Po tem, ko potovanje z avtomobilom pri mnogih že dlje časa omogoča edino prevozno sredstvo za potovanja, saj jim med drugim predstavlja tudi večjo svobodo pri načrtovanju dopusta, smo v uredništvu najbolj branega regionalnega spletnega medija v Sloveniji Maribor24.si preverili kakšne so cene v državah, kamor se Slovenci z avtomobilom pogosto odpravijo.
Cene ob avtocestnem križu in hitrih cestah se lahko razlikujejo
Kot navajajo na spletni strani AMZS, so informacije o cenah goriv v evropskih državah informativne narave, saj se v večini tujih držav med različnimi ponudniki in različnimi lokacijami lahko močno razlikujejo. »Navedene cene nam posredujejo tuji avtoklubi in so povprečne cene v državi. Pri tem pa je treba upoštevati, da so v večini držav (tudi sosednjih, kot so Hrvaška, Avstrija in Italija) cene goriv na avtocestnih črpalkah tudi do 20 odstotkov višje kot je povprečna cena,« še sporočajo voznikom preden načrtujejo pot. Obenem jim tudi svetujejo, da se vseeno podrobno informirajo o cestnoprometnih predpisih v državah skozi katere potujejo.
Najdražje gorivo v glavnem v Italiji
V naši severni sosedi Avstriji, kot je razvidno iz objavljenih podatkov AMZS, je cena najbolj prodajanega neosvinčenega 95 oktanskega bencina 1,271 evrov, 98 oktanski stane 1,426 evrov, za dizel pa je treba odšteti 1,232 evrov. Na Hrvaškem stane 95 oktanski bencin 1,40 evrov, 98 oktanski 1,48, dizel pa 1,34 evrov. Na Madžarskem je treba odšteti za liter 95 oktanskega neosvinčenega bencina 1,24 evra, za 98 1,28 evrov in liter dizla 1,26 evrov. Dražje gorivo je tudi v Italiji, saj je za liter 95 oktanskega neosvinčenega bencina treba plačati 1,615 evrov, 1,637 evrov za liter 98 oktanskega in 1,507 za liter dizla.
Na Balkanu se vozi ceneje
V Bosni in Hercegovini je gorivo cenejše; liter 95 oktanskega stane 1,11 evrov, 98 oktanskega in dizla pa 1,21 evrov. V Srbiji stane liter 95 oktanskega neosvinčenega bencina 1,29 evrov, 98 oktanskega 1,36 in dizla 1,39 evrov. Tudi v Severni Makedoniji je gorivo cenejše, saj stane 1,16 evrov liter 95 oktanskega neosvinčenega bencina, 1,18 evrov liter 98 oktanskega ter 1,01 evra liter dizla. Po Nemčiji, denimo, se boste vozili dražje, saj boste odšteli 1,489 evrov za liter 95 oktanskega goriva, 1,523 za liter 98 oktanskega in 1,294 za liter dizelskega goriva.
In še preden se odpravimo na pot
Sicer pa na AMZS voznikom priporočajo še preden se odpravijo na pot, da opravijo pregled avtomobila, preverijo raven olja, stanje akumulatorja, prvo pomoč, varnostni trikotnik, komplet žarnic, in če imate v priboru tudi orodje za popravilo avtomobila. »Zaradi varnosti odsvetujemo spanje v avtomobilu, če se temu ne morete izogniti, pa parkirajte avto na dobro osvetljenem mestu, ki naj ne bo na samem. Svetujemo tudi vgradnjo alarmne naprave in varnostne kljuke, saj ta preprečuje vrtenje volana,« zaključujejo na AMZS.