V občinski avli na Sveti Ani so včeraj podpisali sporazum o vzajemni in solidarni pomoči gasilskih društev pri intervencijah v naseljih ob meji občin. Sporazum so podpisali župani občin Sveta Ana, Šentilj in Apače Martin Breznik, mag. Štefan Žvab in dr. Andrej Steyer ter predsedniki Prostovoljnih gasilskih društev Sveta Ana, Velka, Apače, Podgorje, Paloma Sladki Vrh, Žiberci in Lešane. Podpisnice sporazuma so torej občine, ki gravitirajo na tri različne gasilske zveze (Lenart, Slovenske gorice in Gornja Radgona) in na različna upravna središča, imajo pa skupne meje.

Martin Breznik: Meje gasilskih zvez in občin v nesreči niso pomembne

Kot nam je povedal anovski župan Martin Breznik, omenjeni sporazum določa solidarno gasilsko pomoč na mejah občin: “Nesreča ne pozna meja in dobršen del občin je mogoče bliže kakšnemu drugemu gasilskemu društvu kot znotraj lastne gasilske zveze. Če torej domače gasilsko društvo potrebuje pomoč in presodi, da bi lahko bilo katero sosednje društvo iz druge gasilske zveze hitrejše, alarmira tudi tega. S tem sporazumom si bomo pomagali v primeru nesreč. Za ljudi je najpomembnejše, da je pomoč čim hitrejša in kvalitetna. Meje gasilskih zvez in občin v nesreči niso pomembne.” Gre za medsebojno solidarno pomoč, tako da podpis sporazuma za občine ne bo predstavljal nobenih finančnih posledic. “Poskrbeti moramo, da bomo imeli dovolj operativnega kadra, opremljena gasilska društva in da bomo lahko pokrivali vse nesreče, ne glede na to, kje in kdaj se zgodijo,” dodaja Breznik.

Mag. Štefan Žvab: Verjamem, da bo v prihodnosti prišlo še do kakšnega drugega sodelovanja

Tudi župan občine Šentilj mag. Štefan Žvab je pozdravil podpis sporazuma in dejal, da pomeni nadgradnjo tovarištva med gasilskimi društvi. Kot pravi je vesel, da je pobuda za ta korak prišla s strani gasilcev, saj bo na ta način njihovo povezovanje zares držalo: “Občine smo to z veseljem podprle. Gre za pomoč pri obrambi pred požari, intervencije bodo lahko hitreje izvedene. Verjamem, da bo v prihodnosti prišlo še do kakšnega drugega sodelovanja, tako na tehnični ravni kot morda povezovanja med društvi, da se bi lahko ponekod njihovo število zmanjšalo. Moje osebno mnenje je, da je včasih, glede na velikost občine, teh društev celo preveč. Posledično, da opremimo vsa društva, potrebujemo veliko sredstev.”

Dr. Andrej Steyer: Danes podpisujemo pomoč in solidarnost drug drugemu

Dr. Andrej Steyer, župan občine Apače, je izpostavil simboliko avle, v kateri je bil podpisan sporazum. V avli so namreč na ogled fotografije, ki so bile s strani gasilcev posnete na Krasu ob gašenju največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije. “To, kar te slike na steni ponazarjajo, je to, kar danes podpisujemo: solidarnost in pomoč drug drugemu, ne glede na meje, ki nas obdajajo. Te občinske so včasih speljane nelogično, kakšna hiša se nahaja dejansko ob cesti druge občine in verjetno kakšno od sosednjih gasilskih društev pride na kraj dogodka prej kot domače društvo.”

Gregor Lasecky: Četudi bomo prišli kam na pomoč, bomo tam gostje

Predsednik PGD Sveta Ana Gregor Lasecky je spomnil, da so župani tisti, ki so odgovorni za požarno varnost, in zato so to pogodbo tudi podpisali. “Če se bo npr. v sosednjih Lešanah oglasila sirena, PGD Sveta Ana ne bo kar hitelo proti njim, ampak bomo počakali na njihov klic. S tem bomo pokazali tudi določen gasilski bonton. In četudi bomo prišli kam na pomoč, bomo tam gostje, prišli bomo pomagat, nikakor pa ne prevzet dela. S to pogodbo smo omogočili vodji intervencije, če bo presodil, da smo lahko mi hitreje na mestu intervencije kot njegovi kolegi, da se odloči za nas. To pa nikakor ne pomeni, da pusti doma svoja društva.”