Sveta Ana bo od petka, 17. julija, do žegnanjske nedelje, 26. julija, znova praznovala občinski praznik. Letošnji Anin teden bo odprla osrednja slovesnost s pomenljivim naslovom »Tu sem doma«, program pa bo tudi letos s številnimi dogodki povezal društva, generacije, tradicijo, šport, kulturo.
Župan Martin Breznik je v nagovoru pred občinskim praznikom poudaril, da je pred občino čas, »ko znova praznujemo praznik naše občine«, ob tem pa spomnil na 28 let samostojne poti Svete Ane. Kot je zapisal, ta leta »pričajo o vsem, kar smo kot skupnost ustvarili s skupnimi močmi in medsebojnim razumevanjem«, prav ta poudarek na skupnosti in pripadnosti kraju pa se odraža tudi v letošnjem programu, ki bo potekal na več prizoriščih po občini.
Kaj vse se bo dogajalo?
Anin teden se bo začel z likovno kolonijo »19. Anina paleta«, ki bo v petek ob 8. uri v središču Svete Ane, večer pa bo namenjen osrednji slovesnosti »Tu sem doma« s podelitvijo občinskih priznanj in nagrad. Ta bo ob 19. uri v KTC Sveta Ana, po slavnostnem programu pa se bo praznovanje nadaljevalo v občinski avli. Prvi praznični dan bo sicer prinesel še turnir v pikadu v Jejžovi brunarci in gasilsko nočno tekmovanje v Športnem parku Sveta Ana.
Sobota bo med bolj razgibanimi dnevi letošnjega programa. Dopoldne bosta na sporedu pohod konjenice po mejah občine in kolesarjenje po Anini poti, popoldne bo pri BB baru potekalo 15. tekmovanje v kuhanju štajerske kisle juhe, v Športnem parku Sveta Ana pa turnir v malem nogometu med zaselki občine. Večer bo namenjen odprtju razstave del, nastalih na Anini paleti, ter dogodku Anin’roll nad Športno dvorano Sveta Ana.
Nedeljsko dogajanj pri Jerebičevem ribniku v Lokavcu že zjutraj začenja ekipno in posamično tekmovanje v športnem ribolovu, v središču Svete Ane bodo pod prešo potekale čebelarske ure, v cerkvi sv. Ane pa bo zahvalno srečanje zakoncev jubilantov. Popoldne bo v športni dvorani badminton za otroke, pri čebelnjaku v športnem parku pa prikaz starega običaja ročne košnje.
Po prvem vikendu še ves teden dogodkov
V prazničnem tednu se bodo zvrstili tudi dogodki, ki odpirajo prostor za izobraževanje, pogovor in kulturno dogajanje. V ponedeljek bo v občinski avli predavanje o demenci, zvečer pa v KTC Sveta Ana potopisno predavanje Aljoše Toplaka o Iranu. Torek bo dopoldne namenjen otrokom, saj bo v Mini vasici Sveta Ana pravljično doživetje s Knjižnico Lenart, zvečer pa bo na osrednjem trgu kino pod zvezdami s filmom Vdovstvo Karoline Žašler.
Sreda bo prinesla delavnice za osnovnošolske otroke, turnir v štrbunku za vse generacije, monokomedijo Jamski človek in večerni Anin party v šotoru nad športno dvorano. V četrtek bo ob 13. uri pod šotorom proslava ob 50-letnici Društva upokojencev Sveta Ana, dan pa bo dopolnjen še s kolesarjenjem po poteh občine, turnirjem v ulični košarki in dogodkom Slovenskogoriški glasovi ob vinski spremljavi v Poličevi kleti.
Župan Breznik ob tem še posebej izpostavlja pomen ljudi, ki s svojim delom in prostovoljstvom soustvarjajo življenje občine. »Ob tej priložnosti se želim iskreno zahvaliti vsakemu izmed vas, ki s svojim vsakdanjim delom, ustvarjalnostjo, prostovoljstvom in neomajno pripadnostjo kraju pišete uspešno zgodbo Svete Ane,« je zapisal v svojem nagovoru, letošnji program Aninega tedna pa to potrjuje tudi v praksi, saj za večino dogodkov stojijo domača društva, od športnih in kulturnih do gasilskih, turističnih, čebelarskih in upokojenskih organizacij.
Proti koncu tedna se bo praznično dogajanje nadaljevalo s turnirjem v badmintonu in Poletno nočjo, ki bo v petek, 24. julija, pod šotorom nad športno dvorano. V soboto bodo na sporedu turnir v odbojki mešanih ekip, vlečenje vrvi ob Poličevi kleti in postavitev klopotca v središču Svete Ane, ki jo pripravljata Turistično društvo Sveta Ana in Občina Sveta Ana.
Zaključek prinaša vse od žegnanjske nedelje do veselice z Modrijani
Osrednji zaključek praznovanja bo žegnanjska nedelja, 26. julija. V cerkvi svete Ane bosta jutranja in slovesna sveta maša, ki jo bo ob 10. uri daroval upokojeni mariborski nadškof msgr. dr. Marjan Turnšek. Dopoldne bo po središču kraja potekal mimohod Twirling kluba Aninih mažoretk in godbe KD MOL Lenart, ob 9. uri bo v šotoru nad športno dvorano družabno srečanje z gasilci, ob 18. uri pa tradicionalna gasilska veselica z Ansamblom Modrijani.
»Praznovanje je trenutek za veselje, a hkrati tudi priložnost za pregled,« je še izpostavil župan in dodal, da se je treba »s hvaležnostjo ozreti na pretekle dosežke« ter z odgovornostjo načrtovati prihodnost, ki bo še naprej krepila kakovost bivanja za vse generacije. Letošnji Anin teden bo zato potekal kot praznovanje občinskega praznika, hkrati pa tudi kot priložnost, da se Sveta Ana predstavi skozi svoje ljudi, društva, običaje in dogajanje, ki kraju daje prepoznaven utrip.
