnih področjih, zato bom poskrbel za različne dogodke z delavnicami in z alternativnimi dogodki na izobraževalnem in kulturnem področju. Pri šolanju mladih je potrebno poskrbeti za spodbudo; tudi z nagradami; in jim v nadaljevanju ponuditi dovolj razvito podjetniško okolje, kjer bodo lahko nadaljevali svojo načrte z družino, delom in podjetništvom.
Kakšno je stanje infrastrukture na splošno, šolstvo, šport, kultura, promet, internet? Kateri so prednostni projekti, objekti, ki bi jih bilo potrebno realizirati?
Ustanovil se bo zavod, ki bo povezoval vsa kulturna, turistična, izobraževalna in športna društva, katerega namen bo večja povezanost, preglednost in informiranosti ter omogočanje globalnega oglaševanja z namenom večjega prepoznavanja in razvoja.
S tem bi lahko pridobivali več sredstev iz EU za razvoj vseh dejavnosti v zavodu. Konkretno se bom zavzemal za gradnjo in razvoj športnih infrastrukturnih objektov po vsej občini.
S tem bi lahko pridobivali več sredstev iz EU za razvoj vseh dejavnosti v zavodu. Konkretno se bom zavzemal za gradnjo in razvoj športnih infrastrukturnih objektov po vsej občini.
Kakšna je v občini pokritost z dostopom do interneta oz. širokopasovnimi omrežji, kaj načrtujete v tej smeri?
V občini je nujno potrebno omogočit vsem krajanom širokopasovno omrežje, najbolj kritična področja so ravno ruralna področja Velke, Sladkega Vrha in Ceršaka.
Kdo so vaši sodelavci v ožji ekipi v kampanji, kandidatni listi?
Tim volilne kampanje je zelo heterogeno sestavljen z različnimi sposobnimi strokovnjaki iz različnih področij delovanja. Vodja volilne kampanje je David Kos iz Šentilja. Kandidatna neodvisna lista Štefana Žvab za občinski svet je sestavljena iz gospodarskih strokovnjakov, kmetovalcev,  podjetnikov, javnih in drugih delavcev, študentov in tudi brezposelnih. Naj povem samo nekaj imen Bogdana Pribevski, Franc Perko, Alenka Ahman, Viktor Vajger, David Kos, Matej Pajnik, Marko Branisel, Petra Zalar, Boris Voglar. Teritorialno je zelo uravnotežena in zajema vse kraje v naši občini. Člane liste si boste lahko javno ogledali na socialnih omrežjih, na moji spletni strani, letaki z njihovimi podatki in programom bodo dostavljeni vsaki družini v občini. Mogoče na koncu še nekaj imen v moji ekipi: Silvo Koder, Marko Pigac, Franjo Fras, Boris Furlan, Samo Ignatijev, Milan Kojc Jan Bauman, Stanislav Vrtin, Karli Potrč, Zoran Stamenkovič, Ivan Pešl. Jasmina Erjavec, Stanislav Žebela, Vasja Šabeder, Žan Dolajš, Tamara Tomažič.