Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice je že v letih 2012 in 2013 s sofinanciranjem švicarskega prispevka pričelo z izvajanjem projekta Pot do trajne in varne nastanitve za stanovanjsko izključene. Doslej so ga po besedah vodje projekta Bojana Kuljanca izvajali v Ljubljani, lani pa so aktivnosti začeli tudi v Mariboru.

Kot je povedal Kuljanec, je namen projekta predvsem nudenje nastanitvene podpore ljudem, vseljenim v bivalne enote in neprofitna stanovanja, da bi lahko te bivalne enote oziroma neprofitna stanovanja obdržali in jih uporabljali s čim manj težavami.

V stik stopil tudi mariborski medobčinski stanovanjski sklad

V Ljubljani se je program za preprečevanje deložacij in krepitev moči za ohranjanje obstoječih nastanitev razvil do te mere, da ga sofinancirata tamkajšnji javni stanovanjski sklad in ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Lani je z društvom v stik stopil tudi mariborski medobčinski stanovanjski sklad, ki je želel začeti z izvajanjem podobnega programa tudi v štajerski prestolnici. Ponudbo so v društvu sprejeli in se dogovorili za razvijanje podobnega “antideložacijskega” programa, ki ga sestavljata dva med seboj povezana dela.

V novem skupnostnem prostoru na Preradovičevi ulici

Prvi se nanaša na izvajanje različnih dejavnosti v novem skupnostnem prostoru na Preradovičevi ulici z namenom podpore razvoju skupnosti, vzpostavljanju dobrih odnosov med stanovalci ter informiranju o ponudbah programa. Izkušnje iz podobnih programov namreč po besedah Kuljanca kažejo, da povezovanje skupnosti pomeni močan preventivni dejavnik.

Drugi del programa bo usmerjen v prožno terensko podporo ranljivim posameznim najemnikom in družinam v vsakdanjem življenju z namenom preprečevanja izgube stanovanja ter odpravljanja krivdnih razlogov za odpoved pogodbe. “Pri izvajanju obeh delov izhajamo iz dobrih in pozitivnih praks, ki jih od leta 2012 pridobivamo skozi dejavnosti, ki jih izvajamo v Ljubljani,” je še dodal Kuljanec.

Da njihove aktivnosti podpira tudi Mestna občina Maribor, je slednja konec lanskega leta potrdila s pismom o podpori programu, ki ga sicer sofinancira tamkajšnji medobčinski stanovanjski sklad. Ob tem so ga prijavili tudi kot enoletni program na ministrstvu za delo, a za zdaj še čakajo na informacije o potrditvi sofinanciranja.