Danes ponoči pričakujemo novo ciklonsko območje, ki bo vse bolj vplivalo tudi na Slovenijo. Največji vpliv bo v drugi polovici noči in jutri zjutraj. Do polnoči sicer ne pričakujemo ekstremnih nalivov, potem pa se bo situacija poostrila. Pričakujemo vetrne sunke do 100 km/h. Krepile se bodo padavine, pojavljali se bodo nalivi. Količina dežja bo po večini države dosegla nad 60 litrov na kvadratni meter. Območje padavin bo najmočnejše predvsem v predgorju Julijskih Alp in v goratem svetu zahodne Slovenije. Širilo pa se bo tudi proti območju, ki je bilo prizadeto že avgusta.

Jutri zjutraj in dopoldne bo še oblačno in deževno. Pihal bo tudi okrepljen jugozahodni veter. Sredi dneva bo dež od zahoda počasi ponehal. Popoldne se bo delno razjasnilo. “Jutri popoldne bi naj že posijalo sonce,” je povedala Vlada RS.

Možne ponovne poplave

Ponoči in jutri zjutraj pričakujemo hitro naraščanje rek. Te dodatne padavine bodo padle na že namočena tla in tako napolnila že polne rečne struge. Največ težav pričakujemo s poplavljanjem. Ker je namočenost tal po Sloveniji že velika in vodnatost rek srednja do velika, bodo te dodatne padavine hitro napolnile rečne struge. Izpostavljamo porečja Vipave, Škofjeloško območje in Kamniško-Savinjske alpe. Tukaj gre za že prizadeta in ranljiva območja, za katera smo izdali najvišjo stopnjo opozorila. Prebivalci se naj zaščitijo in umaknejo avtomobile in vrednostne predmete. Jutri popoldne bo v večjem obsegu poplavilo tudi morje na obali. Dodatne težave bo povzročal seveda tudi okrepljen veter na tem območju,” so opozorili

V avgustovskih ujmah je padlo okrog 200 litrov dežja na kvadratni meter, kar je sicer manj kot pričakujejo tokrat. Vseeno pa strokovnjaki pričakujejo med 60 in 130 litrov padavin. Žal pa te številke niso najbolj predvidljive.

Znatno povečana je tudi možnost proženja novih zemeljskih plazov. Posebej so opozorili na reaktivacijo že prizadetih območij. Poudarjeno je bilo dosledno upoštevanje navodil Civilne zaščite. Danes se bodo začeli izvajati nujni ukrepi za zagotavljanje varnosti. Ponekod bo celo treba odpreti struge in odstraniti material. Ekipe bodo dežurale celo noč. Pri tem gre za več kot 1500 oseb, ki izvajajo nujne ukrepe. “V pripravi je že tudi odredba za zagotavljanje varnosti. Vključeno pa bo tudi priporočilo občinam, ki lahko po potrebi sprožijo alarmni sistem. Edini cilj vseh nas je, da preprečimo škodo in kakršnokoli izgubo človeških življenj,” je dejal Srečko Šestan.

Najhujši možen scenarij

Veter bo povzročal hujše vetrolome, zato Vlada RS poziva, da ljudje ne hodijo v gozdove. Odsvetovani so rekreativni sprehodi in kakršnikoli obiski gozdov. Težava je, da je ogromno lesne mase ostalo še od prej, kar bo stvar dodatno zaostrilo.

Možne so poplave večjih razsežnosti. Reke lahko poplavljajo tudi na območjih, kjer poplave niso pogoste. Verjetni so zemeljski plazovi. Verjetne so motnje pri oskrbi z energijo in pitno vodo. Vozne razmere so zaradi poplavljenih cest nevarne.Iz nižjih prostorov in kleti umaknite hrano, premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti. Če je potrebno, se umaknite nad območje, ki ga lahko doseže voda. Izklopite elektriko, plin in vodovod. Ne skušajte prečkati vodnega toka. Bodite previdni pri uživanju hrane in vode. Spremljajte informacije in dosledno upoštevajte navodila, ki jih posredujejo pristojne službe in organi,” opozarjajo na Arso.

Hvala za upoštevanje vseh opozoril in navodil do zdaj. Verjamem, da jih bomo za naše skupno dobro upoštevali tudi tokrat, predvsem pa, da bomo spremljali radarsko sliko, ki nam zelo ažurno pove, če smo ali bomo ogroženi. Naj poplavi avto, ne pa šoferja,” je za zaključek povedal Srečko Šestan in s tem še enkrat poudaril, da naj ljudje poskrbijo za svojo varnost.